Կրթությունը չպետք է էլիտարացվի, ասել է նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանն այսօր ասել է, որ Արարատյան բակալավրիատն ու Դիլիջանում կրթական կլաստերի գաղափարը հանրակրթության ոլորտում ստեղծել են բավականին լավ մրցակցային իրավիճակ:
Այս մասին նախարարն ասել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպմանը:
Նախարարի խոսքով՝ եղած հիմքի վրա հնարավոր է ձեւավորել գերազանցության կենտրոններ:
«Հանրակրթության բարեփոխումները մի կողմից ուղղված են էլիտարության վերացմանը, որպեսզի այս գերազանցության կենտրոնները, ինչպես Դուք բազմիցս նշել եք, լինեն շոգեքարշ, որոնք ամբողջ համակարգը կտանեն իրենց ետեւից: Բնականաբար, այս աշխատանքների ընթացքում առաջանալու է բարձրագույն կրթության համալիր փոփոխությունների անհրաժեշտությունը»,- ասել է Լեւոն Մկրտչյանը:
Այս տեսանկյունից նախարարն առանձնացրել է ավագ դպրոցի հիմնախնդիրը եւ բարձրագույն կրթությունից դեպի գիտություն եւ դեպի աշխատաշուկա անցնելու հիմնախնդիրը:
Անդրադառնալով նորարարական կրթական ծրագրերին՝ նախագահն ասել է, որ պետք է ավելացնել այդ կենտրոնների աշխարհագրությունը:
«Արարատյան բակալավրիատը փայլուն է, գերազանցության կենտրոնները փայլուն են, բայց այդ կենտրոնների աշխարհագրությունն էլ պետք է ավելանա, առաջ տանող ուժն էլ: Դուք ճիշտ եք ասում՝ մենք կրթությունը, առավել եւս, հանրակրթությունը, չենք կարող էլիտարացնել: Այո՛, պետք է լինեն ուսումնական հաստատություններ, որոնք տարբերվում են ուրիշներից»,- ասել է նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը կարեւորել է նաեւ ուսուցիչների վերապատրաստումը:
«Մեր ուսուցիչների վերապատրաստման ողջ գործընթացը պետք է փոխվի: Այն ուսուցիչները, ովքեր մշտապես կարողանում են ժամանակակից չափանիշներին համապատասխան վերապատրաստվել, իհարկե, պետք է եւ՛ վերաբերմունքի, եւ՛ աշխատավարձի առումով տարբերվեն մյուսներից, իրենց աշխատանքն էլ պետք է չափանիշ լինի: Կարծում եմ, որ պետք է տեսնենք մեր մարզերում որտեղ չկան այդպիսի որակյալ կրթական հաստատություններ, ջանքերն ուղղենք նաեւ ամեն մարզում այդպիսիք ունենալու նպատակին»,- նշել է նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը հանձնարարել է ձեւավորել մասնագիտական խումբ եւ վեցամսյա ժամկետում ներկայացնել բարձրագույն մասնագիտական կրթության համակարգի բարեփոխումների հիմնադրույթները, որոնց իրագործումը «հնարավորություն կտա տեսանելի ապագայում Հայաստանում ունենալ աշխարհի բուհական քարտեզի վրա իրենց արժանի տեղն ունեցող կրթական հաստատություններ»:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan said today that Ararat Baccalaureate and Dilijan education cluster created quite a competition in public education.
The Minister made this statement at the meeting with President of Armenia Serzh Sargsyan.
According to the Minister, the resulting base makes it possible to open centers of excellence.
“On one hand, reforms in public education are aimed at elimination of elitism so that these centers of excellence, as you often stated, become the engine that pushes the entire system forward. Naturally, this process will bring necessity of complex changes in higher education,” Levon Mkrtchyan said.
In this regard the Minister pointed out the issue of high schools and transfer from higher education to science and job market.
Touching on innovative educational programs, President said that those centers should cover a larger area.
“Ararat Baccalaureate is brilliant, and centers of excellence are brilliant, but they need to increase both coverage and engine power. You are right to state that we cannot make education, especially public education, elitist. Yes, there must be some education institutions that differ from the rest,” the President said.
Serzh Sargsyan attached importance to retraining of teachers as well.
“We must change the entire procedure of retraining teachers. Of course, the teachers who keep up with modern standards should differ from the rest both by attitude and salary, and their work should be exemplary. I believe that we ought to find out which marzes lack such education institutes and direct our efforts on their construction,” President Sargsyan said.
Serzh Sargsyan instructed to form an expert group and prepare main points of reforms in higher professional education in six months, which, if carried out, “in the near future will allow Armenia to have education institutes with a well-deserved place on the global map”.