Ստորագրվել է դեպի «Զվարթնոց» երկաթգծի կառուցման մտադրությունների մասին հուշագիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Երեւանում ստորագրվել է մտադրությունների հուշագիր` «Դեպի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայան երկաթուղային գծի կառուցման մտադրության մասին»:
Հուշագիրը ստորագրել են ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը, «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը եւ «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ գլխավոր մենեջեր Մարսելո Վենդեն:
Նախագծվող երկաթուղու երկարությունը կազմում է 7800 մետր, որից նոր կառուցվող հատվածը՝ 5350 մետր է: Նախատեսվում է նաև 810 մետր երկարությամբ երկաթուղային թունելի կառուցում:
Նախագծի իրականացումը հնարավորություն կտա «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի ուղևորատար տերմինալը երկաթուղային գծով միացնել մետրոպոլիտենի «Չարբախ» կայարանին, իսկ բեռնային տերմինալը՝ «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ի «Կարմիր բլուր» կայարանի հետ:
Կողմերը հայտնել են իրենց մտադրությունը հիշյալ երկաթուղային գծի հնարավորինս սեղմ ժամկետներում կառուցման մասին` պետություն-մասնավոր համագործակցության շրջանակներում:

Подписан меморандум о строительстве железной дороги к аэропорту «Звартноц» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Гендиректор ЗАО «ЮКЖД» Виктор Ребец, министр транспорта и связи Армении Манук Варданян и генеральный менеджер ЗАО «Армения-Международные аэропорты» Марсело Венде подписали сегодня Меморандум о намерениях по строительству железной дороги в направлении армянского международного аэропорта «Звартноц».
Протяженность железной дороги к аэропорту составит 7800 метров, из которых 5350 метров составит новая железнодорожная ветка. Также планируется строительство железнодорожного тоннеля длиной 810 метров.
Реализация данного проекта даст возможность посредством железной дороги связать пассажирский терминал международного аэропорта «Звартноц» со станцией метро «Чарбах», а грузовой терминал – с железнодорожной станцией «Кармир Блур».
Стороны договорились о строительстве железнодорожной линии в максимально сжатые сроки в рамках сотрудничества между государством и частным сектором.