Երեւան: Մեդիամաքս: Գործարար Ռուբեն Վարդանյանի եւ նրա ընտանիքի նախաձեռնած ծրագրերը միավորող "RVVZ” հիմնադրամի գործադիր տնօրեն է նշանակվել հիմնադրամի կառավարման խորհրդի անդամ Արտակ Մելքոնյանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, հիմնադրամի զարգացման դեպարտամենտի տնօրեն Զարմինե Զեյթունցյանը, այսօր ներկայացնելով Արտակ Մելքոնյանին, ասել է, որ նա միջազգային բիզնեսի զարգացման, շուկաների ընդլայնման, բրենդինգի եւ կրթական ոլորտի կառավարման 20-ամյա փորձ ունի:
Զարմինե Զեյթունցյանը տեղեկացրել է, որ վերջին 5 տարիների ընթացքում նա զբաղեցրել է Dun & Bradstreet միջազգային ընկերության ֆինանսական ենթակառուցվածքների գծով փոխնախագահի պաշտոնը:
Արտակ Մելքոնյանն էլ իր հերթին նշել է, որ հիմնադրամը շարունակելու է գործունեությունը Հայաստանում սոցիալական ձեռներեցության զարգացման ուղղությամբ:
“Ի տարբերություն այլ բարեգործական ծրագրերի, մեր սոցիալական ուղղվածության ծրագրերի արդյունքներն ավելի ուշ են տեսանելի դառնում, սակայն բազմակի մեծ են լինում: Հիմնադրամը փորձում է մեկ ծրագրի շուրջ համախմբել կառավարությանը, տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, համայնքներին, այլ գործարարների, ֆինանսական դոնորների եւ բարեգործների”,- ասել է նա:
Գործադիր տնօրենի խոսքերով, հաջողված ծրագրի օրինակ է “Տաթեւեր” ճոպանուղու կառուցումն ու “Տաթեւի դարպասներ” զբոսաշրջային գոտու զարգացումը:
“Օրական Տաթեւ են այցելում 300-900 զբոսաշրջիկներ: Երկու տարվա ընթացքում զբոսաշրջային գոտին տեսանելի զարգացում է ունեցել` ավելացել են սննդի, հանգստի, հուշանվերների վաճառքի կետերը, հյուրանոցների թիվը 3-ից հասել է 14-ի”,- ասել է նա:
Արտակ Մելքոնյանը նաեւ տեղեկացրել է, որ զբոսաշրջության շնորհիվ շահույթի վերածվող գումարները հիմնադրամն ուղղում է Տաթեւի վանական համալիրի վերականգնմանը:

Artak Melkonyan appointed the CEO of the foundation set up by Ruben Vardanyan and his family - Mediamax.am
15536 views
Artak Melkonyan appointed the CEO of the foundation set up by Ruben Vardanyan and his family
Zarmine Zeytuntsyan and Artak Melkonyan
Yerevan/Mediamax/. Artak Melkonyan, member of the Management Board of "RVVZ" foundation, was appointed the Chief Executive Officer of "RVVZ" foundation which implements the programs initiated by businessman Ruben Vardanyan and his family.
Head of the Development Department of the Foundation, Zarmine Zeytuntsyan, introducing Artak Melkonyan said today that he has 20 years of experience in international business development, market enlargement, branding and education management, Mediamax reports.
Zarmine Zeytuntsyan informed that over the past 5 years, he had held the position of the Vice President for Financial Subdivisions of Dun & Bradstreet international company.
In his turn, Artak Melkonyan noted that the Foundation will continue its activities in Armenia in the area of social entrepreneurship development.
"Unlike other charity programs, the results of our social programs become visible later but they are much more. The Foundation strives to unite government, local self-government bodies, communities, other businessmen, financial donors and benefactors around a single program", he said.
According to the CEO, one of the most successful programs is, for instance, construction of "TaTever" ropeway and development of "Gates of Tatev" tourist zone.
"300-900 tourists visit Tatev on a daily basis. Over the two years, the tourism zone has significantly developed - food, recreation and souvenir sales spots have increased and the number of hotels have gone up from 3 to 14", he said.
Artak Melkonyan also informed that the Foundation allocates the amounts converted to profit through tourism to the reconstruction of the Tatev monastery complex.