ՄԻԵԴ-ը համաձայնել է բողոքարկել «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով որոշումը
Երեւան: Մեդիամաքս: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) ընդունել է շվեյցարական կառավարության` «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով ՄԻԵԴ-ի՝ դեկտեմբերին կայացրած վճիռը բողոքարկելու պահանջը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԻԵԴ պաշտոնական կայքը, շվեյցարական կառավարության դիմումով գործը փոխանցվել է ՄԻԵԴ Վերին պալատ:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ Թուրքիայի Աշխատավորական կուսակցության ղեկավար, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման դեմ գործունեություն ծավալող Դողու Փերինչեքը 2005 թ-ին  Շվեյցարիայում կազմակերպված մի գիտաժողովի ընթացքում Հայոց ցեղասպանությունը որակել էր որպես «միջազգային սուտ»: Այս հայտարարության համար շվեյցարական դատարանն 2008 թ-ին թուրք գործչին դատապարտել էր 90-օրյա պայմանական ազատազրկման կամ դրան համարժեք տույժի, ինչպես նաեւ 3 հազ. շվեյցարական ֆրանկ տուգանքի: Սակայն 2013 թ-ի դեկտեմբերի 17-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը բավարարել էր Դողու Փերինչեքի հայցը ընդդեմ Շվեյցարիայի` նշելով, որ Շվեյցարիան խախտել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածը, այն է՝ խոսքի ազատության իրավունքը:
Ավելի վաղ Մեդիամաքս-ը անդրադարձել էր «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործին եւ Հայաստանի համար դրա հնարավոր հետեւանքներին:

Yerevan /Mediamax/. The European Court of Human Rights (ECtHR) agreed to hear an appeal filed on “Perinçek v. Switzerland” case by the government of Switzerland of the court’s ruling in December.
As ECtHR official website reports, the case was referred to the Grand Chamber at the request of the Swiss Government.
Mediamax recalls that Turkish Labor Party Leader Dogu Perincek engaged in activities aimed at against the international recognition of the Armenian Genocide described the idea of the Armenian genocide as an “international lie” at a conference in Switzerland in 2005. The Swiss Court sentenced Perincek to a 90-day suspended jail term or to a fine amounting to CHF 3000. However, on December 17, 2013, the European Court of Human Rights satisfied Dogu Perincek’s suit against Switzerland stating that Switzerland has violated Article 10 of the European Convention on Human Rights – right to freedom of speech.
Earlier Mediamax touched upon “Perinçek v. Switzerland” case and the consequences it might result in for Armenia.