Կովկասյան երկրները շուտով կզրկվեն բազմավեկտոր քաղաքականություն վարելու հնարավորությունից, կարծում է Ֆյոդոր Լուկյանովը - Mediamax.am
4049 դիտում
Կովկասյան երկրները շուտով կզրկվեն բազմավեկտոր քաղաքականություն վարելու հնարավորությունից, կարծում է Ֆյոդոր Լուկյանովը
Լուսանկարը` http://i1.ytimg.com
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտաքին եւ պաշտպանական քաղաքականության Խորհրդի նախագահ Ֆյոդոր Լուկյանովը կարծում է, որ Եվրամիությունը կշարունակի իր քաղաքականությունը նախկին խորհրդային երկրների նկատմամբ, սակայն արդեն ոչ Արեւելյան գործընկերություն նախաձեռնության շրջանակներում:
Այսօր ելույթ ունենալով Երեւանում անցկացվող «Կովկաս 2013» թեմայով միջազգային համաժողովում, ռուսաստանցի քաղաքագետն ասել է, որ ԵՄ տապալեց իր առաքելությունը Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում եւ այժմ «անհրաժեշտ է, որպեսզի վերջինս արմատական ձեւով վերաիմաստավորի այն, թե ինչ կարող է եւ պիտի անի ապագայում»:
«Բրյուսելը պետք է նոր մոտեցում փնտրի, կամ էլ հաշտվի ԱՄՆ կրտսեր գործընկերոջ կարգավիճակին»,- ասել է Ֆյոդոր Լուկյանովը:
Խոսելով եվրասիական ինտեգրացման գործընթացի մասին` նա ասել է, որ այն որոշակի փորձ է Ռուսաստանի համար հասկանալու, թե «ով  է նա եւ ովքեր են իր կողքին»:
«Ուկրաինան «գլխավոր ճակատամարտն էր», եւ քանի դեռ պարզ չէր, ինչպիսին է լինելու դրա ավարտը, հայկական գործոնը շատ կարեւոր դարձավ Ռուսաստանի ղեկավարության համար: Հայկական ուղղությունը դարձավ հիմնական, եւ Ռուսաստանը հնարավորին բոլոր ձեւերով նպաստեց այդ ընտրությանը (խմբ- Հայաստանի ընտրությունը հօգուտ Մաքսային միության) եւ իր վրա վերցրեց նոր հավելյալ պարտավորություններ, որոնք այժմ ոչ մի կերպ չի կարող խախտվել»,- ասել է ռուսաստանցի փորձագետը:
Նրա կարծիքով, այժմ Ռուսաստանն ու ԱՄՆ գտնվում են մի իրավիճակում, որը շատ նման է «սառը պատերազմին»:
«Սա նշանակում է, որ այն երկրները, որոնք մինչեւ այժմ բազմավեկտոր արտաքին քաղաքականություն վարելու հնարավորություն ունեին, կզրկվեն դրանից: Անվերջ մանեւրել հնարավոր չէ: Որքանով են Հայաստանը, Ադրբեջանն ու Վրաստանը պատրաստ այս վերջնական ընտրությանը, այսօր դժվար է ասել»,- ասել է ռուսաստանցի քաղաքագետը:

Страны Кавказа, проводившие многовекторную политику, скоро лишатся этой возможности, считает Федор Лукьянов - Mediamax.am
4483 просмотров
Страны Кавказа, проводившие многовекторную политику, скоро лишатся этой возможности, считает Федор Лукьянов
Федор Лукянов
Фото: http://i1.ytimg.com
Ереван /Медиамакс/. Председатель президиума Совета по внешней и оборонной политики России Федор Лукьянов считает, что политика Евросоюза в отношении бывших советских республик продолжится, но не в рамках программы Восточное партнерство.
Выступая сегодня в Ереване на международной конференции «Кавказ 2013», российский политолог сказал, что ЕС провалил свою миссию в рамках Восточного партнерства, «и сейчас необходимо фундаментальное переосмысление того, что он может и будет делать».
«Брюссель должен искать новый подход, либо смириться с ролью младшего партнера США»,- сказал Федор Лукьянов.
Говоря о процессе евразийской интеграции, Федор Лукянов заметил, что это некая попытка самоидентификации, попытка России понять, «кто она и кто с ней».
«Украина была «главной схваткой», и пока не было ясно, каков будет ее исход, армянский фактор стал очень важным для российского руководства. Армянское направление было основным, и Россия всячески способствовало выбору (ред. - выбору Армении в пользу Таможенного союза), и взяла на себя дополнительные обязательства, которые теперь никак  нарушить не может»,- подчеркнул российский эксперт.
По его мнению, в настоящее время Россия и США находятся в состоянии, аналогичном «холодной войне».
«Это значит, что страны, которые до сих пор имели возможность проводить многовекторную политику, этой возможности, скорее всего, будут лишены. Бесконечно маневрировать невозможно. Насколько Армения, Азербайджан и Грузия готовы к этому финальному выбору, сегодня сказать трудно», - подчеркнул он.