Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը դատապարտել է Դեյր Էզ Զորի հայկական եկեղեցու ավերումը
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆրանսիայի արտաքին գործերի եւ միջազգային զարգացման նախարար Լորան Ֆաբիուսը դատապարտել է Դեյր Էզ Զորի հայկական Սրբոց Նահատակաց եկեղեցու ավերումը:
«Ես դատապարտում եմ հայ համայնքի համար մեծ խորհուրդ ունեցեղ Դեյր Էզ Զորի հայկական Սրբոց Նահատակաց եկեղեցու ավերումը: Ֆրանսիան ողջունում է սրբավայրերի նկատմամբ հանդուրժողականության եւ հարգանքի համար պայքարելու բոլոր դավանքների հոգեւոր առաջնորդների հանձնառությունը՝ անկախ հարձակումներից եւ սպառնալիքներից»,- ասված է Լորան Ֆաբիուսի հայտարարության մեջ:
Ֆրանսիացի նախարարը նշել է, որ սիրիական եւ իրաքյան ազգային ժառանգությունները սպառնալիքի տակ են, իսկ մշակութային ժառանգությունը պաշտպանելու պարտավորության թերացումը դիտվում է որպես պատերազմի հանցագործություն, որի պատասխանատուները պատժվում են  Միջազգային քրեական դատարանի կողմից:
«ՄԱԿ-ի կրթության, գիտության եւ մշակույթի կազմակերպության հետ միասին, Ֆրանսիան զորավիգ է, որպեսզի կենսագործվեն  մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին համաձայնագրերը՝ հատկապես զինված հակամարտության դեպքում»,- ընդգծել է Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը:

Minister of Foreign Affairs and International Development of France Laurent Fabius
Yerevan /Mediamax/. Minister of Foreign Affairs and International Development of France Laurent Fabius condemned the destruction of Armenian Church of Holy Martyrs in Deir ez-Zor.
“I condemn the destruction of Armenian Church of Holy Martyrs in Deir ez-Zor which was of great significance of the Armenian community. France welcomes the commitment of spiritual leaders of all the religions toward fighting for tolerance and respect for holy places irrespective of attacks and threats”, Laurent Fabius’s statement reads this.
The French Minister noted that Syrian and Iraqi national heritages are threatened and failing to protect cultural heritage is considered a war crime and all those responsible for that are punished by International Criminal Court.
“Together with the UNESCO, France is committed to enforcement of agreements on cultural heritage preservation especially in cases of armed conflict”, stressed the French FM.