Նալբանդյանն ու Նուլանդը քննարկել են հայ-ամերիկյան օրակարգը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր վերահաստատել է Երեւան այցելելու ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիին ուղղված հրավերը։
Այդ մասին նախարարն ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնական Վիկտորիա Նուլանդի հետ հանդիպմանը։
Զրուցակիցները արձանագրել են, որ ԱՄՆ եւ Հայաստանի միջեւ երկկողմ փոխգործակցությունը ընդգրկում է այնպիսի կարեւոր ոլորտներ, ինչպիսիք են միջազգային եւ տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրները, խաղաղապահ գործողությունները, զանգվածային ոչնչացման զենքի չտարածումը, ահաբեկչության դեմ պայքարը։
ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականը երախտագիտություն հայտնեց խաղաղապահ գործողություններին Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածության համար։
«Վիկտորիա Նուլանդը ընդգծեց Հայաստանի դրական ձեռքբերումները ժողովրդավարության, քաղաքացիական հասարակության ամրապնդման, տնտեսական բարեփոխումների եւ մի շարք այլ բնագավառներում», - ասված է ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:
ԼՂ հիմնախնդրի բանակցային գործընթացի քննարկման համատեքստում Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Վիկտորիա Նուլանդը համակարծիք էին, որ պետք է հնարավոր բոլոր ջանքերը գործադրվեն՝ հիմնահարցի բացառապես խաղաղ կարգավորման համար՝ միջազգային իրավունքի՝ ուժի եւ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության եւ ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքների հիման վրա։

Налбандян и Нуланд обсудили армяно-американскую повестку
Ереван/Медиамакс/. Глава МИД Армении Эдвард Налбандян сегодня подтвердил адресованное госсекретарю США Джону Керри приглашение посетить Ереван.
Об этом министр сказал на встрече с помощником госсекретаря США по делам Европы и Евразии Викторией Нуланд.
Собеседники констатировали, что сотрудничество Армения-США охватывает важные сферы: проблемы международной и региональной безопасности, миротворческая деятельность, нераспространение оружия массового уничтожения и борьба с терроризмом.
Помощник госсекретаря США выразила благодарность за активное участие Армении в международных миротворческих миссиях.
«Виктория Нуланд подчеркнула положительные достижения Армении в области демократии, укрепления гражданского общества, экономических реформ и других сферах», - говорится в сообщении МИД.
В контексте обсуждений процесса урегулирования карабахского конфликта Эдвард Налбандян и Виктория Нуланд были едины в мнении о необходимости приложить все усилия для урегулирования конфликта исключительно мирным путем, на основе базовых принципов международного права о неприменении силы и угрозы силы, территориальной целостности и самоопределения народов.