21 հայ երիտասարդներ սեպտեմբերից նոր կյանք կսկսեն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մայիսի 24-ին UWC Դիլիջան քոլեջում հյուրընկալել էին հայաստանցի եւ արցախցի 21 երիտասարդներին, որոնք ս.թ. սեպտեմբերից կսկսեն սովորել տարբեր երկրներում գործող UWC ցանցի քոլեջներում:
Նրանցից 11-ը կսովորեն UWC Դիլիջան քոլեջում, իսկ մնացածը՝ Իտալիայում, Գերմանիայում, ԱՄՆ-ում, Հնդկաստանում, Կանադայում, Սինգապուրում եւ Նիդերլանդներում գործող UWC քոլեջներում:
Բոլոր ուսանողները ուսման ֆինանսավորման համար ստացել են ամբողջական կամ մասնակի կրթաթոշակներ բարերարներից: «Ամերիա» ընկերությունների խմբի, UWC Դիլիջան քոլեջի հիմնադիրներ Ռուբեն Վարդանյանի, Վերոնիկա Զոնաբենդի եւ Գագիկ Ադիբեկյանի հատկացված միջոցների շնորհիվ կսովորեն UWC Դիլիջան քոլեջի 11 ուսանողները: Ռուբեն Վարդանյանը եւ Վերոնիկա Զոնաբենդը հոգացել են նաեւ այն 10 երեխաների ուսման ծախսերը, որոնք կսովորեն արտերկրում:
Միջոցառման ընթացքում Ռուբեն Վարդանյանը դիմեց հյուրերին, բարերարներին, ապագա ուսանողներին եւ նրանց ծնողներին.
«2015-ը շատ պատասխանատու տարի է Հայաստանի համար, որովհետեւ այս տարի լրացավ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Մենք հիշում ենք, թե ինչ է տեղի ունեցել 100 տարի առաջ, բայց պատասխան տալու միակ տարբերակը ուժեղ լինելն է եւ հաջողության հասնելը: Դուք պայծառ երիտասարդներ եք ու կասկած չունեմ, որ մեծ հաջողության եք հասնելու եւ ուր էլ գնաք` արժանի կերպով կներկայացնեք Հայաստանը եւ հայերին»:
«Ուզում եմ դիմել ծնողներին: Մի սպասեք, որ երկու տարի անց ձեր երեխաները նույն բնավորությամբ տուն կվերադառնան: Ոչ, նրանք վերադառնալու են ավելի հասուն, ուժեղ, խելացի ու փորձառու», - ասել է  UWC Դիլիջանի քոլեջի տնօրեն Ջոն Փադըֆութը:
«Այս ամենը հնարավոր է դարձել մի շարք մարդկանց ջանքերի, փորձի, գիտելիքների, սիրո շնորհիվ: Ընտրական գործընթացը նույնպես սովորական չէ, այն պարզապես գիտելիքների ստուգման թեստ չէ, այլ յուրօրինակ փորձ, որը դուք ձեռք եք բերում: Ամենակարեւորն այն է, որ ամեն ինչ արվում է սիրով, եւ դրանում ներգրավված մարդիկ իսկապես հավատում են նրան, ինչ անում են», - ասել է UWC Դիլիջան քոլեջի հիմնադիրների խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդը:
Միջոցառման ավարտին UWC Դիլիջանի քոլեջի ուսանողներն ու տնօրինությունը անակնկալ նվեր մատուցեցին Ռուբեն Վարդանյանին` նախապես շնորհավորելով  նրա ծննդյան տարեդարձը:
Մինչ միջոցառման մեկնարկը քոլեջի տարածքում կայացավ երախտագիտության ցուցատախտակների բացման արարողությանը: UWC Դիլիջան քոլեջի հիմնադիրներն ու քոլեջի տնօրեն Ջոն Փադըֆութն իրենց շնորհակալությունը հայտնեցին Ռուսաստանում եւ ԱՊՀ երկրներում Philips-ի գլխավոր տնօրեն Արման Ոսկերչյանին եւ նրա կնոջը` Քրիստինա Տեր-Ղազարյանին` քոլեջի բժշկական կենտրոնը ժամանակակից սարքավորումներով ապահովելու համար:
Ռուբեն Վարդանյանը եւ Վերոնիկա Զոնաբենդը երախտագիտության խոսքեր հնչեցրին նաեւ Զիավուդին Մագոմեդովի «PERi» բարեգործական հիմնադրամի հասցեին` UWC Դիլիջան քոլեջի թենիսի դաշտերի կառուցման համար:

Будущие студенты сети UWC получили гранты на обучение - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В колледже UWC Dilijan 24 мая прошла церемония вручения грантов на обучение 21 молодым людям из Армении и Арцаха, которые с сентября начнут учиться в разных колледжах сети UWC.
11 из них будут учиться в колледже UWC Dilijan, а остальные - в колледжах UWC в Италии, Германии, США, Индии, Канаде, Сингапуре и Нидерландах.
Все студенты получили полные или частичные гранты для финансирования учебы.
На средства, выделенные группой компаний «Америа» и со-основателями колледжа UWC Dilijan Рубеном Варданяном, Вероникой Зонабенд и Гагиком Адибекяном в дилижанской школе будут учиться 11 студентов. Рубен Варданян и Вероника Зонабенд оплатят также учебу 10 студентов, которые будут учиться за рубежом.
В ходе мероприятия Рубен Варданян обратился к гостям, благотворителям, будущим студентам и их родителям.
«2015 год – очень ответственный для Армении, поскольку в этом году исполнилось столетие Геноцида армян. Мы помним, что произошло 100 лет назад, но единственный способ дать ответ –быть сильными и добиться успеха. Вы – светлая молодежь, и я не сомневаюсь, что вы добьетесь успеха, и будете достойно представлять армян и Армению».
«Хочу обратиться к родителям. Не ждите, что ваши дети вернутся теми же через два года. Нет, они вернутся более зрелыми, сильными, умными и опытными», - сказал директор UWC Dilijan Джон Паддифут.
«Все это стало возможным благодаря усилиям, опыту, знаниям и любви многих людей. Процесс отбора студентов тоже необычен, это не просто тест на проверку знаний, а особый опыт, который они приобретают. Самое важное, что все делается с любовью, и вовлеченные в процесс люди действительно верят в то, что делают», - сказала председатель Совета учредителей UWC Dilijan Вероника Зонабенд.
В конце мероприятия студенты и руководство колледжа UWC Dilijan преподнесли Рубену Варданяну сюрприз, поздравив его с предстоящим днем рождения.
На территории UWC Dilijan также состоялось открытие памятных табличек. Со-основатели UWC Dilijan и директор колледжа Джон Паддифут выразили благодарность генеральному директору Philips в России и странах СНГ Арману Воскерчяну и его супруге Кристине Тер-Казарян за обеспечение школьного медцентра современным медицинским оборудованием.
Рубен Варданян и Вероника Зонабенд также сказали слова благодарности в адрес благотворительного фонда PERi Зиявудина Магомедова за строительство теннисных кортов на территории UWC Dilijan.