Ապրիլի 24-ին Բունդեսթագը կքննարկի Ցեղասպանության ճանաչման հարցը - Mediamax.am
Ինչպես հայտնում է Deutsche Welle-ն, Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության իշխող կուսակցությունների ներկայացուցիչները կողմ են արտահայտվել Օսմանյան կայսրությունում հայերի դեմ կատարած ոճրագործությունները «ցեղասպանություն» անվանելուն:
ԳԴՀ արտգործնախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը եւս կողմնակից է՝ հայերի զանգվածային սպանությունը Օսմանյան կայսրությունում «ցեղասպանություն» անվանելուն: «1915թ տեղի ունեցածը կարելի է ցեղասպանություն բառով ամփոփել»,- ասել է նա Süddeutsche Zeitung թերթին տված հարցազրույցում, որը լույս է տեսել ապրիլի 20-ին:
Գերմանական Սոցիալ-դեմոկրատների առաջնորդներից մեկի խոսքով՝ նա լավ է հասկանում այն մարդկանց զգացողություններն ու դրդապատճառները, որոնք ցանկանում են ամրագրել «ցեղասպանության» հասկացողությունը՝ Օսմանյան կայսրությունում հայերի դեմ կատարած հանցագործությունների կապակցությամբ: Միաժամանակ՝ Գերմանիայի ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ այդ հարցի շուրջ ավելի սրվող քաղաքական բանավեճը «կարող է դժվարացնել կամ նույնիսկ անհնար դարձնել» ուղիղ եւ լուրջ երկխոսության մեկնարկը Թուրքիայի ու Հայաստանի միջեւ:
Բունդեսթագի Քրիստոնեա-դեմոկրատական միության խմբակցության ղեկավարի տեղակալ Ֆրանց Յոզեֆ Յունգը, իր հերթին, հայտարարել է, որ իր կուսակցությունը մտադիր է հայերի զանգվածային սպանությունները «ցեղասպանություն» անվանել՝ անկախ Անկարայի բողոքներից: «Մենք կգտնենք մի ձեւակերպում, որը համապատասխան կերպով կբնութագրի 100 տարի առաջ Թուրքիայում տեղի ունեցած ցեղասպանությունը»,- հայտարարել է նա Saarbrücker Zeitung-ին տված հարցազրույցում:
Ֆրանց Յոզեֆ Յունգը հույս է հայտնել, որ «ցեղասպանություն» բառը պետք է տեղ գտնի այն բանաձեւի տեքստում, որն առաջիկայում ընդունվելու է Բունդեսթագում: Միաժամանակ, նա վստահություն է հայտնել, որ Գերմանիայի նախագահ Յոահիմ Գաուկն իր ելույթում կօգտագործի այդ տերմինը:

Bundestag to consider Armenian Genocide recognition on April 24
Yerevan/Mediamax/. On April 24, the German bundestag will consider the Armenian Genocide recognition.
Representatives of the GFR ruling parties supported the idea of calling the crime against Armenians in Ottoman Empire a genocide, Deutsche Welle reports.
German Minister of Foreign Affairs Frank-Walter Steinmeier advocated the positions of those who are for calling the mass killings of Armenians in Ottoman Empire a genocide. ''The 1915 events can ''be referred to as a genocide'', he stated in his interview to Süddeutsche Zeitung published on Monday, April 20.
According one of the social-democrat leaders, he can well understand the motives and feelings of those who demand to refer to the crimes against Armenians in the Ottoman Empire as a genocide. Simultaneously, the German FM noted that tougher political debates on this issue ''may exacerbate and even make impossible'' the start of a serious direct dialogue between Turkey and Armenia.
In his turn, Deputy Chairman of Christian Democratic Union in the bundestag Franz Josef Jung stated that the party is going to call the mass killings of Armenians a genocide despite Ankara's protests. ''We will find relevant terms to designate the fact of the genocide taken place in Turkey 100 years ago'', he stated this in his interview to Saarbrücker Zeitung.
According to Jung, ''genocide'' term should also be contained in the text of the resolution due to be adopted by the bundestag within upcoming days. Simultaneously, he expressed the confidence that the word will be pronounced in the speech of President of Germany Joachim Gauck.