Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը (ՀԱՀ) հայտարարել է ԱՄՆ-ում գործող ԴԲԱԸ ԲՈՒՀ-երի հանձնաժողովի (WASC Senior College and University Commission (WSCUC)) կողմից հավատարմագրման վերահաստատման մասին: ՀԱՀ-ը ստացել է հնարավոր առավելագույն 10-ամյա հավատարմագրումը, որը հանձնաժողովի կողմից հազվադեպ է տրվում: Այս մասին հայտնել է ՀԱՀ-ի նախագահ դոկտոր Բրյուս Պողոսյանը մարտի 13-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Իր ելույթում դոկտոր Պողոսյանն ընդգծել է, որ 10 տարով վերահավատարմագրումը թույլ է տալիս Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը դասել աշխարհի լավագույն համալսարանների շարքին, ինչպիսիք են Սթենֆորդի, Հարավային Կալիֆորնիայի, Բերքլիի Կալիֆորնիայի համալսարանները:
«Այս շնորհումը հռչակում եւ արտացոլում է մեր համալսարանի կարողությունը հետեւողականորեն պահպանելու միջազգային ամենաբարձր չափանիշները բարձրագույն կրթության ասպարեզում»,- ասել է նա:
Բրյուս Պողոսյանը Բրյուս Պողոսյանը
WASC-ը մեկն է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կրթության նախարարության կողմից ճանաչված ընդամենը վեց գործակալություններից, որոնք իրականացնում են ԱՄՆ-ի բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների հավատարմագրումը: Կալիֆորնիայի բոլոր համալսարանների հավատարմագրումն իրականացնում է հենց WASC-ը:
Առաջին անգամ ՀԱՀ-ը նախաձեռնել է այս հավատարմագրման գործընթացը դեռեւս 1998 թվականին եւ թեկնածուի կարգավիճակ ստացել 2002-ին: Դրանից հետո համալսարանը պատմական հաջողություն է գրանցել, երբ 2006-ին հավատարմագրումն արդյունավետ է ճանաչվել: 2015 թվականի մարտին, WASC-ի Ավագ քոլեջի եւ համալսարանի հանձնաժողովը (WSCUC) վերահաստատել է ՀԱՀ-ի հավատարմագրումը 9 տարով՝ մինչեւ 2024 թվականի փետրվար:
Ներկայումս ՀԱՀ-ը Հայաստանում եւ հետխորհրդային տարածաշրջանում միակ համալսարանն է, որը ստացել է ԱՄՆ-ի կրթության նախարարության կողմից ընդունված հավատարմագրում:
Հանձնաժողովի կողմից գլխավորապես գնահատվել է ՀԱՀ-ի ֆինանսական կայունությունը եւ այն փաստը, որ համալսարանի ուսման վարձը մեծ մասամբ սուբսիդավորվում է:
«Վարձավճարները ծածկում են ուսանողներին կրթելու ծախսերի միայն 40%-ը: Մենք հենվում ենք մեր նվիրատվության ֆոնդի վրա, որպեսզի կարողանանք նաեւ անհրաժեշտության վրա հիմնված ֆինանսական աջակցություն եւ կրթաթոշակներ տրամադրել մեր ուսանողներին: Փաստացի, մեր ուսանողության առնվազն կեսը ստանում է որեւէ տիպի ֆինանսական աջակցություն»,- ասել է դոկտոր Պողոսյանը:
Հանձնաժողովնը նաեւ բարձր է գնահատել ՀԱՀ-ի կողմից բակալավրի կրթական ծրագրերի հաջող ներդնումը 8 պահանջված ուղղություններով, նաեւ դրական է արձագանքել ամուր էթիկական սկզբունքներին եւ քաղաքականությանը, որոնք  օրինակ են ծառայում տեղի այլ համալսարանների համար:
Բացի վերը նշվածից, հանձնաժողովը նաեւ հանդես է եկել ՀԱՀ-ի զարգացումը խթանելուն ուղղված առաջարկություններով, որոնց շարքում են հետեւողականության եւ թափանցիկության բարելավմանն ուղղած շարունակական ջանքերը:
«Փաստացի, մենք արդեն սկսել ենք հանձնաժողովի կողմից կատարված առաջարկությունների հասցեագրումը»,- հավելել է համալսարանի նախագահը:
Հավատարմագրումը երաշխավորում է համալսարանների շարունակական զարգացումը: Այս մասին ասուլիսի ժամանակ ասել է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի ընդհանուր կրթության դեկան Շարիստան Մելքոնյանը, որը նաեւ նախագահում է կրթության ղեկավարման կոմիտեն:
Շարիստան Մելքոնյանը Շարիստան Մելքոնյանը
«Ամերիկյան հավատարմագրում ստանալը ցույց է տալիս մեր պոտենցիալ ուսանողներին եւ նրանց ընտանիքներին, որ ՀԱՀ-ի կողմից տրվող կրթական աստիճանն արժե նրանց ժամանակի ու ջանքերի ծախսը: Այն ցույց է տալիս պոտենցիալ եւ ներկա դասախոսական կազմին, որ ՀԱՀ-ն արժանի է նրանց ներդրած ժամանակին ու փորձառությամբ կիսվելուն: Սա նաեւ նշան է աշխատաշուկայի համար, որ ՀԱՀ-ի շրջանավարտները պատրաստ են ընդունելու տեղական, տարածաշրջանային ու համաշխարհային միջավայրի մարտահրավերները»,- ասել է նա:
Ռուբեն Թոփչյանը Ռուբեն Թոփչյանը
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը հավատարմագրված է նաեւ «Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոն» հիմնադրամի կողմից: ՈԱԱԿ-ի տնօրեն դոկտոր Ռուբեն Թոփչյանը նշել է, որ WASC-ը մեր պետության կողմից ճանաչված է որպես Հայաստանում հավատարմագրում իրականացնող գործակալություն:
«Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարանն ունի որակի ապահովման լավ համակարգ, որը շարունակաբար բարելավում է ուսանողներին մատուցվող ծառայությունների եւ կրթության մակարդակը: Ես շատ ուրախ եմ ձեռք բերված արդյունքների համար»,-ընդգծել է դոկտոր Թոփչյանը:

The American University of Armenia has announced the reaffirmation of its accreditation from the Western Association of Schools and Colleges (WASC) Senior College and University Commission (WSCUC). AUA achieved the maximum possible ten-year accreditation, which is awarded by the Commission relatively rarely. This was stated by AUA President Dr. Bruce Boghosian during a press conference held on March 13.
In his speech, Dr. Boghosian highlighted that a ten-year reaccreditation places AUA in the ranks of some of the world’s top-rated institutions, including Stanford University, the University of California Berkeley, and the University of Southern California, among others. “This conferral is a recognition and reflection of our University’s ability to consistently uphold the very highest of international standards in higher education,” he said.
Bruce Boghosian Bruce Boghosian
WASC is one of only six accrediting agencies recognized by the United States Department of Education for accrediting higher education in the United States. All the universities in California are accredited by WASC. AUA initiated the accreditation process in 1998 and was granted Candidate status in 2002. The University reached a historic milestone when accreditation was granted effective August 2006. In March 2015, the WSCUC reaffirmed AUA’s accreditation for nine years, through February
2024.
AUA is currently the only university in Armenia and in the former Soviet Union to have earned regional accreditation recognized by the United States Department of Education. One of the top commendations from the Commission was regarding AUA’s financial stability and the fact that the University offers heavily subsidized tuition.
“The tuition covers only 40% of the cost of educating our students, so we rely on our endowment fund to make up a good fraction of the rest in the form of need-based financial assistance and scholarships for our students. In fact, half of our student body receives some sort of financial aid,” Dr. Boghosian said.
The Commission also commended AUA for successfully expanding into undergraduate education by offering eight in-demand bachelor’s degree programs and also remarked positively on the University’s strong ethical guidelines and policies, which serve as models for other local universities.
In addition, the Commission proposed recommendations to enhance AUA’s development, such as continuous efforts in improving consistency and transparency. “In fact, we have already begun to address many of the recommendations that were suggested by the Commission,” Dr. Boghosian stated.
Accreditation ensures that universities engage in continuous improvement. This was stated during the press conference by Dr. Sharistan Melkonian, Dean of General Education at AUA, who has been leading the Accreditation Steering Committee.
Sharistan Melkonian Sharistan Melkonian
“Earning U.S. accreditation is a sign to our potential students and their families that an AUA degree is worth their time and effort. It is a sign to potential and existing faculty that AUA is a place worthy of sharing their expertise and their time, and it is a sign to the market that AUA graduates are ready to take on the challenges of the local, regional, and global environment,” she added.
Ruben Topchyan Ruben Topchyan
AUA is also accredited by Armenia’s National Center for Professional Education Quality Assurance Foundation (ANQA). Dr. Ruben Topchyan, director of ANQA, stated that WASC is recognized by the state of Armenia as an agency that can accredit in Armenia.
“The American University of Armenia has a good internal quality assurance system, which continuously enhances the University’s services to students and their education. I am happy with the results achieved,” Dr. Topchyan said.