Հայաստանն ու Իսրայելը քննարկում են կրթական ծրագրերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայկական կողմը պատրաստ է աջակցել Երուսաղեմի Հրեական համալսարանում գործող հայագիտության կենտրոնին՝ վերջինիս հնարավորություններն ընդլայնելու նպատակով։
Այդ մասին այսօր ասել է ՀՀ կրթության գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը՝ Իսրայելի դեսպան Էլիավ Բելոցերկովսկիի հետ հանդիպմանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Իսրայելի միջազգային զարգացման  ՄԱՇԱՎ  գործակալության հետ գիտակրթական ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները, մասնավորապես, մասնագետների վերապատրաստման եւ փորձագետների փոխանակման համատեքստում։
Դեսպանը հայտնել է իսրայելական կողմի պատրաստակամությունը հյուրընկալելու հայ ուսանողներին՝ ասպիրանտական կրթություն ստանալու եւ ասպիրանտուրայից հետո իրականացվող հետազոտական աշխատանք կատարելու համար:
«Մեզ համար Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը գնալով ավելի կարեւոր է դառնում։ Ինչպես Հայաստանը, այնպես էլ Իսրայելը, հարուստ չեն բնական ռեսուրսներով, մեր գլխավոր հարստությունը մարդիկ են, եւ կրթության ոլորտում իրականացվող ներդրումներն այս առումով շատ կարեւոր են»,- նշել է Իսրայելի դեսպանը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանին կից գործող Երուսաղեմի Ժառանգավորաց վարժարանի գործունեությանը։

Yerevan/Mediamax/. The Armenian side is ready to support the Centre of Armenian Studies of Hebrew University of Jerusalem to expand its opportunities.
Minister of Education, Science, Culture and Sport Arayik Harutyunyan said this at the meeting with Ambassador of Israel to Armenia Eliav Belotserkovsky.
The sides discussed the opportunities of cooperation with Israel’s Agency for International Development Cooperation MASHAV in sectors of science and education, particularly, in the context of training of specialists and exchange of experts.
The ambassador expressed the readiness of the Israeli side to host the Armenian students who intend to receive postgraduate education and carry out post-doctoral research.
“We attach more and more importance to the development of relations with Armenia. As Armenia, Israel too isn’t rich with natural resources. Our main wealth is our human resources, and investments in education sector are essential in this sense,” he noted.
The interlocutors also touched upon the operation of Zharangavorats Theological Seminary of Jerusalem at Armenian Patriarchate of Jerusalem.