«Տեղին չէ» խոսել հայ-ռուսական կապերի վերանայման մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ասել է, որ «տեղին չի համարում» Գյումրիում տեղի ունեցած ողբերգությունից հետո խոսել հայ-ռուսական հարաբերությունների վերանայման անհրաժեշտության մասին:
«Ռուսաստանի հետ մենք ունենք դաշնակցային, ռազմավարական հարաբերություններ, եւ կապակցել Գյումրիում տեղի ունեցած ողբերգությունը հայ-ռուսական հարաբերությունների հետ, կամ խոսել դրանց վերանայման մասին, չեմ կարծում, որ տեղին է»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը 2014թ. դիվանագիտական տարին ամփոփող ասուլիսի ընթացքում:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը եւ Ռուսաստանը մտադիր են առավել զարգացնել եւ խորացնել դաշնակցային, ռազմավարական հարաբերությունները:
ԱԳ նախարարը հիշեցրել է, որ Գյումրիի ողբերգության առաջին օրվանից Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ պատշաճ համագործակցություն է իրականացվել ամենատարբեր մակարդակներով:
«Կողմերի միջեւ կա լիակատար փոխըմբռնում, որ հետաքննությունը պետք է լինի բաց, թափանցիկ, եւ մեղավորները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն օրենքի ողջ խստությամբ»,- հավելել է նախարարը:

It’s “improper” to speak about reconsideration of Armenia-Russia ties - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian said today that he doesn’t think it “proper” to speak about the need for reconsidering Armenia-Russia relations after Gyumri tragedy.
“We have allied and strategic ties with Russia and I don’t think it’s proper to link Gyumri tragedy to Armenia-Russia relations or speak about their reconsideration”, said Edward Nalbandian addressing a press conference summing up the diplomatic year of 2014.
According to him, Armenia and Russia are going to more develop and deepen allied and strategic relations.
The FM recalled that from the very first day of Gyumri tragedy, Armenia and Russia have properly cooperated on various levels.
“The sides have full understanding that the investigation be open, transparent and the culprits be severely prosecuted by law”, the Minister added.