Ապրիլի 24-ին Բունդեսթագը կքննարկի Ցեղասպանության ճանաչման հարցը - Mediamax.am
Ինչպես հայտնում է Deutsche Welle-ն, Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության իշխող կուսակցությունների ներկայացուցիչները կողմ են արտահայտվել Օսմանյան կայսրությունում հայերի դեմ կատարած ոճրագործությունները «ցեղասպանություն» անվանելուն:
ԳԴՀ արտգործնախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը եւս կողմնակից է՝ հայերի զանգվածային սպանությունը Օսմանյան կայսրությունում «ցեղասպանություն» անվանելուն: «1915թ տեղի ունեցածը կարելի է ցեղասպանություն բառով ամփոփել»,- ասել է նա Süddeutsche Zeitung թերթին տված հարցազրույցում, որը լույս է տեսել ապրիլի 20-ին:
Գերմանական Սոցիալ-դեմոկրատների առաջնորդներից մեկի խոսքով՝ նա լավ է հասկանում այն մարդկանց զգացողություններն ու դրդապատճառները, որոնք ցանկանում են ամրագրել «ցեղասպանության» հասկացողությունը՝ Օսմանյան կայսրությունում հայերի դեմ կատարած հանցագործությունների կապակցությամբ: Միաժամանակ՝ Գերմանիայի ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ այդ հարցի շուրջ ավելի սրվող քաղաքական բանավեճը «կարող է դժվարացնել կամ նույնիսկ անհնար դարձնել» ուղիղ եւ լուրջ երկխոսության մեկնարկը Թուրքիայի ու Հայաստանի միջեւ:
Բունդեսթագի Քրիստոնեա-դեմոկրատական միության խմբակցության ղեկավարի տեղակալ Ֆրանց Յոզեֆ Յունգը, իր հերթին, հայտարարել է, որ իր կուսակցությունը մտադիր է հայերի զանգվածային սպանությունները «ցեղասպանություն» անվանել՝ անկախ Անկարայի բողոքներից: «Մենք կգտնենք մի ձեւակերպում, որը համապատասխան կերպով կբնութագրի 100 տարի առաջ Թուրքիայում տեղի ունեցած ցեղասպանությունը»,- հայտարարել է նա Saarbrücker Zeitung-ին տված հարցազրույցում:
Ֆրանց Յոզեֆ Յունգը հույս է հայտնել, որ «ցեղասպանություն» բառը պետք է տեղ գտնի այն բանաձեւի տեքստում, որն առաջիկայում ընդունվելու է Բունդեսթագում: Միաժամանակ, նա վստահություն է հայտնել, որ Գերմանիայի նախագահ Յոահիմ Գաուկն իր ելույթում կօգտագործի այդ տերմինը:

24 апреля Бундестаг рассмотрит вопрос признания Геноцида армян
Как сообщает издание Deutsche Welle, представители правящих в ФРГ партий выступили за то, чтобы называть преступления против армян в Османской империи геноцидом.
Министр иностранных дел ФРГ Франк-Вальтер Штайнмайер встал на сторону тех, кто призывает называть массовое убийство армян в Османской империи геноцидом. Случившееся в 1915 году можно «объединить в понятие геноцида», заявил он в интервью газете Süddeutsche Zeitung, опубликованном в понедельник, 20 апреля.
По словам одного из лидеров немецких социал-демократов, он хорошо может понять мотивы и чувства тех, кто требует закрепить понятие геноцида в отношении преступлений против армян в Османской империи. Одновременно, глава германского внешнеполитического ведомства указал, что все более ожесточенные политические дебаты по этому вопросу могут «осложнить или даже сделать невозможным» начало серьезного и прямого диалога между Турцией и Арменией.
В свою очередь заместитель председателя фракции ХДС/ХСС в бунгдестаге Франц Йозеф Юнг (Franz Josef Jung) заявил, что его партия намерена называть массовое убийство армян геноцидом, несмотря на протесты Анкары. "Мы найдем формулировку, которая соответствующим образом обозначит факт геноцида, имевшего место в Турции 100 лет назад", - заявил он в интервью изданию Saarbrücker Zeitung.
Слово "геноцид" должно присутствовать в тексте резолюции, которую в ближайшие дни примет бундестаг, указал далее Юнг. Одновременно он выразил уверенность, что это слово произнесет в своей речи и федеральный президент Германии Йоахим Гаук (Joachim Gauck).