Արտաշես Էմինը, Իէն Գիլանը եւ Արա Թադեւոսյանը
2010 թվականին «Շանթ» հեռուստաընկերության եթերում մեկնարկել էր Hay Superstar շոուի հերթական սեզոնը: Այն նվիրված էր ռոք-երաժշտությանը, իսկ պրոդյուսերներն էին The Beatified Project խմբի երգիչ Անդրե Սիմոնյանը եւ Empyray խմբի ստեղնահար Գիսանե Պալյանը:
Մարտի 26-ին եւ 27-ին Երեւանում պետք է կայանային Իէն Գիլանի երկու բարեգործական համերգները Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ:
Մի օր՝ Hay Superstar հերթական թողարկումը նայելիս, մտածեցի, որ կարելի է մարտին հատուկ հաղորդում անել՝ նվիրված Deep Purple-ի երգերին եւ խնդրել Գիլանին 1-2 կատարել մասնակիցների հետ: Գաղափարի մասին պատմեցի «Շանթի» գլխավոր տնօրեն Արթուր Եզեկյանին, որը երեւի սկզբում կարծեց, որ կատակում եմ: Բնականաբար, Արթուրը «երկու ձեռքով» կողմ էր:
Արտաշես Էմինը, Իէն Գիլանը եւ Արա Թադեւոսյանը Արտաշես Էմինը, Իէն Գիլանը եւ Արա Թադեւոսյանը
Իէն Գիլանը եւս տվեց իր համաձայնությունը: Նրա մասնակցությունը Hay Superstar-ին պետք է անակնկալ լիներ մասնակիցների համար: Համենայնդեպս, ես, Արթուրը եւ երաժշտական պրոդյուսերները այդ գաղտնիքը «պինդ պահում» էինք:
Անդրեի եւ Գիսանեի հետ ընտրեցինք այն երգերը, որոնք պետք է կատարեին մասնակիցները:
Ռաիսա Ավանեսյանը Ռաիսա Ավանեսյանը
Որոշվեց, որ Սուրեն Առուստամյանը կկատարի Don't make me happy, Maybe I am a Leo եւ Walk երգերը, Ռաիսա Ավանեսյանը՝ Wasted Sunsets-ը, When a Blind Man Cries եւ Fingers to the bone, Իվետա Մուկուչյանը՝ Demon's Eye-ը, Լեւոն Ղամբարյանը՝ Anya-ն, իսկ Հունան Միրաքյանը՝ Haunted-ը:
Իվետա Մուկուչյանը Իվետա Մուկուչյանը
«Իէն Գիլանը՝ Hay Superstar-ի հատուկ հյուր» շոուն պետք է ուղիղ եթերում լիներ 2010 թվականի մարտի 28-ի երեկոյան: Առավոտյան, երբ գնացինք «Շանթի» տաղավար՝ «սաունդ-չեք» անելու, Գիլանն ասաց, որ, ցավոք, չի կարողանա երգել, քանի որ երկու համերգներից հետո ձայնը «նստել է»: Իհարկե, սկզբում մի քիչ տխրեցինք, բայց վստահ էին, որ միեւնույն է, հրաշալի երեկո է լինելու:
Երեկոյան տաղավարը լեփ-լեցուն էր. մոտ 150 մարդ էր հավաքվել՝ Մեդիամաքսի եւ «Շանթի» ընկերները:
Շոուն տեւեց երկու ժամ եւ ողջ ընթացքում դահլիճում աննկարագրելի մթնոլորտ էր՝ միախառնված սեր, երջանկություն, կիրք, Գիլանն էլ հաճույքով վայելում էր երիտասարդների կատարումները:
Ամենավերջում, երբ մասնակիցները սկսեցին կատարել Smoke on the Water-ը, Իէն Գիլանը չդիմացավ եւ վազելով դուրս եկավ բեմ՝ բոլորիս ոգեւորությունը հասցնելով գագաթնակետին:

В 2010 году в эфире телеканала «Шант» начался очередной сезон шоу Hay Superstar – лицензионной версии британского шоу Pop Idol. Новый сезон был посвящен рок-музыке, а продюсерами были вокалист группы The Beatified Project Андре Симонян и клавишница Empyray Гисане Палян.
26 и 27 марта в Ереване должны были состояться два благотворительных концерта Иэна Гиллана с Государственным филармоническим оркестром Армении. Однажды я смотрел один из выпусков шоу и вдруг пришла идея сделать специальную передачу, посвященную песням Deep Purple и попросить Гиллана исполнить пару песен вместе с участниками.
Я рассказал об идее гендиректору «Шант»-а Артуру Езекяну, который, кажется, не сразу поверил, что я говорю серьезно. Конечно, он был двумя руками «за».
Арташес Эмин, Иэн Гиллан и Ара ТадевосянФото: Медиамакс
Иэн Гиллан легко согласился, но его участие шоу должно было стать сюрпризом для участников: об этом знали только руководство «Шанта», музыкальные продюсеры проекта и наша команда.
Мы отобрали с Андре и Гисане список песен Deep Purple, которые предстояло исполнить участникам.
Раиса АванесянФото: Медиамакс
Было решено, что Сурен Арустамян исполнит Don't make me happy, Maybe I am a Leo и Walk on, Раиса Аванесян - Wasted Sunsets, When a Blind Man Cries и Fingers to the bone, Ивета Мукучян споет Demon's Eye, Левон Гамбарян исполнит Anya, а Унан Миракян - Haunted.
Ивета МукучянФото: Медиамакс
Шоу Hay Superstar было назначено на 28 марта, на следующий день после заключительного концерта Гиллана с оркестром. Утром мы поехали на площадку шоу для саунд-чека. После двух концертов у Иэна сел голос, но все надеялись, что к вечеру ситуация исправится. Но, к сожалению, от выступления с участниками ему пришлось отказаться. Однако мы знали, что все равно нас ждет великолепный вечер.
Зал в студии был полон, собралось около 150 человек - друзья Медиамакс и «Шант»-а.
Шоу длилось 2 часа, и все это время в зале была невероятная атмосфера: микс любви, счастья и страсти. Гиллан с большим удовольствием слушал исполнения ребят.
Иэн ГилланФото: Медиамакс
Шоу подходило к концу, все участники были на сцене, пошли первые риффы Smoke on the Water. И вдруг я обнаружил, что Гиллана нет рядом со мной - он выбежал к микрофону и стал песть вместе с участниками!