Պաշտոնական Երեւանը դրական է գնահատել Սարգսյան-Ալիեւ հանդիպումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հոկտեմբերի 27-ին Փարիզում կայացած Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը բնորոշել է որպես «օգտակար, անկեղծ եւ կառուցողական»։
«Բավականին հետաքրքիր քննարկումներ էին: Նախագահների հանդիպման ընթացքում հնարավորություն եղավ անդրադառնալ նաեւ մի շարք տարածաշրջանային եւ միջազգային խնդիրների, որոնք ցույց տվեցին, որ որոշ հարցերի շուրջ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի մոտեցումները կարող են նաեւ մոտ լինել», - ասել է նախարարը:
«Դուք երեւի նկատեցիք, որ իմ հնչեցրած գնահատականներում որոշակի դրական երանգ կա։ Դա պատահական չէ։ Երբ ասում ենք, որ բանակցությունները կառուցողական, անկեղծ, օգտակար էին, դա ինչ-որ մի բան նշանակում է: Կարծում եմ, որ Փարիզում եւս մի փոքր քայլ արվեց դեպի կողմերի դիրքորոշումների մոտեցումը: Իհարկե, սա բարդ գործընթաց է: Մեկ կամ մի քանի հանդիպումներով դժվար է բեկումնային առաջընթաց ակնկալել», - նկատել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նախարարն ասել է, որ հաջորդ հանդիպման վայրի եւ ժամկետների մասին պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել, բայց կողմերը պայմանավորվել են ակտիվացնել շփումները:
«Եթե 2012թ. եւ 2013թ. նախագահների մակարդակով մեկական հանդիպում էր եղել, ապա 2014թ. արդեն 3 հանդիպում է կայացել: Շփումներն ակտիվացել են: Կարծում եմ, որ նախագահների եւ արտգործնախարարների մակարդակով հետագայում ակտիվ շփումները կշարունակվեն», - ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

Ереван положительно оценил парижскую встречу Саргсяна и Алиева - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Глава МИД Армении Эдвард Налбандян охарактеризовал состоявшуюся 27 октября в Париже встречу президентов Армении и Азербайджана как «полезную, искреннюю и конструктивную».
«Обсуждения были довольно интересными. В ходе встречи президентов появилась возможность обсудить некоторые региональные и международные проблемы, и стало ясно, что подходы Армении и Азербайджана по некоторым вопросам могут быть близки»,- сказал министр иностранных дел Армении.
«Вы, наверное, заметили, что в моих оценках есть определенный положительный оттенок. Это не случайно. Когда мы говорим, что переговоры были конструктивными, искренними и полезными, это что-то значит. Думаю, в Париже был сделан еще один небольшой шаг к сближению позиций сторон. Конечно, это сложный процесс. От одной или нескольких встреча трудно ожидать прорывного прогресса», - заметил Эдвард Налбандян.
Министр сказал, что договоренностей о месте и сроках проведения следующей встречи пока нет, но стороны договорились активизировать контакты.
«Если в 2012-м и 2013-м годах состоялось по одной встрече президентов, то в этом году состоялись 3 встречи. Контакты активизировались. Думаю, активные встречи на уровне президентов и министров иностранных дел продолжатся», - сказал Эдвард Налбандян.