Իէն Գիլանը եւ Կարեն Կարապետյանը
Հատված Արա Թադեւոսյանի  «Իմ անհավանական «ճանապարհորդությունը» Իէն Գիլանի եւ Թոնի Այոմիի հետ» գրքից, որը լույս կտեսնի  2018 թվականին
Այս լուսանկարն արվել է 2010 թվականի մարտին երեւանյան «Գենացվալե» ռեստորանում, «Շանթ» հեռուստաընկերության Hay Superstar շոուի ավարտից հետո, որի ընթացքում երիտասարդ եւ տաղանդավոր  պատանիներն ու աղջիկները կատարում էին Deep Purple-ի երգերը այդ խմբի լեգենդար երգչի առջեւ:
Նախատեսվում էր, որ Գիլանը նրանց հետ միասին մի քանի երգ կկատարի, սակայն նախորդ երեկո՝ Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ համերգի ժամանակ, ինչպես ինքը խոստովանեց, «չափից շատ ոգեւորություն էր դրսեւորել» եւ խզել էր ձայնը: Այնուամենայնիվ, Hay Superstar-ի ավարտին, երբ Սուրեն Առուստամյանը եւ մյուս մասնակիցները սկսեցին երգել Smoke on the Water երգը, Գիլանը չդիմացավ եւ դուրս վազեց բեմ:
Այս ամենը տեղի չէր ունենա, եթե չլիներ կարմիր բաճկոնով մարդը:
2009 թվականի փետրվարին, երբ ՀՀ նախագահի օգնական Վիգեն Սարգսյանը հավանություն տվեց Armenia Grateful 2 Rock նախագիծն իրականացնելու իմ գաղափարին, հարկավոր էր հովանավոր գտնել: Նախագծի շրջանակներում մենք պատրաստվում էինք Հայաստան հրավիրել Rock Aid Armenia աստղային նախագծի մասնակիցներին: Rock Aid Armenia ստեղծվել էր 1989 թվականին՝ Սպիտակի երկրաշարժից տուժած Հայաստանին օգնելու նպատակով:
Վիգենը երկար-բարակ չմտածեց:
- Կարծում եմ, նախագիծը կհետաքրքրի «ՀայՌուսգազարդի» ղեկավար Կարեն Կարապետյանին, նա ռոքի մեծ երկրպագու է: Ես նրա հետ կխոսեմ:
Մի քանի օր անց Վիգեն Սարգսյանը զանգահարեց ինձ.
- Կարենը ոգեւորվեց: Զանգիր, պայմանավորվիր հանդիպելու մասին:
Մինչ այդ Կարեն Կարապետյանի գրեթե չէի շփվել: Մի օր նախագահի ինքնաթիռով գնում էինք Սանկտ-Պետերբուրգի տնտեսական ֆորումին, եւ «ՀայՌուսգազարդի»  ղեկավարը նստած էր իմ առջեւ: Երբ նա մի պահ լքեց իր տեղը, նկատեցի, որ բազկաթոռի վրա դրված է Խորխե Լուիս Բորխեսի գիրքը: Դա ինձ հաճելիորեն զարմացրեց, որովհետեւ հայկական էլիտայի ներկայացուցիչներին գիրք կարդալիս, այն էլ այսպիսի գիրք, հաճախ չես հանդիպի:
2009 թվականի մարտին Կարեն Կարապետյանի հետ հանդիպման գնալիս շատ էի հուզվում. Deep Purple-ի եւ Black Sabbath-ի աստղերին Հայաստան հրավիրելու իմ գաղափարը նույնիսկ ինձ էր անհավանական թվում (դրանից, սակայն, այն իրագործելու վճռականությունս չէր նվազում):
Ամեն ինչ անցավ ավելի լավ, քան ակնկալում էի:
Մի քանի հարց տալով նախագծի վերաբերյալ եւ ճշտելով բյուջեն, Կարեն Կարապետյանն ասաց.
