ԵԽԽՎ-ն դատապարտել է եվրոպական կոնվենցիայի կիրառումը Սաֆարովի արդարացման համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայի Խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) մշտական կոմիտեն դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից դատապարտյալների փոխանակման վերաբերյալ համաձայնագրի կիրառումը՝ որպես արդարացում հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարած մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին ազատ արձակելու համար:
Այսօր Բրյուսելում ընդունված բանաձեւում, որը մշակվել է Քրիստոֆեր Չոուփի (Միացյալ Թագավորություն) կողմից ներկայացված զեկույցի հիման վրա, ԵԽԽՎ մշտական կոմիտեն նշել է, որ «Դատապարտված անձանց փոխանակման մասին» եվրոպական կոնվենցիայի 12-րդ հոդվածի կիրառումը Ռամիլ Սաֆարովի դեպքում «միջազգային հարաբերություններում վստահության սկզբունքի եւ օրենքի գերակայության կոպիտ խախտում էր»:
Խորհրդարանականները նշել են, որ կոնվենցիան չի մշակվել, որպեսզի դատապարտյալ անձինք հայրենիք վերադառնալուն պես անհապաղ ազատ արձակվեն:
«Ճանաչելով պետությունների՝ համաներում հայտարարելու եւ դատապարտյալներին ներում շնորհելու ինքնիշխան իրավունքը, Վեհաժողովը հիշեցնում է, որ միջազգային հարաբերություններում բարեխղճության սկզբունքները, որոնց մասին հիշատակում է նաեւ Միջազգային պայմանագրերի մասին Վիեննայի կոնվենցիան, եւ օրենքի գերակայությունը պահանջում են, որպեսզի համաձայնագրերը մեկնաբանվեն եւ կիրառվեն իրենց նպատակներին համապատասխան», - ասված է բանաձեւում:

ПАСЕ осудила применение европейской конвенции для оправдания Сафарова - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Постоянная комиссия Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) осудила применение соглашения об обмене заключенными для освобождения Азербайджаном Рамиля Сафарова, осужденного за убийство армянского офицера Гургена Маргаряна.
В принятой сегодня в Брюсселе резолюции, разработанной на основе доклада Кристофера Чоупа (Великобритания), комиссия ПАСЕ отметила, что применение по отношению к Сафарову 12-й статьи Европейской конвенции «Об обмене осужденными лицами» является «грубым нарушением принципа доверия в международных отношениях и верховенства закона».
Парламентарии отметили, что данная конвенция была разработана не для того, чтобы заключенные получали свободу сразу по прибытии на родину.
«Зная о суверенном праве государств объявлять амнистию и даровать заключенным помилование, Ассамблея напоминает, что принципы добросовестности в международных отношениях, которые упоминаются и в Венской конвенции о международных соглашениях, а также верховенство закона требуют, чтобы договоры понимались и применялись в соответствии с целью их написания»,- говорится в резолюции.