ՀՀ-ԵՄ կապերն առաջիկայում նոր փուլ կմտնեն, ասել է Սերժ Սարգսյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ ՀՀ-Եվրամիություն հարաբերություններն առաջիկայում կմտնեն նոր փուլ:
Այս մասին նա ասել է ապրիլի 9-ին իտալացի խորհրդարանականների հետ ընթրիքի ընթացքում ունեցած ելույթում:
«Առաջիկայում՝ Արեւելյան գործընկերության Ռիգայի գագաթաժողովին ընդառաջ, կձեւավորվի Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները կանոնակարգող նոր իրավական հիմքը, որից հետո մեր հարաբերությունները կմտնեն նոր փուլ»,- ասել է ՀՀ նախագահը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանն ու Եվրամիությունը բնական գործընկերներ են, քանի որ «այդ գործընկերությունն առաջին հերթին հիմնված է արժեքների վրա»:
«Հայերն ու հայկական քաղաքակրթությունը եվրոպական քաղաքակրթության մասնիկն են, իսկ մեր պետությունը հանձնառու է առաջ մղելու այդ արժեքները»,-հավելել է Սերժ Սարգսյանը:

Cкоро в отношениях ЕС-Армения начнется новый этап, сказал Серж Саргсян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян сказал, что в ближайшее время в отношениях Армении с Евросоюзом начнется новый этап.
Об этом он сказал 9 апреля, выступая на ужине с итальянскими парламентариями.
«Вскоре, в преддверии Рижского саммита Восточного партнерства, будут сформированы новые юридические основы, регулирующие отношения Армения-ЕС, после чего наши отношения вступят в новый этап», - сказал президент Армении.
По его словам, Армения и Евросоюз являются естественными партнерами, так как «это партнерство в первую очередь основано на ценностях».
«Армяне и армянская цивилизация являются частью европейской цивилизации, и наше государство готово защищать эти ценности», - добавил Серж Саргсян.