- Հետաքրքիր է: Արի աշխատենք:
Պետք է հատուկ նշեմ, որ Կարեն Կարապետյանը համաձայնեց հովանավորել ոչ միայն ռոք-աստղերի ժամանումը Երեւան, այլ նաեւ Smoke on the Water երգի
Rock Aid Armenia-ի աստղային տարբերակի վերաթողարկումը: Բանն այն է, որ Rock Aid Armenia-ի նախաձեռնող Ջոն Դին շուրջ 20 տարի ցանկանում էր պատրաստել այդ կատարման սեփական տարբերակը, քանի որ այդքան էլ գոհ չէր 1989 թվականի ձայնագրությունից: Կարծում եմ, այդ նախագիծը ֆինանսավորելու «հայկական կողմի» համաձայնությունը դարձավ այն առանցքային գործոններից մեկը, որի շնորհիվ Ջոնը հավատաց ինձ եւ համաձայնեց իրականացնել Armenia Grateful 2 Rock/Rock Aid Armenia նախագիծը:
2009 թվականի մարտից մինչեւ հոկտեմբեր մի քանի անգամ հանդիպեցինք Կարեն Կարապետյանի հետ՝ պատմում էի այն մասին, թե ինչպես է առաջ գնում նախագիծը: Սովորաբար դա տեղի էր ունենում այսպես. ինձ զանգահարում էին Կարապետյանի ընդունարանից, միացնում եւ լսափողի մեջ հնչում էր.
- Արիկ, ողջույն: Կարո՞ղ ես այսօր ինձ մոտ գալ:
- Այո, իսկ ե՞րբ, պարոն Կարապետյան:
- Դե հենց հիմա էլ արի:
Իհարկե, թողնում էի բոլոր գործերն ու քաղաքը կտրում հասնում էի «ՀայՌուսգազարդ»:
Կարեն Կարապետյանի առաջին հանդիպումը Իէն Գիլանի եւ Թոնի Այոմիի հետ տեղի ունեցավ 2009 թվականի հոկտեմբերի 1-ին՝ Երեւանի կոնյակի գործարանում: Կոկտեյլներից եւ շրջայցից հետո հյուրընկալ տան տերերը մեզ հրավիրեցին ընթրիքի, որին ներկա էր նաեւ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Իէն Գիլանը եւ Կարեն Կարապետյանը Իէն Գիլանը եւ Կարեն Կարապետյանը
Կարծում եմ, ընթրիքի բոլոր հայ մասնակիցներին, ովքեր իրենց նույն սեղանի շուրջ նստած մարդկանց երաժշտությամբ տասնամյակներ էին ապրել, չէր լքում տեղի ունեցողի անիրական լինելու զգացողությունը:
Կարեն Կարապետյանի որդին՝ Տիգրանը, կենաց ասաց, որ նույնիսկ չէր էլ կարող երազել այն մասին, որ մի օր կնստի Թոնի Այոմիի կողքին եւ նրա հետ բաժակ կխփի:
Հոկտեմբերի 2-ին հրաժեշտի ընթրիքի հավաքվեցինք Հանրապետության հրապարակում գտնվող լեգենդար «Արարատ» ռեստորանում: Ընթրիքին մի իսկական աղետ էր նախորդել. «Մոսկվա» կինոթատրոնում ռոք-աստղերի՝ երկրպագուների հետ հանդիպման ավարտին ես հիմարություն արեցի՝ հայտարարելով, որ բոլոր ցանկացողները կարող են ինքնագիր վերցնել կինոթատրոնի նախասրահում: Ավելորդ է նշել, որ ցանկացողները եթե ոչ բոլոր 500 երկրպագուներն էին, ապա դրանց մեծ մասը: Անհավանական հրմշտոց սկսվեց, որը հրաշքով վատ ավարտ չունեցավ: Թոնի Այոմիի մենեջեր Ռալֆ Բեյքերը՝ այդ զուսպ անգլիացի ջենթլմենը, ինձ վրա այնպես էր գոռում, որ ուզում էի գետինը մտնել:
Մի խոսքով, մի կերպ լքեցինք կինոթատրոնի տարածքը, սակայն տասնյակ երկրպագուներ շարունակում էին մեզ հետապնդել. արդյունքում մինչեւ ռեստորան մի քանի հարյուր մետր կազմող տարածությունը ստիպված էինք հաղթահարել գրեթե վազելով: Ճանապարհին որոշ ժամանակով «կորցրեցինք» Ջոն Դիի մորը՝ Փոլինին, ինչը լրացուցիչ սթրեսի պատճառ դարձավ:
