ՀՀ քաղաքացիները կկարողանան Վրաստանի բուհերում անվճար սովորել
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Վրաստանի կրթության եւ գիտության նախարարությունների միջեւ այսօր հուշագիր է ստորագրվել, համաձայն որի՝ Հայաստանի քաղաքացիները կազատվեն Վրաստանի պետական բարձրագույն կրթական հաստատություններում ուսման վճարից, եթե այն չի գերազանցում 2250 լարին (մոտ $ 950):
Համաձայնագիրը ստորագրվել է ՀՀ ԿԳ նախարար Լեւոն Մկրտչյանի եւ պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Վրաստանի փոխվարչապետ, կրթության եւ գիտության նախարար Ալեքսանդրե Ջեջելավայի կողմից։
Հուշագրով հայկական կողմը, իր հերթին, պարտավորվում է Վրաստանի քաղաքացիներին ազատել ՀՀ պետական բարձրագույն կրթական հաստատություններում ուսման վճարից, եթե վերջինս չի գերազանցում 1 000 000 դրամը (մոտ $ 2100):
Երկու երկրների ուսանողները պարտավորվում են հավաստել դասավանդման լեզուների որոշակի մասնագիտացման մակարդակ (անգլերեն եւ ռուսերեն), հակառակ դեպքում` նրանք պետք է հանձնեն որոշ ներքին քննություններ՝ կազմակերպված տվյալ բարձրագույն կրթական հաստատության կողմից:
Նախատեսվում է փոխադարձ հիմունքներով տրամադրել բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում մագիստրոսական աստիճանի առավելագույնը 10 կրթաթոշակ:

Граждане Армении смогут бесплатно учиться в грузинских вузах - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Между министерствами образования Армении и Грузии сегодня был подписан меморандум, согласно которому граждане Армении будут освобождены от платы за обучение в грузинских высших государственных заведениях, если она не превышает 2250 лари (примерно $ 950).
Соглашение подписали министр образования и науки Армении Левон Мкртчян и находящийся в Ереване с официальным визитом вице-премьер, министр образования и науки Грузии Александр Джеджелава.
В соответствии с меморандумом армянская сторона обязуется освободить граждан Грузии от оплаты обучения в армянских государственных вузах, если стоимость не превысит 1 000 000 драмов (примерно $ 2100).
Студенты двух стран обязаны доказать определенный уровень академического владения языками преподавания (английский, русский), в противном случае им придется сдавать внутренние экзамены, организованные данным вузом.
Предполагается выделить до 10 стипендий на получение магистерского образования для обучения в вузах двух стран на основе обмена.