Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը դատապարտել է Դեյր Էզ Զորի հայկական եկեղեցու ավերումը
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆրանսիայի արտաքին գործերի եւ միջազգային զարգացման նախարար Լորան Ֆաբիուսը դատապարտել է Դեյր Էզ Զորի հայկական Սրբոց Նահատակաց եկեղեցու ավերումը:
«Ես դատապարտում եմ հայ համայնքի համար մեծ խորհուրդ ունեցեղ Դեյր Էզ Զորի հայկական Սրբոց Նահատակաց եկեղեցու ավերումը: Ֆրանսիան ողջունում է սրբավայրերի նկատմամբ հանդուրժողականության եւ հարգանքի համար պայքարելու բոլոր դավանքների հոգեւոր առաջնորդների հանձնառությունը՝ անկախ հարձակումներից եւ սպառնալիքներից»,- ասված է Լորան Ֆաբիուսի հայտարարության մեջ:
Ֆրանսիացի նախարարը նշել է, որ սիրիական եւ իրաքյան ազգային ժառանգությունները սպառնալիքի տակ են, իսկ մշակութային ժառանգությունը պաշտպանելու պարտավորության թերացումը դիտվում է որպես պատերազմի հանցագործություն, որի պատասխանատուները պատժվում են  Միջազգային քրեական դատարանի կողմից:
«ՄԱԿ-ի կրթության, գիտության եւ մշակույթի կազմակերպության հետ միասին, Ֆրանսիան զորավիգ է, որպեսզի կենսագործվեն  մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին համաձայնագրերը՝ հատկապես զինված հակամարտության դեպքում»,- ընդգծել է Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը:

Глава МИД Франции осудил разрушение армянской церкви в Дейр-эз-Зоре
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел и международного развития Франции Лоран Фабиус осудил разрушение армянской церкви Святых мучеников в Дейр-эз-Зоре.
«Я осуждаю разрушение армянской церкви Святых мучеников в Дейр-эз-Зоре, имеющей большое значение для армянской общины. Франция приветствует приверженность всех религиозных лидеров бороться за толерантность и уважение к святилищам, вне зависимости от нападений и угроз»,- говорится в заявлении Лорана Фабиуса.
Французский министр отметил, что сирийские и иракские национальные ценности находятся под угрозой, а неполноценное выполнение обязательства защиты культурного наследия рассматривается как военное преступление, за которое Международный уголовный суд привлекает к ответственности.
«Вместе с Управлением ООН по вопросам образования, науки и культуры Франция поддерживает реализацию соглашений об охране культурного наследия, особенно в случаях вооруженных конфликтов»,- подчеркнул глава МИД Франции.