Սակայն, հասնելով ռեստորան, բոլորն արագ հանդարտվեցին: Ռալֆ Բեյքերը եւ Ֆիլ Բանֆիլդը (Գիլանի մենեջերը), ովքեր դեռ կես ժամ առաջ պատրաստ էին գլուխս պոկել, ընկերական ձեւով հարվածեցին ուսիս եւ ինքնագրեր տալու գործընթացի պատշաճ կազմակերպման խորհուրդներ տվեցին: Թոնի Այոմին մեծ հետաքրքրությամբ հետեւում էր, թե ինչպես է հայ աղջիկը քանոն նվագում: Երիտասարդ տարիքում գործարանում աշխատելիս Այոմին կորցրել է մատի ծայրը եւ այդ օրվանից ի վեր նվագում է ինքնաշեն մատի բարձիկներով, որոնք անձամբ պատրաստում է իր հին մաշված կաշվե ժիլետից: Պարզվեց, որ նա նմանություն է գտել այդ բարձիկների եւ քանոնի կնտնտոցի միջեւ:
Երեկոյի ավարտին Կարեն Կարապետյանը խնդրեց դեղձ բերել, կտրատեց եւ հյուրերին առաջարկեց համտեսել կոնյակի հետ: Նախկինում այդ համադրության մասին չգիտեի՝ այդ օրվանից հաճախ եմ այն օգտագործում, հիշելով այդ երեկոն:
Բայց երեկոյի ամենավառ հիշողությունս ավելի «կենցաղային» իրավիճակի հետ է կապված: Երեկոյի վերջում Գիլանը, արդեն գինովցած, ուզեց զուգարան գնալ, որը վերեւի հարկում էր: Որոշեցի ուղեկցել նրան:
Բարձրանում ենք աստիճաններով, ես կրկին չեմ հավատում, որ այս ամենն ինձ հետ է կատարվում: Մեկ էլ հանկարծ այն մարդը, ով միշտ իմ կուռքն է եղել, կտրուկ կանգ է առնում, նայում ինձ չարաճճի, բայց միեւնույն ժամանակ խիստ դեմքի արտահայտությամբ ու ասում.
- Whatever you do, wherever you go, if you want to pee, you have to pee!
Եվ հանգիստ մտնում է զուգարան: Այդքան տարիներ են անցել, բայց ես այդ դրվագը հիշում եմ բոլոր մանրամասներով:
Հյուրերը մեկնում էին վաղ առավոտյան եւ հանկարծ պարզվեց, որ նույն չվերթով Լոնդոն է մեկնում նաեւ Կարեն Կարապետյանը: Պե՞տք է նշել, որ նրանց շփումը շարունակվեց ինքնաթիռում եւ ամենեւին էլ «չոր» չէր: Ի դեպ, հենց այդ թռիչքի ժամանակ Գիլանն ու Այոմին հորինեցին Out of My Mind երգը, որը ձայնագրեցին մեկ տարի անց՝ 2010 թվականի հոկտեմբերին:
Իէն Գիլանը Հայաստան վերադարձավ մի քանի ամիս անց: 2010 թվականի մարտի 26-ին եւ 27-ին Մեդիամաքսը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ կազմակերպեց երգչի բարեգործական համերգները Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ: Այդ համերգների շնորհիվ հավաքվեց Գյումրու թիվ 6 երաժշտական դպրոցի նոր շենքի կառուցման համար նախատեսված առաջին մեծ գումարը:
Մարտի 28-ի երեկոյան, Hay Superstar շոուից հետո գնացինք ռեստորան: Կարեն Կարապետյանը շոուն տանն էր նայում, եւ պայմանավորվել էինք, որ ավարտից հետո պետք է զանգահարեմ իրեն եւ ասեմ, թե որտեղ ենք հավաքվում: Իմանալով, որ գնում ենք «Գենացվալե», նա փոքր-ինչ հուսահատված ասաց.
-  Բայց ինչպե՞ս մտքովդ անցավ Հայաստանում Գիլանին վրացական ռեստորան հրավիրել:
Այնուամենայնիվ, երեկոն հրաշալի անցավ, եւ այս նկարը դրա վառ ապացույցն է:
Երկու ամիս անց՝ 2010 թվականի մայիսին Deep Purple-ը Հայաստան ժամանեց եւ ամբողջական կազմով հյուրընկալվեց Կարեն Կարապետյանի տանը, եւ ես անչափ շնորհակալ եմ նրան՝ ինձ եւ կնոջս նույնպես հրավիրելու համար:
Շատ տարիներ են անցել, բայց մինչեւ կյանքիս վերջ շնորհակալ կլինեմ այն մարդկանց, ում շնորհիվ կյանքս կտրուկ փոխվեց: Այդ մարդիկ են Վիգեն Սարգսյանը, Կարեն Կարապետյանը եւ Չարլզ Լոնսդեյլը:

Иэн Гиллан и Карен Карапетян
Отрывок из книги Ара Тадевосяна «Мое невероятное «путешествие» с Иэном Гилланом и Тони Айомми», которая выйдет в свет в 2018 году.
