Ստորագրվել է դեպի «Զվարթնոց» երկաթգծի կառուցման մտադրությունների մասին հուշագիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Երեւանում ստորագրվել է մտադրությունների հուշագիր` «Դեպի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայան երկաթուղային գծի կառուցման մտադրության մասին»:
Հուշագիրը ստորագրել են ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը, «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը եւ «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ գլխավոր մենեջեր Մարսելո Վենդեն:
Նախագծվող երկաթուղու երկարությունը կազմում է 7800 մետր, որից նոր կառուցվող հատվածը՝ 5350 մետր է: Նախատեսվում է նաև 810 մետր երկարությամբ երկաթուղային թունելի կառուցում:
Նախագծի իրականացումը հնարավորություն կտա «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի ուղևորատար տերմինալը երկաթուղային գծով միացնել մետրոպոլիտենի «Չարբախ» կայարանին, իսկ բեռնային տերմինալը՝ «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ի «Կարմիր բլուր» կայարանի հետ:
Կողմերը հայտնել են իրենց մտադրությունը հիշյալ երկաթուղային գծի հնարավորինս սեղմ ժամկետներում կառուցման մասին` պետություն-մասնավոր համագործակցության շրջանակներում:

Memorandum on construction of a railway to “Zvartnots” airport signed - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Director General of “SCR” Victor Rebets, Minister of Transport and Communication of Armenia Manuk Vardanyan and “Armenia-International Airports” CJSC General Manager Marcello Vende signed a memorandum on construction of a railway to “Zvartnots” Armenian international airport.
The length of the railway to the airport will make 7800m and the new railway branch will make 5350 meters out of the total length. It’s also planned to build a railway tunnel at a length of 810m.
The implementation of the project will allow linking the passenger terminal of “Zvartnots” airport to the “Charbakh” metro station through the railway and cargo terminal – to “Karmir Blur” railway station.
The sides agreed on construction of a railway line at a maximum short period of time within the cooperation between the state and public sector.