Տիգրան Սարգսյանն իր հավատարմագրերը հանձնեց ԱՄՆ նախագահին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նորանշանակ դեսպան Տիգրան Սարգսյանը հուլիսի 14-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային:
Հավատարմագրերի հանձնման պաշտոնական արարողությանը դեսպան Սարգսյանը նշեց, որ հայ-ամերիկյան հարաբերությունները առանձնանում են բարձր մակարդակով եւ արդյունավետ համագործակցությամբ։ Դեսպանն ասել է, որ երկու երկրների միջեւ առկա է հարաբերությունների զարգացման մեծ ներուժ, եւ իր առաքելությունն ուղղված է լինելու փոխշահավետ համագործակցության զարգացմանն ու փոխգործակցության շրջանակի ընդլայնմանը:
«ԱՄՆ նախագահը վստահություն է հայտնել, որ ՀՀ նորանշանակ դեսպանն իր հարուստ փորձն ու գիտելիքները լավագույնս կծառայեցնի երկու բարեկամ ժողովուրդների միջեւ հարաբերությունների խորացման գործին: Բարաք Օբաման շեշտել է, որ Միացյալ Նահանգները կարեւորում է Հայաստանի հետ փոխադարձ հարգանքի եւ շահերի վրա հիմնված հարաբերությունները, գործընկերությունը միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում, ինչպես նաեւ ժողովրդավարության ամրապնդման եւ տնտեսական զարգացման ուղղությամբ համագործակցությունը: Նախագահ Օբաման ընդգծել է նաեւ, որ Միացյալ Նահանգները բարձր է գնահատում Հայաստանի հանձնառությունը՝ հասնելու Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը եւ ամրապնդելու Հարավային Կովկասի անվտանգությունը», - հաղորդել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Զրուցակիցները ընդգծել են, որ ամերիկահայ համայնքը կարեւոր դերակատարություն ունի երկու երկրների միջեւ բարեկամական հարաբերությունների զարգացման գործում:

Тигран Саркисян вручил верительные грамоты президенту США
Ереван /Медиамакс/. Новоназначенный посол Армении Тигран Саргсян вручил 14 июля верительные грамоты президенту США Бараку Обаме.
На официальной церемонии вручения верительных грамот Тигран Саргсян отметил, что армяно-американские отношения выделяются высоким уровнем и эффективным сотрудничеством. Посол сказал, что существует большой потенциал развития отношений между двумя странами, и его миссия будет направлена на развитие взаимовыгодного сотрудничества и расширение рамок взаимодействия.
«Президент США выразил уверенность, что посол Армении использует свой богатый опыт и знания для углубления отношений между двумя дружественными народами.  Барак Обама подчеркнул, что для США важны отношения с Арменией, основанные на взаимном уважении и интересах, партнерстве в международных миротворческих миссиях, а также сотрудничестве, направленном на укрепление демократии и экономического развития. Президент Обама подчеркнул, что США высоко оценивает  приверженность Армении делу урегулирования проблемы Нагорного Карабаха мирным путем и укрепления безопасности на Южном Кавказе»,- говорится в сообщении пресс-службы МИД Армении.
Собеседники подчеркнули, что армянская община США играет важную роль для развития дружественных отношений между двумя странами.