Վարչապետ. Կրթության ոլորտում գնալու ենք վճռական փոփոխությունների - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Բարձրագույն կրթության եւ գիտության մասին օրինագիծը եւ առաջարկվող փոփոխությունները կարեւոր եւ սկզբունքային են:
«Ինչի՞ց է առաջանում նման նախագիծ ունենալու եւ փոփոխություններ անելու անհրաժեշտությունը. առաջինը՝ այն արձանագրումից, որ մենք կրթական համակարգում ունենք լուրջ խնդիրներ: Եվ պետք է ուղիղ ասել, որ մեր կրթական համակարգը չի ապահովում մեր երկրի զարգացումը, առավել եւս չի ապահովում մեր երկրի, մեր ժողովրդի, մեր ազգի ձգտումները, ամբիցիաները:
Հետեւաբար, ուզում եմ եւս մեկ անգամ արձանագրել, որ կառավարությունն այս հարցում գնալու է վճռական, սկզբունքային եւ հետեւողական փոփոխությունների եւ ասյտեղ, ինչպես մի քանի անգամ ասել եմ, կառավարության եւ, ըստ էութան, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների ոտքերից կախվելը եւ նրանց ճահիճների մեջ քաշելն ու այնտեղ պահելը չի ստացվելու»,- հայտարարել է վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարը կարեւորել է շահագրգիռ, պրոֆեսիոնալ քննարկում նախաձեռնելը:
«Այս ողջ պրոցեսի մեջ առանցքային նշանակություն պետք է ունենա երկխոսությունը եւ, բնականաբար, այդ երկխոսությունը կառավարության առաջնահերթությունն է նույնպես, որովհետեւ ես համոզված եմ՝ ցանկացած բարեփոխում, բարեփոխման հաջողություն մեծապես կախված է նաեւ նրանից, թե ինչքանով են այդ բարեփոխման հետ առնչվող հնարավորինս մեծ թվով մարդիկ դա համարում իրենց սեփականը, իրենց հեղինակայինը:
Հետեւաբար, մեր խնդիրն է՝ հեղինակների շրջանակը հնարավորինս ընդգծել»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ օրինագծով նախատեսվում է բարձրագույն կրթության եւ գիտության համակարգերի ինտեգրում, անցում գիտական աստիճանաշնորհման միաստիճան համակարգին եւ բարձրագույն կրթության եռաստիճան համակարգի լիարժեք ներմուծում, «Առկա եւ հեռակա» ուսուցման համակարգի փոխարինում «լրիվ կամ մասնակի բեռնվածության» համակարգով, օտար լեզուներով կրթական ծրագրերի կամ առանձին դասընթացների իրականացում, բուհերի ընդունելության կազմակերպման նոր սկզբունքների եւ մեխանիզմների ներդնում, բուհերի կառավարման ապաքաղաքականացում:

Премьер-министр: Мы пойдем на решительные изменения в сфере образования - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что законопроект о высшем образовании и науке и предлагаемые изменения важны и принципиальны.
«Почему необходимость в таком законопроекте и в изменениях? Во-первых, с констатации факта, что у нас серьезные проблемы в системе образования. И нужно прямо сказать, что наша система образования не обеспечивает развитие нашей страны, более того, она не соответствует стремлениям, амбициям нашей страны, народа, нации.
Следовательно, хочу еще раз подчеркнуть, что правительство в этом вопросе пойдет на решительные, принципиальные и последовательные изменения. И здесь, как я уже несколько раз отмечал, не получится встать на пути правительства - по сути, граждан Республики Армения, и втянуть их в болото»,- заявил глава правительства.
Никол Пашинян подчеркнул важность проведения заинтересованного, профессионального обсуждения.
«В этом процессе ключевое значение должен иметь диалог. Соответственно, этот диалог также является приоритетом для правительства, потому что я уверен – любая реформа и ее успех зависит также от того, насколько по возможности большое число вовлеченных в нее людей считают ее собственной, авторской.
Следовательно, наша задача – по возможности расширить круг авторов»,- добавил премьер-министр.
Министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян отметил, что законопроект предусматривает интеграцию систем высшего образования и науки, переход на одноуровневую систему докторских степеней и полноценное внедрение трехступенчатой системы высшего образования. Планируется также замена «очной и заочной» системы образования на систему с «полной или частичной нагрузкой», осуществление образовательных программ на иностранных языках или мастер-классов, внедрение новых принципов и механизмов приема в вузы, деполитизация управления вузами.