Հայաստանի ԱԳՆ. Խաղաղության համաձայնագիրը պատրաստ է ստորագրման - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն այսօր հայտարարել է, որ «Խաղաղության համաձայնագիրը պատրաստ է ստորագրման»:
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է.
«Հայաստանի ԱԳ նախարարությունը դիվանագիտական խողովակներով Ադրբեջանի ԱԳ նախարարությանը փոխանցել է, որ Հայաստանն ընդունում է «Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանական Հանրապետության միջեւ խաղաղության եւ միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի» նախագծի չհամաձայնեցված երկու հոդվածների վերաբերյալ Ադրբեջանի առաջարկությունները եւ առաջարկել է հանդես գալ համատեղ հայտարարությամբ՝ Խաղաղության համաձայնագրի նախագծի տեքստի համաձայնեցված լինելու եւ նախագծի համաձայնեցման շուրջ բանակցությունների ավարտի մասին։
Պաշտոնական Բաքուն նախընտրել է հանդես գալ միակողմանի հայտարարությամբ։
Հայաստանի ԱԳ նախարարությունը հաստատում է «Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանական Հանրապետության միջեւ խաղաղության եւ միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախագծի համաձայնեցված լինելու եւ նախագծի համաձայնեցման շուրջ բանակցությունների ավարտի փաստը։
Այսպիսով, Խաղաղության համաձայնագիրը պատրաստ է ստորագրման։ Հայաստանը պատրաստ է Ադրբեջանական Հանրապետության հետ սկսել խորհրդակցություններ Համաձայնագրի ստորագրման ժամկետների եւ տեղի շուրջ»:

МИД Армении: Мирное соглашение готово к подписанию - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министерство иностранных дел Армении заявило сегодня, что «мирное соглашение готово к подписанию».
МИД Армении выступил с заявлением, в котором говорится:
«МИД Армении по дипломатическим каналам довел до сведения МИД Азербайджана, что Армения принимает предложения Азербайджана по двум несогласованным статьям проекта «Соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан» и предлагает выступить с совместным заявлением о согласовании текста проекта Мирного соглашения и завершении переговоров по проекту соглашения.
Официальный Баку предпочел сделать одностороннее заявление.
Министерство иностранных дел Армении подтверждает факт согласования проекта Соглашения «Об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан» и завершения переговоров по согласованию проекта.
Таким образом, мирное соглашение готово к подписанию. Армения готова начать консультации с Азербайджаном о датах и месте подписания Соглашения».