Эта фотография сделана в марте 2010 года в ереванском ресторане «Генацвале», сразу после завершения шоу Hay Superstar в прямом эфире телекомпании «Шант», где молодые и талантливые юноши и девушки исполняли песни Deep Purple перед легендарным вокалистом этой группы.
Планировалось, что Гиллан исполнит вместе с ними несколько песен, однако предыдущим вечером, на концерте с Государственным филармоническим оркестром Армении, музыкант, по собственному признанию, «проявил слишком много энтузиазма» и сорвал голос. Впрочем, под конец шоу, когда Сурен Арустамян и остальные участники начали исполнять Smoke on the Water, Гиллан все же не выдержал и выбежал на сцену.
Всего этого не было бы, если бы не человек в красной куртке.
В феврале 2009 года, когда помощник президента Армении Виген Саргсян поддержал мою идею проекта Armenia Grateful 2 Rock, предстояло найти спонсора. В рамках Armenia Grateful 2 Rock мы собирались пригласить в Армению участников звездного проекта Rock Aid Armenia, созданного в 1989 году с целью сбора средств в помощь пострадавшим от Спитакского землетрясения.
Виген недолго думал.
- Думаю, проект заинтересует руководителя «АрмРосГазпрома» Карена Карапетяна, он же заядлый фанат рока. Я с ним переговорю.
Через пару дней Виген Саргсян позвонил мне:
- Карен «возбудился». Позвони, договорись о встрече.
До этого с Кареном Карапетяном я не общался. Однажды мы летели вместе с президентом на Санкт-Петербургский экономический форум, и глава «АрмРосГазпрома» сидел впереди меня. Когда он отлучился, я заметил, что в его кресле осталась книга Хорхе Луиса Борхеса. Признаюсь, это меня приятно удивило, поскольку представителей армянских элит не часто встретишь с книгой, тем более, такой.
Отправляясь на встречу с Кареном Карапетяном в офис «АрмРосГазпрома» в марте 2009 года, я, конечно, волновался - моя идея с приглашением звезд Deep Purple и Black Sabbath в Армению выглядела неправдоподобной даже для меня самого, что, впрочем, не отменяло моей решимости реализовать ее.
Однако все прошло гораздо лучше, чем я предполагал. Задав несколько вопросов о проекте и уточнив предполагаемый бюджет, Карен Карапетян сказал:
- Нам это интересно. Давай работать.
Важно уточнить, что Карен Карапетян согласился спонсировать не только приезд рок-звезд в Армению, но и микшировку и сведение новой версии Smoke on the Water в исполнении звездного состава Rock Aid Armenia. Дело в том, что инициатор Rock Aid Armenia Джон Ди все эти годы мечтал сделать свою версию этого легендарного произведения, поскольку был не очень доволен тем, как это сделали на студии в 1989 году. Думаю, именно согласие «армянской стороны» финансировать этот проект стало одним из ключевых факторов того, что Джон мне поверил и согласился делать проект Armenia Grateful 2 Rock/Rock Aid Armenia.
В период с марта по октябрь 2009 года мы несколько раз встречались с Кареном Карапетяном, я рассказывал ему о том, как продвигается проект. Обычно это происходило так: мне звонили из приемной Карапетяна, соединяли, и в трубке звучало:
- Арик, привет! Ты мог бы сегодня ко мне подъехать?
- Да, а когда Карен Вильгельмович?
- А приезжай прямо сейчас.
Конечно, приходилось бросать все дела и ехать через весь город в «АрмРосГазпром». Но игра, как вы понимаете, стоила свеч.
Первая встреча Карена Карапетяна с Иэном Гилланом и Тони Айомми состоялась 1 октября 2009 года, на Ереванском коньячном заводе. После коктейлей и туру по заводу гостеприимные хозяева пригласили нас на ужин, на котором присутствовал также премьер-министр Армении Тигран Саргсян.
Иэн Гиллан и Карен Карапетян Иэн Гиллан и Карен Карапетян
Думаю, всех армянских участников ужина, которые десятилетиями жили музыкой тех людей, с которыми теперь сидели за одним столом, не покидало ощущение некоторой сюрреалистичности происходящего.
