ԵԱՀԿ ներկայացուցիչը մտահոգված է տեղեկատվության աղբյուրը բացահայտելու՝ Հայաստանի դատարանի որոշմամբ - Mediamax.am
3987 դիտում
ԵԱՀԿ ներկայացուցիչը մտահոգված է տեղեկատվության աղբյուրը բացահայտելու՝ Հայաստանի դատարանի որոշմամբ
ԵԱՀԿ Մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչը
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչն իր մտահոգությունն է հայտնել Հայաստանի դատարանի որոշման կապակցությամբ, որը լրատվամիջոցներին պարտավորեցնում է բացահայտել տեղեկատվության աղբյուրը:
Հունիսի 26-ին Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասությունների դատարանը որոշում է կայացրել, որով «Հրապարակ» թերթն ու iLur.am լրատվական կայքը պարտավորվում են բացահայտել իրենց տեղեկատվության աղբյուրը մի քրեական գործի շրջանակում, որում ներգրավված է Շիրակի մարզի բարձրաստիճան պաշտոնյա:
«Ես մտահոգված եմ, որ այս որոշումը կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ մեդիայի վրա, քանի որ կարող է խոչընդոտել հանրային հչեղություն ունեցող հարցերի լուսաբանմանը: Պետք է ճանաչվի ինֆորմացիայի հանրային եւ մասնավոր աղբյուրների մասնագիտական գաղտնիության անհրաժեշտությունը»,- ասել է Դունյա Միյատովիչը:
Նա նշել է, որ լրագրողների՝ ինֆորմացիայի աղբյուրների ինքնությունը պաշտպանելը հետաքննական լրագրության կարեւորագույն սկզբունքն է եւ ԵԱՀԿ-ի կողմից բազմիցս հայտարարվել է որպես խոսքի ազատության հիմնարար պահանջ:

Дуня Миятович обеспокоена решением армянского суда, требующего раскрыть источник информации - Mediamax.am
3981 просмотров
Дуня Миятович обеспокоена решением армянского суда, требующего раскрыть источник информации
Представитель ОБСЕ по вопросам свободы СМИ Дуня Миятович
Ереван /Медиамакс/. Представитель ОБСЕ по вопросам свободы СМИ Дуня Миятович выразила обеспокоенность в связи с решением армянского суда, требующего от СМИ раскрыть источник информации.
26 июня Суд общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш Еревана принял решение, обязав газету «Грапарак» и новостной сайт iLur.am раскрыть источник информации в рамках уголовного дела, в которое вовлечен высокопоставленный чиновник Ширакской области Армении.
«Я обеспокоена тем, что это решение может иметь негативное влияние на медиа и препятствовать освещению вопросов, имеющих общественный резонанс. Необходимость профессиональной секретности общественных и частных источников информации должна быть признана»,- сказала Дуня Миятович.
Она отметила, что защита источников  информации является важнейшим принципом расследовательской журналистики и многократно объявлялась ОБСЕ основополагающим требованием свободы слова.