Էդվարդ Նալբանդյան. Գնդակը մնում է թուրքական դաշտում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը պաշտոնական այցով Երեւանում գտնվող իր գերմանացի գործընկեր Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերին է նվիրել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ գերմանական արխիվներում պահվող շուրջ 240 փաստաթղթերից բաղկացած նոր հրատարակություն։
Այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ Մեդիամաքս-ի խնդրանքով մեկնաբանելով Թուրքիայի նախագահ Ռեջեբ Թայիփ Էրդողանի օրեր առաջ արած հայտարարությունը, որի համաձայն «1915թ. իրադարձությունները ուսումնասիրելիս պետք է հիմնվել Թուրքիայի գրադարանների եւ արխիվների նյութերի վրա», որտեղ նշվում է, թե Ցեղասպանությունը իրագործվել է ոչ թե թուրքերի կողմից, այլ այն իրականացվել է թուրքերի դեմ՝ Էդվարդ Նալբանդյանը, մասնավորապես, ասել է.
«Տարօրինակ է, որ թուրքական գրադարաններում կամ արխիվներում Ցեղասպանությանը վերաբերող նյութերն իրենց բովանդակությամբ միանգամայն տարբերվրում են ողջ աշխարհի արխիվներում եւ գրադարաններում պարունակվող նյութերից։ Պատահական չէ, որ, եթե Թուրքիայում որոշում կայացնողները հիմնվում են նման նյութերի վրա, զրո խնդիրների քաղաքականությունը բերում է զրո արդյունքի»:
Պատասխանելով գերմանացի լրագրողների այն հարցին, թե արդյոք Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ կարելի է հաշտեցման սպասել Թուրքիայի հետ, Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ասել է, որ Թուրքիան, այլ ոչ թե Հայաստանը ուժ չգտավ իրականացնելու 5 տարի առաջ Ցյուրիխում ստորագրված հայ-թուրքական արձանագրություններով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
«Նշաններ մեր կողմից արվել են: Ինչպես մենք,այնպես էլ  միջազգային հանրությունն ասում է՝ գնդակը մնում է թուրքական դաշտում»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

Эдвард Налбандян: Мяч остается на поле Турции - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян подарил своему германскому коллеге Франку-Вальтеру Штайнмайеру, который находится с официальным визитом в Ереване, новое издание о Геноциде армян из около 240 документов, хранящихся в архивах Германии.
Сегодня в ходе пресс-конференции в Ереване, комментируя по просьбе Медиамакс недавнее заявление президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана о том, что «изучая события 1915 года, нужно опираться на материалы библиотек и архивов Турции», где отмечается, что Геноцид был осуществлен не со стороны турок, а против них, Эдвард Налбандян, в частности, сказал:
«Странно, что в турецких библиотеках или архивах материалы относительно Геноцида своим содержанием весьма отличаются от материалов библиотек и архивов всего мира. Если принимающие в Турции решения лица полагаются на такого рода материалы, то не странно, что политика «ноль проблем» приводит к нулевому результату.
Отвечая на вопрос журналиста из Германии о том, можно ли ждать примирения с Турцией в преддверии 100-летней годовщины Геноцида армян, глава внешнеполитического ведомства Армении сказал, что имеено Турция, а не Армения, не нашла сил, чтобы выполнить договоренности, достигнутые 5 лет назад в Цюрихе в рамках подписанных армяно-турецких протоколов.
«С нашей стороны были знаки. Как и мы, международное сообщество тоже говорит: мяч остается на поле Турции»,- сказал Эдвард Налбандян.