Երեւանում անցկացվել է «Ռոսատոմ»-ի օլիմպիադայի եզրափակիչ փուլը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Փետրվարի 9-10-ին Երեւանում անցկացվել է «Ռոսատոմ»-ի՝ մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի եւ ճարտարագիտական օլիմպիադանների եզրափակիչ փուլը:
Միջոցառումները անցկացրել են ՄԻՖԻ Ազգային հետազոտական միջուկային համալսարանը եւ «Ռոսատոմ» պետկորպորացիան՝ Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի համագործակցությամբ:
Եզրափակչի արդյունքները հայտնի կդառնան մարտի կեսերին:
Օլիմպիադայի հաղթողներն արտոնություններ կստանան Ռուսաստանի առաջատար համալսարաններ, այդ թվում՝ «Ռոսատոմ»-ի հենարանային համալսարան՝ ՄԻՖԻ ընդունվելիս:
«Այսօր Հայաստանում իրագործվում է Հայկական ԱէԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման եւ արդիականացման նախագիծը: Բնագավառի հետագա զարգացումը, այդ թվում նոր ԱԷԿ-ի կառուցումը, երկրի համար ռազմավարական ուղղություններից է: Բացի այդ, աշխարհում ամեն տարի ավելանում է ոչ էներգետիկ նպատակներով ատոմի կիրառումը՝ միջուկային բժշկությունը, կոմպոզիտ նյութերի արտադրությունը եւ այլն: ՀէԿ շահագործող երկրիների փորձը վկայում է, որ միջուկային տեխնոլոգիաների զարգացումը նպաստում է երկրի տնտեսության զարգացմանը եւ մարդու կյանքի որակի բարելավմանը: Այդ պատճառով Հայաստանին  միշտ պետք կլինեն ատոմային բնագավառի որակավորված մասնագետներ»,- նշել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի էներգետիկայի ազգային փորձագետ Արա Մարջանյանը:
Օլիմպիադաների ընտրական փուլերում մասնակցել է Հայաստանի ֆիզիկա-մաթեմատիկական եւ հանրակրթական դպրոցների ավելի քան 200 աշակերտ:

В Ереване прошел финал олимпиады Росатома - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. 9-10 февраля в Ереване прошел финал олимпиад Росатома по математике, физике и инженерии.
Мероприятия провели Национальный исследовательский ядерный университет МИФИ (НИЯУ «МИФИ») и Госкорпорация «Росатом» на базе Национального политехнического университета Армении.
Результаты финала станут известны в середине  марта.
Победители и призеры получат льготы для поступления в ведущие университеты России, в том числе в опорный университет Росатома НИЯУ МИФИ.
«Сегодня в Армении реализуется проект по модернизации и продлению срока эксплуатации Армянской АЭС. Дальнейшее развитие отрасли, в том числе строительство новой АЭС является для страны стратегическим направлением. Кроме того, в мире с каждым годом растет применение атома в неэнергетических целях: ядерная медицина, производство композитных материалов, опреснение воды и т.п. Опыт стран, эксплуатирующих АЭС, показывает, что развитие ядерных технологий способствует развитию экономики страны и повышению качества жизни человека. Поэтому квалифицированные специалисты атомной отрасли Армении нужны будут всегда»,- отметил национальный эксперт ООН по энергетике Ара Марджанян.
В отборочном туре олимпиад в декабре приняло участие более 200 учащихся специализированных физико-математических и общеобразовательных школ Армении