Բաքուն շարունակում է արհամարհանքի գիծը, ասել է Նալբանդյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ Բաքուն շարունակում է «արհամարհանքի ու առավելապաշտական գիծը» միջազգային հանրության կոչերի նկատմամբ:
Այս մասին Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է այսօր՝ Հարավային Կովկասում եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերի հետ Երեւանում կայացած հանդիպմանը:
Նախարարն ասել է, որ այդ մասին է վկայում Մյունխենի անվտանգության համաժողովի ընթացքում Ադրբեջանի նախագահի հրաժարումը՝ ընդունել միջնորդների առաջարկած միջազգային իրավունքի հայտնի երեք սկզբունքները՝ որպես հակամարտության կարգավորման հիմք:
Նախարարը ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի ուշադրությունը հրավիրել է Ադրբեջանի զինուժի կողմից Արցախի հետ շփման գծում եւ Հայաստանի հետ սահմանին շեշտակի հաճախակիացած սադրիչ գործողությունների վրա:
Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ Ադրբեջանը շարունակաբար մերժում է հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման, դիպուկահարների դուրսբերման, սահմանային միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների արած առաջարկությունները, իր ապակառուցողական դիրքորոշմամբ արգելակում է բանակցային գործընթացի առաջընթացը:

Baku continues the line of neglect, Nalbandian says - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian said that Baku continues "the line of neglect and maximalism” toward the international community’s calls.
Edward Nalbandian said this during his meeting with EU Special Representative for South Caucasus and crisis in Georgia Herbert Salber in Yerevan today.
The Minister said that the Azerbaijani President’s refusal to accept the three famous principles of international law proposed by the mediators as a basis for the conflict settlement indicates this.
The Minister called the EU Special Representative’s attention to the Azerbaijani Armed Forces’ frequent provocations along the border line with Artsakh and on the Armenian border.
Edward Nalbandian said that Azerbaijan continuously turns down the OSCE Minsk Group Co-Chairs’ proposals on creating investigative mechanisms for border incidents, withdrawing snipers and strengthening the ceasefire regime, and inhibits the progress of the talks with its destructive stance.