«Տեղին չէ» խոսել հայ-ռուսական կապերի վերանայման մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ասել է, որ «տեղին չի համարում» Գյումրիում տեղի ունեցած ողբերգությունից հետո խոսել հայ-ռուսական հարաբերությունների վերանայման անհրաժեշտության մասին:
«Ռուսաստանի հետ մենք ունենք դաշնակցային, ռազմավարական հարաբերություններ, եւ կապակցել Գյումրիում տեղի ունեցած ողբերգությունը հայ-ռուսական հարաբերությունների հետ, կամ խոսել դրանց վերանայման մասին, չեմ կարծում, որ տեղին է»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը 2014թ. դիվանագիտական տարին ամփոփող ասուլիսի ընթացքում:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը եւ Ռուսաստանը մտադիր են առավել զարգացնել եւ խորացնել դաշնակցային, ռազմավարական հարաբերությունները:
ԱԳ նախարարը հիշեցրել է, որ Գյումրիի ողբերգության առաջին օրվանից Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ պատշաճ համագործակցություն է իրականացվել ամենատարբեր մակարդակներով:
«Կողմերի միջեւ կա լիակատար փոխըմբռնում, որ հետաքննությունը պետք է լինի բաց, թափանցիկ, եւ մեղավորները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն օրենքի ողջ խստությամբ»,- հավելել է նախարարը:

Говорить о пересмотре армяно-российских отношений «не к месту» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сегодня сказал, что, по его мнению, «не к месту» говорить о необходимости пересмотра армяно-российских отношений после трагедии в Гюмри.
«С Россией у нас установлены союзнические, стратегические отношения, и я не думаю, что к месту связывать гюмрийскую трагедию с армяно-российскими отношениями или говорить об их пересмотре»,- сказал Эдвард Налбандян сегодня на пресс-конференции по итогам дипломатической деятельности Армении в 2014 году.
По его словам, Армения и Россия намерены и далее развивать и углублять союзнические, стратегические отношения.
Глава МИД напомнил, что с первого же дня трагедии в Гюмри между Арменией и Россией осуществлялось надлежащее сотрудничество на самых разных уровнях.
«Между сторонами установлено полноценное взаимопонимание относительно того, что следствие должно быть открытым и прозрачным, а виновные должны понести наказание по всей строгости закона», - добавил министр.