2011 թ-ը Հայաստանը կամփոփի 8-9% գնաճով - ԿԲ նախկին նախագահ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: 2011թ-ը Հայաստանն ամփոփելու է բարձր` 8-9% գնաճով, այսօր Երեւանում ասել է ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Բագրատ Ասատրյանն ասել է, որ միջազգային գների նվազումը, մասնավորապես, վերջերս տեղի ունեցած հացահատիկի գների 20%-անոց անկումը, չի ազդում հայաստանյան գների վրա՝ հաշվի առնելով տնտեսության օլիգարխիկ կառուցվածքը:
«Հայաստանի տնտեսության աճն ամենեւին տպավորիչ չէ. այսպիսի տեմպերով մենք կհասնենք նախաճգնաժամային մակարդակին միայն 2013 թ-ին, իսկ տարվա արդյունքներով տնտեսական աճը կկազմի մոտ 4%»,- ասել է Բագրատ Ասատրյանը:
Անդրադառնալով արժութային քաղաքականությանը` Բագրատ Ասատրյանն ասել է, որ իշխանություններն շարունակում են անհեռանկար քաղաքականությունը, այն է` վաճառում են պահուստային միջոցները: «Արտաքին պահուստները 2010թ. դեկտեմբերին կազմում էին $ 1 մլրդ 865 մլն, իսկ ապրիլի վերջին՝ արդեն $ 1 մլրդ 765 մլն: Ստացվում է , որ $ 100 մլն դոլար է վաճառվել արտարժութային վիճակում համեմատական կայունություն պահպանելու համար»,- ասել է ԿԲ նախկին նախագահը:

Армения закроет год с 8-9-процентной инфляцией, предсказывает экс-глава ЦБ
Ереван/Медиамакс/. Экс-глава Центрального банка Баграт Асатрян сказал сегодня, что 2011 год Армения закроет год с высоким уровнем инфляции - в 8-9%.
Как сообщает Медиамакс, Баграт Асатрян заявил, что снижение мировых цен, в частности, зафиксированный в последний период спад цен на зерно на 20%, не отражается на ценах в Армении, учитывая олигархическую структуру экономики страны.
«Экономический рост в Армении совсем не впечатляет, этими темпами мы дойдем до предкризисного уровня лишь в 2013 году, а по итогам этого года экономический рост составит порядка 4%»,- сказал Баграт Асатрян.
Обратившись к денежно-кредитной политике, он сказал, что власти продолжают бесперспективную политику продажи резервных средств. «Резервные средства в декабре 2010 года составляли $ 1 млрд. 865 млн., а в конце апреля этого году - уже $ 1 млрд. 765 млн. Получается, что $ 100 млн. было продано для сохранения относительной стабильности на валютном фронте»,- сказал Баграт Асатрян.