Գերմանիան պատրաստ է օգնել Թուրքիային «անցյալից դասեր քաղելու» հարցում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերն այսօր Երեւանում ասել է, որ Գերմանիան պատրաստ է օգնել Թուրքիային դասեր քաղել եւ ընդունել սեփական անցյալը, սակայն նման ցանկություն պետք է գտնվի հենց Թուրքիայում:
«Մենք հիշում ենք, որ 1915 թ-ին մեկ ու կես միլիոն մարդ սարսափելի ջարդերի զոհ են դարձել: Գերմանիան պատրաստ է այլ երկրնրերի հետ կիսել իր՝ անցյալից դասեր քաղելու փորձը: Թուրքիայի ղեկավարների հետ իմ զրույցներում մենք հիշատակում ենք այդ մասին եւ նշում, որ բարդ հարյուրամյակից հետո Գերմանիան եւ Ֆրանսիան գտել են հաշտության ճանապարհը, որովհետեւ չեն լռել եւ մոռացության չեն մատնել պատմության սարսափելի իրադարձությունները»,- այսօր Երեւանում ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը:
Նախարարն ընդգծել է, որ Գերմանիան պատրաստ է օգնել Երեւանին եւ Անկարային հաշտության ճանապարհ գտնելու հարցում, սակայն դա մի որոշում է, որը պետք է ընդունվի հենց Հայաստանում եւ Թուրքիայում:

Germany is ready to help Turkey “learn lessons from past” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. German Foreign Minister Frank-Walter Steinmeier said in Yerevan today that “Germany is ready to help Turkey learn lessons and accept its own past but it is Turkey that should demonstrate the will”.
“We do remember that 1.5mln people fell victim to horrible massacres in 1915. Germany is ready to share its experience of learning lessons from the past. We mention it during our talks with Turkish leaders noting that Germany and France found the path of reconciliation after the tough century as they did not keep silent and consign to oblivion the horrifying events of the history”, Frank Walter-Steinmeier said this addressing a joint press conference with Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian today.
The Minister stressed that Germany is ready to help Yerevan and Ankara find a path of reconciliation but it is a decision that should be made in Armenia and Turkey in the first place.