ՄԻԵԴ-ը համաձայնել է բողոքարկել «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով որոշումը
Երեւան: Մեդիամաքս: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) ընդունել է շվեյցարական կառավարության` «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով ՄԻԵԴ-ի՝ դեկտեմբերին կայացրած վճիռը բողոքարկելու պահանջը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԻԵԴ պաշտոնական կայքը, շվեյցարական կառավարության դիմումով գործը փոխանցվել է ՄԻԵԴ Վերին պալատ:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ Թուրքիայի Աշխատավորական կուսակցության ղեկավար, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման դեմ գործունեություն ծավալող Դողու Փերինչեքը 2005 թ-ին  Շվեյցարիայում կազմակերպված մի գիտաժողովի ընթացքում Հայոց ցեղասպանությունը որակել էր որպես «միջազգային սուտ»: Այս հայտարարության համար շվեյցարական դատարանն 2008 թ-ին թուրք գործչին դատապարտել էր 90-օրյա պայմանական ազատազրկման կամ դրան համարժեք տույժի, ինչպես նաեւ 3 հազ. շվեյցարական ֆրանկ տուգանքի: Սակայն 2013 թ-ի դեկտեմբերի 17-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը բավարարել էր Դողու Փերինչեքի հայցը ընդդեմ Շվեյցարիայի` նշելով, որ Շվեյցարիան խախտել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածը, այն է՝ խոսքի ազատության իրավունքը:
Ավելի վաղ Մեդիամաքս-ը անդրադարձել էր «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործին եւ Հայաստանի համար դրա հնարավոր հետեւանքներին:

ЕСПЧ согласился обжаловать вердикт по делу «Перинчек против Швейцарии»
Ереван /Медиамакс/. Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) принял иск швейцарского правительства об обжаловании вердикта ЕСПЧ от 17 декабря 2013 года по делу «Перинчек против Швейцарии».
Как сообщает официальный сайт ЕСПЧ, иск швейцарского правительства передан на рассмотрение Верховной палаты ЕСПЧ.
Медиамакс напоминает, что глава Рабочей партии Турции Догу Перинчек - активист в деле отрицания Геноцида армян - в 2005 году во время международной конференции в Швейцарии заявил, что Геноцид армян - «международная ложь».  За это публичное заявление швейцарский суд в 2008 году приговорил Догу Перинчека к 90 дням условного заключения, а также к штрафу в размере 3 тысяч швейцарских франков. Однако 17 декабря 2013 года Европейский суд по правам человека удовлетворил иск Догу Перинчека против Швейцарии, вынеся решение, согласно которому Швейцария нарушила 10-ю статью Европейской конвенции по правам человека - права на свободу слова.