UWC Դիլիջան քոլեջում կայացել է «Խաղաղությունը սկսվում է մեզնից» քննարկումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սեպտեմբերի 21-ին UWC Դիլիջան քոլեջում միանգամից մի քանի տոն են նշել՝ Հայաստանի անկախության օրը, UWC-ի օրը, Խաղաղության միջազգային օրը եւ UWC Դիլիջանի ութերորդ տարեդարձը։
Այս տարի քոլեջում սեպտեմբերի 21-ը ստացել էր «Խաղաղությունը սկսվում է մեզնից» խորհուրդը։
Միջոցառման սկզբում UWC Դիլիջանի հիմնադիրներ Ռուբեն Վարդանյանը եւ Վերոնիկա Զոնաբենդը կիսվել են իրենց մտորումներով։
«Երբ խոսում ենք խաղաղության մասին, հաճախ մտածում ենք պատերազմների եւ զինված բախումների մասին։ Մեր մտքին են գալիս ներկայում Հայաստանում, Ուկրաինայում, Ղրղզստանում, Եմենում, Իրաքում, Հարավային Սուդանում կամ Սիրիայում տեղի ունեցող ռազմական սրացումները։ Հաճախ այս ողբերգությունները եւ վերջիններիս դեմ պայքարը սահմանում են «խաղաղություն» ասվածի նկատմամբ մեր ընկալումները՝ շատ ժամանակ ստվերելով այն փաստը, որ խաղաղությունը սկսվում է մեզնից՝ մեր ընտանիքներից, հարեւաններից, քաղաքներից եւ հասարակությունից։ Ես հավատում եմ, որ եթե մենք սովորենք խաղաղ գոյակցել, մենք կարող ենք խաղաղություն հաստատել նաեւ արտաքին աշխարհում»,- ասել է UWC Դիլիջանի համահիմնադիր, սոցիալական ձեռներեց Ռուբեն Վարդանյանը։
Միջոցառման ընթացքում հակամարտություններում ներգրավված երկրներ ներկայացնող ուսանողները կիսվել են իրենց պատմություններով՝ իրենց անձնական փորձով մատնանշելով հակամարտությունների ողբերգական հետեւանքները:
«Լինելով միջազգային դպրոց եւ UWC-ի գլոբալ շարժման մաս՝ UWC Դիլիջանը հավատում է, որ կրթությունն այն ուժն է, որը կարող է միավորել մարդկանց, ազգերը եւ մշակույթները՝ հանուն խաղաղության եւ կայուն ապագայի»,- ասված է դպրոցի հաղորդագրության մեջ:

В колледже UWC Дилижан прошла дискуссия «Мир начинается с нас» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Колледж UWC Дилижан отметил 21 сентября сразу несколько праздников: День независимости Армении, День UWC, Международный день мира и восьмую годовщину основания UWC Дилижан.
В этом году 21 сентября в колледже прошло под девизом «Мир начинается с нас».
В начале мероприятия своими мыслями поделились основатели колледжа Рубен Варданян и Вероника Зонабенд.
Фото: UWC Дилижан
«Когда мы говорим о мире, часто думаем о войнах и вооруженных конфликтах. Мы думаем о текущих военных эскалациях в Армении, Украине, Кыргызстане, Йемене, Ираке, Южном Судане или Сирии. Часто эти трагедии и борьба с ними определяют наши представления о том, что называется «миром», затмевая тот факт, что мир начинается с нас, наших семей, соседей, городов и общества. Я верю, что если мы научимся мирно сосуществовать, то сможем установить мир и во внешнем мире»,- сказал социальный предприниматель, соучредитель колледжа UWC Дилижан Рубен Варданян.
В ходе мероприятия студенты, представляющие страны, вовлеченные в конфликты, поделились своими историями, указав на трагические последствия конфликтов на своем личном опыте.
«Являясь международной школой и частью глобального движения, UWC Дилижан считает, что образование – это та сила, которая может объединить людей, нации и культуры во имя мира и стабильного будущего»,- говорится в заявлении школы.