Կովկասյան երկրները շուտով կզրկվեն բազմավեկտոր քաղաքականություն վարելու հնարավորությունից, կարծում է Ֆյոդոր Լուկյանովը - Mediamax.am
4049 դիտում
Կովկասյան երկրները շուտով կզրկվեն բազմավեկտոր քաղաքականություն վարելու հնարավորությունից, կարծում է Ֆյոդոր Լուկյանովը
Լուսանկարը` http://i1.ytimg.com
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտաքին եւ պաշտպանական քաղաքականության Խորհրդի նախագահ Ֆյոդոր Լուկյանովը կարծում է, որ Եվրամիությունը կշարունակի իր քաղաքականությունը նախկին խորհրդային երկրների նկատմամբ, սակայն արդեն ոչ Արեւելյան գործընկերություն նախաձեռնության շրջանակներում:
Այսօր ելույթ ունենալով Երեւանում անցկացվող «Կովկաս 2013» թեմայով միջազգային համաժողովում, ռուսաստանցի քաղաքագետն ասել է, որ ԵՄ տապալեց իր առաքելությունը Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում եւ այժմ «անհրաժեշտ է, որպեսզի վերջինս արմատական ձեւով վերաիմաստավորի այն, թե ինչ կարող է եւ պիտի անի ապագայում»:
«Բրյուսելը պետք է նոր մոտեցում փնտրի, կամ էլ հաշտվի ԱՄՆ կրտսեր գործընկերոջ կարգավիճակին»,- ասել է Ֆյոդոր Լուկյանովը:
Խոսելով եվրասիական ինտեգրացման գործընթացի մասին` նա ասել է, որ այն որոշակի փորձ է Ռուսաստանի համար հասկանալու, թե «ով  է նա եւ ովքեր են իր կողքին»:
«Ուկրաինան «գլխավոր ճակատամարտն էր», եւ քանի դեռ պարզ չէր, ինչպիսին է լինելու դրա ավարտը, հայկական գործոնը շատ կարեւոր դարձավ Ռուսաստանի ղեկավարության համար: Հայկական ուղղությունը դարձավ հիմնական, եւ Ռուսաստանը հնարավորին բոլոր ձեւերով նպաստեց այդ ընտրությանը (խմբ- Հայաստանի ընտրությունը հօգուտ Մաքսային միության) եւ իր վրա վերցրեց նոր հավելյալ պարտավորություններ, որոնք այժմ ոչ մի կերպ չի կարող խախտվել»,- ասել է ռուսաստանցի փորձագետը:
Նրա կարծիքով, այժմ Ռուսաստանն ու ԱՄՆ գտնվում են մի իրավիճակում, որը շատ նման է «սառը պատերազմին»:
«Սա նշանակում է, որ այն երկրները, որոնք մինչեւ այժմ բազմավեկտոր արտաքին քաղաքականություն վարելու հնարավորություն ունեին, կզրկվեն դրանից: Անվերջ մանեւրել հնարավոր չէ: Որքանով են Հայաստանը, Ադրբեջանն ու Վրաստանը պատրաստ այս վերջնական ընտրությանը, այսօր դժվար է ասել»,- ասել է ռուսաստանցի քաղաքագետը:

Caucasus countries pursuing multi-vector policy will soon be deprived of this opportunity, Fedor Lukyanov thinks - Mediamax.am
4485 views
Caucasus countries pursuing multi-vector policy will soon be deprived of this opportunity, Fedor Lukyanov thinks
Fedor Lukyanov
Photo: http://i1.ytimg.com
Yerevan /Mediamax/. Chairman of the Presidium of the Russian Council on Foreign and Defense Policy Fedor Lukyanov thinks that the EU’s policy to former Soviet Union republics will continue but not within Eastern Partnership.
Speaking at “Caucasus 2013” international conference in Yerevan today, the Russian political scientist said that the EU failed its mission within Eastern Partnership and “now it should fundamentally reconsider what it may and will do”.
“Brussels should seek a new approach or put up with the role of the junior partner of the U.S.”, said Fedor Lukyanov.
Speaking on the process of Eurasian integration, Fedor Lukyanov noted that it’s an attempt of self-identification, Russia’s attempt to understand “who it is and what countries are with it”.
“Ukraine was “the major skirmish”, and as long as it was not clear yet how it would end the Armenian factor became a critical one for the Russian leadership. The Armenian direction was the main one and Russia contributed to the choice in every way possible (ed.- Armenia’s choice in favor of Customs Union), and undertook extra commitments which can’t break now”, stressed the Russian expert.
According to him, Russia and U.S. are currently in a state similar to “Cold War”.
“That means that the countries which have had the opportunity to pursue multi-vector policy will perhaps be deprived of this opportunity soon. It’s impossible to maneuver  without end. It’s hard to say now how much Armenia, Azerbaijan and Georgia are ready for the final choice”, he stressed.