Ֆրանսիան պատրաստ է օգնել, որպեսզի ՀՀ անդամակցումը ՄՄ-ին չխոչընդոտի կապերին ԵՄ-ի հետ, ասել է Օլանդը - Mediamax.am
2845 դիտում
Ֆրանսիան պատրաստ է օգնել, որպեսզի ՀՀ անդամակցումը ՄՄ-ին չխոչընդոտի կապերին ԵՄ-ի հետ, ասել է Օլանդը
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն այսօր Երեւանում ասել է, որ «երկրի ներսում բարեփոխումներ իրականացնելու համար պարտադիր չէ միանալ Եվրոպական միությանը»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր պետական այցով Հայաստան ժամանած Ֆրանսուա Օլանդն այդ մասին ասել է հայ-ֆրանսիական գործարար համաժողովի ժամանակ:
«Արեւելյան գործընկերության Վիլնյուսյան գագաթնաժողովում դուք հայտնեցիք, որ պատրաստ եք շարունակել մերձեցումը Եվրամիության հետ: Եվ մենք չենք ցանկանում, որպեսի դուք ընտրություն կատարեք երկուսի միջեւ (խմբ` ԵՄ եւ Մաքսային միություն): Պետք է մտածել, թե ինչպես կարելի է կազմակերպել ասոցացումը Եվրամիության հետ այնպես, որպեսզի դա չխանգարի Մաքսային միության առջեւ ձեր ստանձնած պարտավորություններին»,- ասել է Ֆրանսիայի նախագահը:
Օլանդի խոսքերով, Հայաստանը կանգնած է կարեւոր որոշումներ կայացնելու շեմին եւ Ֆրանսիան պատրաստ է Եվրոպական խորհրդարանի ընտրություններից հետո ձեւավորվելիք նոր Եվրոպական հանձնաժողովում օգնել Հայաստանին եւ բարձրացնել այն հարցը, որ Հայաստանի անդամակցումը Մաքսային միությանը խոչընդոտ չլինի Եվրամիության հետ հարաբերություններում:
«Կարծում եմ, որ բանակցությունների միջոցով կկարողանանք օգնել Հայաստանին եւ բացատրել Եվրամիութան մեր գործընկերներին, որ Հայաստանին արտոնյալ պայմաններ են անհրաժեշտ` հաշվի առնելով այս երկրի աշխարհաքաղաքական, տնտեսական եւ քաղաքական յուրահատկությունները»,- ասել է Ֆրանսիայի նախագահը:

France stands ready to assist in that Armenia’s Customs Union membership does not impede relations with EU, Hollande says - Mediamax.am
2846 views
France stands ready to assist in that Armenia’s Customs Union membership does not impede relations with EU, Hollande says
Yerevan /Mediamax/. French President Francois Hollande said in Yerevan today that “EU membership is not required to carry out reforms in the country”.
Mediamax reports Francois Hollande, who arrived in Armenia on a state visit today, stated it at the French-Armenian business forum.
“At the Eastern Partnership Summit in Vilnius you said you are willing to continue establishing closer relations with the EU. And we do not want you to make a choice between the two (ed.: EU and Customs Union). We should think of how Armenia can associate with the EU so that it does not impede Armenia’s Customs Union commitments”, said the French President.
According to Hollande, Armenia is on the threshold of passing important decisions and France stands ready to help it in the new European Commission to be set up following the European Parliament elections and to raise the issue that Armenia’s Customs Union membership will not impede relations with the EU.
“I believe we will manage to support Armenia through negotiations and explain our EU partners that Armenia needs benefits considering this country’s geopolitical, economic and political peculiarities”, said the French President.