Ուելսից հետո ՆԱՏՕ-ն մտադիր է ամրապնդել հարաբերությունները գործընկերների հետ
Երեւան: Մեդիամաքս: ՆԱՏՕ-ի Ուելսի գագաթնաժողովից հետո Հյուսիսատլանտյան դաշինքը մտադիր է առավել խորացնել եւ ամրապնդել հարաբերությունը գործընկեր երկրների, այդ թվում` Հայաստանի հետ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր Երեւանում կայացած «ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի ազդեցությունը Հայաստանի եւ Հարավային Կովկասի վրա» թեմայով քննարկման ժամանակ Վրաստանում ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցչական գրասենյակի ղեկավար Ուիլիամ Լահյուն ասել է, որ Հայաստանի հետ գործընկերային հարաբերություններն ամրապնդվելու են:
Դաշինքի ներկայացուցիչը տեղեկացրել է, որ գործընկեր երկրների հետ հարաբերությունները զարգացնելու նպատակով Ուելսի գագաթնաժողովի շրջանակներում տրվեց «Փոխգործակցության հարթակ» նախաձեռնության մեկնարկը, որում ընդգրկված են ՆԱՏՕ-ի հետ առավել սերտ կապեր պահպանող 24  գործընկեր երկրներ, այդ թվում` Հայաստանը:
«Սեպտեմբերի 29-ին կայանալու է այս հարթակին մասնակցող երկրների ներկայացուցիչների հանդիպումը, որին մասնակցելու է նաեւ Հայաստանը: Հանդիպման ընթացքում մենք կքննարկեն հարթակի կառուցվածքն ու նպատակները, ինչը կօգնի բարձրացնել մեր գործընկերների հետ համագործակցության արդյունավետությունը»,- ասել է ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցիչը:
Ուիլիամ Լահյուի խոսքերով, Հայաստանն ընդգրկվել է նաեւ ՆԱՏՕ-ի կողմից իրականացվող պաշտպանության ոլորտում քաղաքացիական ծառայողների վերապատրաստման եւ կարողությունների զարգացման ծրագրում: Այժմ քննարկվում են այդ ծրագրին Հայաստանի առավել արդյունավետ մասնակցության տարբերակները:

Following Wales Summit, NATO going to strengthen relations with partner states
Yerevan /Mediamax/. After NATO Wales Summit the North Atlantic Treaty Organization is going to deepen and strengthen relations with partner states, including with Armenia.
As Mediamax reports,  at “Impact of NATO Summit on Armenia and South Caucasus” discussion in Yerevan today Head of the NATO Liaison Office in Georgia William Lahue stated that partnership relations will be strengthened with Armenia.
The NATO Liaison Officer informed that in order to strengthen relations with partner states “Interoperability Platform” initiative was launched within the framework of Wales Summit. It involves 24 partner states enjoying closest ties with NATO; Armenia is among them.
“The meeting of the representatives of countries participating in this platform will take place on September 29, and Armenia will also take part in it. During the meeting we will discuss the structure and goals of the platform; it will help raise the productivity of cooperation with our partners”, the NATO representative said.
According to William Lahue, Armenia has been involved in the program of training and developing capacities of civil servants in the defense sector. Discussions on the options of Armenia’s more productive involvement in this program are currently underway.