Սերժ Սարգսյանը մեկնում է Մեծ Բրիտանիա մասնակցելու ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր երեկոյան աշխատանքային այցով կմեկնի Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորություն:
Ինչպես հաղորդում է նախագահի մամուլի ծառայությունը, հանրապետության նախագահը կմասնակցի Նյուպորտում սեպտեմբերի 4-ին կայանալիք ՆԱՏՕ-ի անդամ ու Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության աջակցության ուժերի /ISAF/ առաքելության մասնակից գործընկեր երկրների եւ կառավարությունների ղեկավարների հանդիպմանը, որն անցկացվելու է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գագաթնաժողովի շրջանակներում: Այնտեղ Սերժ Սարգսյանը հանդես կգա ելույթով:
ՆԱՏՕ-Անվտանգության աջակցության միջազգային ուժեր ձեւաչափով վերջին այս hանդիպմանը կամփոփվեն Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության աջակցության ուժերի առաքելության արդյունքները եւ կնախանշվեն նոր՝ «Հաստատակամ աջակցություն» առաքելության ուղղությունները:
Հայաստանը, 2010 թվականից ի վեր լինելով միջազգային այդ առաքելության մասնակից եւ միջազգային ուժերի կազմում տեղակայելով մինչեւ 126 հոգանոց զորախումբ, իր ներդրումն է ունեցել Աֆղանստանում անվտանգության ու ներազգային համերաշխության հաստատման ուղղությամբ գործադրվող միջազգային հավաքական ջանքերին եւ հանձնառու է շարունակելու մասնակցությունը նոր առաքելության շրջանակներում:
Սեպտեմբերի 4-ի երեկոյան հանդիպման մասնակիցների համար կտրվի ընդունելություն Ուելսի արքայազն Չարլզի անունից եւ ոչ պաշտոնական ընթրիք՝ ի պատիվ մասնակից երկրների եւ միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարների:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ 2012 թ-ին Չիկագոյում կայացած ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին Հայաստանը մասնակցել էր արտաքին գործերի նախարարի մակարդակով: Այդ ժամանակ Հայաստանի նախագահը որոշել էր չմասնակցել գագաթնաժողովին ՝ համաժողովի հռչակագրի նախագծում ներառված մտահոգիչ ձեւակերպումների պատճառով։ Հռչակագրի նախագծում, մասնավորապես, ներառված էր Հարավային Կովկասում հակամարտությունների լուծման վերաբերյալ ընդհանրական ձեւակերպում, որը հակասում է ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման միջազգային միջնորդական մանդատ ունեցող Մինսկի խմբի համանախագահների մոտեցումներին։
Մեդիամաքս-ի տեղեկություններով, այս տարի եւս Հայաստանի մասնակցության ձեւաչափի վերաբերյալ որոշման ընդունումը ձգձգվել է Ուելսի հռչակագրի տեքստում հակամարտությունների վերաբերյալ դրույթների հստակեցման նկատառումով:

Серж Саргсян примет участие на саммите НАТО в Уэльсе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян сегодня вечером с рабочим визитом отправится в Великобританию.
Как сообщает пресс-служба президента, 4 сентября в Ньюпорте Серж Саргсян примет участие во встрече глав государств и правительств стран-членов НАТО и стран-партнеров, участвующих в миссии Международных сил по содействию безопасности в Афганистане /ISAF/. Встреча пройдет в рамках саммита НАТО, где президент Армении выступит с речью.
На встрече в формате НАТО- ISAF будут подведены итоги миссии и представлены новые направления в рамках миссии “Решительное содействие”.
Армения, будучи страной-участником данной международной миссии с 2010 года и дислоцируя в составе ISAF контингент, состоящий из 126 военнослужащих, внесла свой вклад в международные коллективные усилия по установлению безопасности и межнациональной солидарности в Афганистане и готова продолжить свое участие в рамках новой миссии.
Медиамакс напоминает, что в 2012 году Армения участвовала в саммите НАТО в Чикаго на уровне министра иностранных дел. Тогда президент Армении решил не участвовать в саммите из-за вызвавших у армянской стороны беспокойство формулировок, которые были включены в текст декларации саммита. В частности, в него были включены общие формулировки относительно урегулирования конфликтов, противоречащие подходам Минской группы ОБСЕ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
По информации Медиамакс, в этом году обнародование решения относительно формата участия Армении в Уэльском саммите НАТО также затянулось с учетом необходимости уточнения формулировок текста Уэльской декларации.