Բաքուն շարունակում է արհամարհանքի գիծը, ասել է Նալբանդյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ Բաքուն շարունակում է «արհամարհանքի ու առավելապաշտական գիծը» միջազգային հանրության կոչերի նկատմամբ:
Այս մասին Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է այսօր՝ Հարավային Կովկասում եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերի հետ Երեւանում կայացած հանդիպմանը:
Նախարարն ասել է, որ այդ մասին է վկայում Մյունխենի անվտանգության համաժողովի ընթացքում Ադրբեջանի նախագահի հրաժարումը՝ ընդունել միջնորդների առաջարկած միջազգային իրավունքի հայտնի երեք սկզբունքները՝ որպես հակամարտության կարգավորման հիմք:
Նախարարը ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի ուշադրությունը հրավիրել է Ադրբեջանի զինուժի կողմից Արցախի հետ շփման գծում եւ Հայաստանի հետ սահմանին շեշտակի հաճախակիացած սադրիչ գործողությունների վրա:
Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ Ադրբեջանը շարունակաբար մերժում է հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման, դիպուկահարների դուրսբերման, սահմանային միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների արած առաջարկությունները, իր ապակառուցողական դիրքորոշմամբ արգելակում է բանակցային գործընթացի առաջընթացը:

Баку продолжает игнорировать международное сообщество, сказал Налбандян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Глава МИД Армении Эдвард Налбандян сказал сегодня, что Баку продолжает игнорировать призывы международного сообщества.
Эдвард Налбандян сказал об этом на встрече в Ереване со спецпредставителем ЕС на Южном Кавказе по и вопросам кризиса в Грузии Гербертом Зальбером.
Министр сказал, что об этом свидетельствует отказ президента Азербайджана на Конференции по безопасности в Мюнхене признать три известных принципа международного права в качестве основы для урегулирования карабахского конфликта.
Министр обратил внимание представителя ЕС на учащение провокационных действий, предпринимаемых Азербайджаном на границе с Арменией и на линии соприкосновения с Арцахом.
Эдвард Налбандян сказал, что Азербайджан продолжает отвечать отказом на предложения сопредседателей Минской группы ОБСЕ об укреплении режима прекращения огня и создании механизмов расследования инцидентов на границе и своим неконструктивным подходом тормозит продвижение переговорного процесса.