Հայաստանը դեմ է ԼՂ շուրջ քննարկումները ԵԱՀԿ ՄԽ ձեւաչափից դուրս բերելու փորձերին - Mediamax.am
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ Հայաստանը դեմ է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձեւաչափից դուրս քննարկելու փորձերին:
“ԵԱՀԿ ՄԽ-ն միակ կառույցն է, որ ունի միջազգային մանդատ` որպես միջնորդ հանդես գալու ԼՂ կարգավորման գործընթացում: Ադրբեջանական կողմի փորձերը տեղափոխել այդ քննարկումներն այլ ձեւաչափեր եւ հարթակներ հայտնի են եւ ցույց են տալիս, որ պաշտոնական Բաքուն փորձում է ընդհանրապես տապալել բանակցային գործընթացը”,- այսօր Լիտվայի ԱԳ նախարարի հետ կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսում ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը` մեկնաբանելով ԼՂ հակամարտության վերաբերյալ ԵԽԽՎ զեկուցողի նշանակումը:
Նախարարի խոսքերով, ինքնանպատակ զեկույցների կազմումը, մշակումը չի կարող նպաստել բանակցային գործընթացի առաջխաղացմանը:

Armenia against attempts to remove NK discussions from OSCE Minsk Group format
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian said that Armenia is against attempts to remove NK conflict settlement from the format of OSCE Minsk Group Co-Chairs.
“OSCE Minsk Group is the only structure that has an international mandate to act as a mediator in NK peace process. Azerbaijan’s attempts to take those discussions to other formats or platforms are known, and show that official Baku is trying to fail the negotiation process once and for all”, Armenian FM stated at the joint press conference with Lithuanian FM commenting on the appointment of PACE rapporteur on NK conflict.
According to the FM, working out and developing reports that end in themselves can nowise contribute to the progress of the negotiation process.