21 հայ երիտասարդներ սեպտեմբերից նոր կյանք կսկսեն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մայիսի 24-ին UWC Դիլիջան քոլեջում հյուրընկալել էին հայաստանցի եւ արցախցի 21 երիտասարդներին, որոնք ս.թ. սեպտեմբերից կսկսեն սովորել տարբեր երկրներում գործող UWC ցանցի քոլեջներում:
Նրանցից 11-ը կսովորեն UWC Դիլիջան քոլեջում, իսկ մնացածը՝ Իտալիայում, Գերմանիայում, ԱՄՆ-ում, Հնդկաստանում, Կանադայում, Սինգապուրում եւ Նիդերլանդներում գործող UWC քոլեջներում:
Բոլոր ուսանողները ուսման ֆինանսավորման համար ստացել են ամբողջական կամ մասնակի կրթաթոշակներ բարերարներից: «Ամերիա» ընկերությունների խմբի, UWC Դիլիջան քոլեջի հիմնադիրներ Ռուբեն Վարդանյանի, Վերոնիկա Զոնաբենդի եւ Գագիկ Ադիբեկյանի հատկացված միջոցների շնորհիվ կսովորեն UWC Դիլիջան քոլեջի 11 ուսանողները: Ռուբեն Վարդանյանը եւ Վերոնիկա Զոնաբենդը հոգացել են նաեւ այն 10 երեխաների ուսման ծախսերը, որոնք կսովորեն արտերկրում:
Միջոցառման ընթացքում Ռուբեն Վարդանյանը դիմեց հյուրերին, բարերարներին, ապագա ուսանողներին եւ նրանց ծնողներին.
«2015-ը շատ պատասխանատու տարի է Հայաստանի համար, որովհետեւ այս տարի լրացավ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Մենք հիշում ենք, թե ինչ է տեղի ունեցել 100 տարի առաջ, բայց պատասխան տալու միակ տարբերակը ուժեղ լինելն է եւ հաջողության հասնելը: Դուք պայծառ երիտասարդներ եք ու կասկած չունեմ, որ մեծ հաջողության եք հասնելու եւ ուր էլ գնաք` արժանի կերպով կներկայացնեք Հայաստանը եւ հայերին»:
«Ուզում եմ դիմել ծնողներին: Մի սպասեք, որ երկու տարի անց ձեր երեխաները նույն բնավորությամբ տուն կվերադառնան: Ոչ, նրանք վերադառնալու են ավելի հասուն, ուժեղ, խելացի ու փորձառու», - ասել է  UWC Դիլիջանի քոլեջի տնօրեն Ջոն Փադըֆութը:
«Այս ամենը հնարավոր է դարձել մի շարք մարդկանց ջանքերի, փորձի, գիտելիքների, սիրո շնորհիվ: Ընտրական գործընթացը նույնպես սովորական չէ, այն պարզապես գիտելիքների ստուգման թեստ չէ, այլ յուրօրինակ փորձ, որը դուք ձեռք եք բերում: Ամենակարեւորն այն է, որ ամեն ինչ արվում է սիրով, եւ դրանում ներգրավված մարդիկ իսկապես հավատում են նրան, ինչ անում են», - ասել է UWC Դիլիջան քոլեջի հիմնադիրների խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդը:
Միջոցառման ավարտին UWC Դիլիջանի քոլեջի ուսանողներն ու տնօրինությունը անակնկալ նվեր մատուցեցին Ռուբեն Վարդանյանին` նախապես շնորհավորելով  նրա ծննդյան տարեդարձը:
Մինչ միջոցառման մեկնարկը քոլեջի տարածքում կայացավ երախտագիտության ցուցատախտակների բացման արարողությանը: UWC Դիլիջան քոլեջի հիմնադիրներն ու քոլեջի տնօրեն Ջոն Փադըֆութն իրենց շնորհակալությունը հայտնեցին Ռուսաստանում եւ ԱՊՀ երկրներում Philips-ի գլխավոր տնօրեն Արման Ոսկերչյանին եւ նրա կնոջը` Քրիստինա Տեր-Ղազարյանին` քոլեջի բժշկական կենտրոնը ժամանակակից սարքավորումներով ապահովելու համար:
Ռուբեն Վարդանյանը եւ Վերոնիկա Զոնաբենդը երախտագիտության խոսքեր հնչեցրին նաեւ Զիավուդին Մագոմեդովի «PERi» բարեգործական հիմնադրամի հասցեին` UWC Դիլիջան քոլեջի թենիսի դաշտերի կառուցման համար:

Yerevan /Mediamax/. The ceremony of awarding scholarships to 21 young people from Armenia and Artsakh who will start studying in various UWC network colleges was held in UWC Dilijan on May 24.
11 of them will be studying at UWC Dilijan, and the rest of them will go to UWC colleges in Italy, Germany, U.S., India, Canada, Singapore and the Netherlands.
All the students were granted full or partial scholarships.
The funds allocated by Ameria Group and co-founders of UWC Dilijan Ruben Vardanyan, Veronika Zonabend and Gagik Adibekyan will cover tuition fees of 11 students.
Ruben Vardanyan and Veronika Zonabend will also pay for the education of 10 students who will study abroad.
During the event, Ruben Vardanyan addressed the guests, benefactors, future students and their parents:
“2015 is a very responsible year for Armenia as we marked the Armenian Genocide Centennial this year. We remember what happened 100 years ago but the only way to respond is to be strong and successful. You are bright young people and I have no doubt that you will make success and will deserve representing Armenians and Armenia”.
“I’d like to turn to parents. Don’t expect your children come back the same people in 2 years. No, they will become more mature, stronger, smarter and more experienced”, said Head of UWC Dilijan John Puddefoot.
“All this came true owing to the efforts, experience, knowledge and love of a lot of people. The students selection process was no ordinary. It is not just a test of knowledge, but a special experience they acquired. What is more important is that everything is done with love and the people involved in the process really believe in what they do'', said Chairman of Board of Governors of UWC Dilijan Veronika Zonabend.
At the end of the event, students and leadership of the UWC Dilijan college made a surprise for Ruben Vardanyan congratulating him on his upcoming birthday.
The opening of commemorative plaques was also held in the territory of the college. UWC Dilijan co-founders and Head of the College John Puddefoot expressed gratitude to Philips General Director for Russia and CIS Arman Voskerchyan and his spouse Kristine Ter-Kazaryan for providing the medical center of the College with medical equipment
Ruben Vardanyan and Veronika Zonabend also thanked Ziyavudin Magomedov’s PERi Charitable Foundation for construction of tennis courts in the territory of UWC Dilijan.