Сын Карена Карапетяна Тигран произнес тост о том, что не мог даже мечтать о том, что будет сидеть рядом с Тони Айомми.
Вечером 2 октября мы собрались на прощальный ужин в легендарном ресторане «Арарат» на площади Республики. Ужину предшествовала катастрофа: после завершения встречи рок-звезд с поклонниками в кинотеатре «Москва» я имел глупость объявить в микрофон, что все желающие смогут получить автографы в фойе кинотеатра. Надо ли говорить, что желающими были если не все 500 зрителей, то большая их часть. Началась  невероятная давка, которая только чудом не завершилась бедой. Менеджер Тони Айомми Ральф Бейкер – сдержанный английский джентльмен - устроил мне такую публичную взбучку, после которой мне хотелось провалиться сквозь землю.
Одним словом, мы еле покинули территорию кинотеатра, но десятки поклонников рока продолжали преследовать нас, так что расстояние в несколько сот метров до ресторана нам пришлось преодолеть почти бегом. По пути мы на время «потеряли» маму Джона Ди Полин, что стало дополнительной причиной для стресса.
Однако, прибыв в ресторан, все быстро успокоились. Ральф Бейкер и Фил Банфилд (менеджер Гиллана), еще полчаса назад готовые оторвать мне голову, дружески похлопали меня по плечу и проинструктировали на предмет нормальной организации сбора автографов. Тони Айомми с нескрываемыем интересом следил за игрой армянской девушки на каноне. В молодости, работая на заводе, он потерял кончик пальца и с тех пор играет при помощи самодельных накладок на палец, которые регулярно лично изготовляет из старого кожаного жилета. Как оказалось, он нашел сходство между своими накладками и плектром, которым играют на каноне.
Под конец вечера Карен Карапетян попросил принести персики и начал аккуратно разрезать их и предлагать гостям вместе с коньяком. Признаюсь, до того я не знал этого сочетания, и с тех пор часто им пользуюсь, вспоминая тот вечер.
Но самим ярким воспоминанием того вечера для меня было другое, скажем так, гораздо более «бытовое». В конце вечера Иэн Гиллан, уже порядком навеселе, захотел в туалет, который располагался на верхнем этаже. Я вызвался проводить его. И вот мы поднимаемся по лестнице, я снова пребываю в каком-то невесомом состоянии, не веря в то, что все это происходит со мной, и вдруг человек, бывший моим кумиром всю жизнь, резко останавливается, смотрит мне в глаза с озорным, но в то же время серьезным выражением лица и говорит:
- Whatever you do, wherever you go, if you want to pee, you have to pee!
И спокойно заходит в туалет. Прошло столько лет, но я помню этот фрагмент во всех деталях!
Гости улетали рано утром лондонским рейсом, и вдруг выяснилось, что тем же рейсом в Лондон летит и Карен Карапетян. Надо ли говорить, что их общение продолжилось в самолете, причем было не «сухим». Кстати, именно в этом полете Гиллан и Айомми задумали песню Out of My Mind, которую записали год спустя, в октябре 2010 года.
Иэн Гиллан вернулся в Армению через несколько месяцев – 26 и 27 марта 2010 года Медиамакс организовал при поддержке ВиваСелл-МТС благотворительные концерты вокалиста Deep Purple с Государственным филармоническим оркестром Армении. Благодаря этим концертам была собрана первая значительная сумма для строительства нового здания музыкальной школы N6 в Гюмри.
Вечером 28 марта, после шоу Hay Superstar, мы поехали в ресторан. У нас была договоренность с Кареном Карапетяном, который смотрел шоу дома в прямом эфире, что я позвоню и скажу, где мы собираемся. Услышав, что мы едем в ресторан «Генацвале», он немного обреченно промолвил:
- А как тебе пришло в голову пригласить Гиллана в грузинский ресторан в Армении?
Тем не менее, вечер был чудесным, и эта фотография тому свидетельство.
Два месяца спустя, в мае 2010 года, Deep Purple приехали в Армению и в полном составе  были приглашены домой к Карену Карапетяну, и я очень благодарен ему за то, что мы с женой также были его гостями в тот вечер.
Прошло много лет, но я до конца своих дней буду благодарен людям, которые так круто изменили мою жизнь. Эти люди – Виген Саргсян, Карен Карапетян и Чарльз Лонсдейл.