Տիգրան Բալայան. Խաղաղության համաձայնագրի մշակումը հնարավոր է միայն հիմնարար սկզբունքները համաձայնեցնելուց հետո - Mediamax.am
Տիգրան Բալայան. Խաղաղության համաձայնագրի մշակումը հնարավոր է միայն հիմնարար սկզբունքները համաձայնեցնելուց հետո
Երեւան: Մեդիամաքս: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման համաձայնագրի մշակմանը հնարավոր է անցնել միայն հիմնարար սկզբունքները համաձայնեցնելուց հետո:
Այս մասին Մեդիամաքս-ի թղթակցին ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հայտարարությունն այն մասին, թե պաշտոնական Բաքուն պատրաստ է սկսել աշխատանքը խաղաղության մեծ համաձայնագրի շուրջ:
«Այնպիսի տպավորություն է, թե ադրբեջանցի պաշտոնյաները կարծում են, որ եթե մի քանի անգամ բարձրաձայն արտահայտեն ինչ-որ անիրական մտքեր, ապա դրանք կարող են համոզիչ դառնալ»,- նշել է Տիգրան Բալայանը:
ՀՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչը հիշեցրել է, որ Հայաստանը եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները բազմիցս հայտարարել են, որ նախ պետք է համաձայնեցնել խաղաղ կարգավորման հիմնարար սկզբունքները, որից հետո միայն հնարավոր կլինի անցնել խաղաղության համաձայնագրի մշակմանը:

Тигран Балаян: Разработка мирного соглашения по Карабаху возможна только после согласования основных принципов - Mediamax.am
3233 просмотров
Тигран Балаян: Разработка мирного соглашения по Карабаху возможна только после согласования основных принципов
Ереван /Медиамакс/. Приступить к разработке мирного соглашения по урегулированию нагорно-карабахского конфликта будет возможно только после завершения согласования принципов мирного урегулирования.
Об этом корреспонденту Медиамакс заявил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян, комментируя заявление главы МИД Азербайджана Эльмара Мамедъярова о том, что Азербайджан готов приступить к работе над большим мирным соглашением.
“Такое впечатление, что азербайджанские чиновники думают, что если несколько раз вслух повторить какие-то нереальные идеи, то они станут более убедительными”,- подчеркнул Тигран Балаян.
Официальный представитель МИД напомнил, что Армения и страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ неоднократно заявляли, что сначала нужно завершить согласование принципов мирного урегулирования и только потом будет возможно приступить к разработке соглашения.