Շոն Բեյքեր. «Անորայի նման հաջողությունն անսպասելի էր»
Շոն Բեյքերի «Անորա» ֆիլմն այս տարի դարձավ «Օսկար» մրցանակաբաշխության գլխավոր «հերոսը»՝ 5 մրցանակ ստանալով: Ձեզ ենք ներկայացնում The Talks պարբերականին ռեժիսորի տված հարցազրույցի թարգմանությունը (կրճատումներով):
- Ինչպե՞ս է փոխվել Ձեր կինո ստեղծելու գործընթացը վերջին 20 տարիների ընթացքում:
- Ես փորձում եմ այն անփոփոխ պահել, պահպանել «պարտիզանական», անկախ մտածելակերպը՝ միաժամանակ բաց մնալով պատահականությունների եւ երջանիկ համընկնումների համար: Միշտ ասում եմ՝ դուք վերահսկում եք 90 տոկոսը, իսկ 10 տոկոսը թողնում եք կինոաստվածների կամքին, քանի որ հենց երջանիկ պատահականություններն են ստեղծում ֆիլմերը:
- Ավելի դժվար չի՞ դառնում պահպանել այդ անկախ մտածելակերպը, երբ հաջողության եք հասնում:
- Իսկապես, մի փոքր ավելի բարդ է դառնում: Բայց ես աշխատում եմ անհավանական թիմի հետ, որը կիսում է իմ ցանկությունը՝ մնալ եզրին եւ Հոլիվուդի «մեքենայից» դուրս: Դա այն է, ինչ ես սովորել եմ Ջիմ Ջարմուշից: Պարտադիր չէ կիրառել այն ամենը, ինչ ձեզ սովորեցրել են կինոդպրոցում:
Գոյություն չունի ֆիլմ ստեղծելու միայն մեկ եղանակ՝ ցանկացած մարդ կարող է ֆիլմ նկարահանել, եւ դա անելու միլիոնավոր ձեւեր կան: Մենք փորձում ենք խառնել եւ խախտել կանոնները:
- Ապագայի համար ի՞նչ գաղափարներ ունեք: Թե՞ պետք է ամբողջությամբ ավարտեք նախագիծը՝ նախքան հաջորդին անցնելը:
- Հենց որոշում եմ, թե ինչ եմ անելու մեկ նախագծի հետ, չեմ կարող մտածել որեւէ այլ բանի մասին: Ես որոշ գաղափարներ ունեմ, բայց վերջին շրջանում պետք է կենտրոնանայի «Անորայի» վրա: Բայց շուտով նոր գործընթաց կսկսեմ, որը սովորաբար պահանջում է հետազոտական աշխատանք, եւ պետք է մի քանի ամիս ծախսեմ որեւէ վայր գնալու եւ տեսնելու համար, թե արդյոք այնտեղ պատմություն կա ինձ համար:
- Համայնքի հետ կապը ձեր ստեղծագործական գործընթացի անբաժանելի մասն թվում, առնվազն «Անորայի» դեպքում:
- Ֆիլմը կենտրոնացած է Բրուկլինի շուրջ, այնպիսի թաղամասերի, ինչպիսիք են Բրայթոն-Բիչն եւ Քոնի-Այլենդը: Մարդիկ Քոնի-Այլենդում նկարահանում են  տասնամյակներ շարունակ: Շատ ռեժիսորներ են արել դա, ուստի ինձ համար մարտահրավեր էր՝ փորձել պատկերել այդ աշխարհը մի փոքր այլ կերպ:
Դա մի յուրահատուկ «գրպան» է՝ հեռու Մանհեթենից, որտեղ ապրում են ռուսներ, ուկրաինացիներ, վրացիներ, ուզբեկներ: Երբ քայլում եք Բրայթոն-Բիչ պողոտայով, հիմնականում ռուսերեն լեզու եք լսում: Դա մի համայնք է, որը պահպանել է իր մշակութային ժառանգությունը, դա դուր է գալիս, եւ ես ցանկանում էի դա ընդգծել:
Չէի ուզում ռուս գանգստերների մասին տիպիկ պատմություն պատմել:
- Դուք միշտ սիրել եք սեքս-աշխատողների պատմությունները ներկայացնել ոչ ստանդարտ ձեւով՝ սկսած 2012 թվականին նկարահանված «Աստղիկ» ֆիլմից:
- Այո, այս թեմայի նկատմամբ իմ հետաքրքրությունը ծագել է հենց «Աստղիկից»: Ես ծանոթացա սեքս-աշխատողների հետ, լսեցի նրանց պատմությունները եւ հասկացա, որ կարող եմ դրանք պատմել հանդիսատեսին: Մեկ ֆիլմը տարավ դեպի հաջորդը եւ այդպես շարունակ: Անկեղծ ասած, չէի մտածում, որ հինգ ֆիլմ անընդմեջ կնկարահանեմ այդ թեմայով: Պարզապես այդպես ստացվեց:
- «Անորայի» հաջողությունն անհավատալի է: Դա ձեզ զարմացրե՞ց:
- Ես դա չէի սպասում: Երբեք չէի մտածել, որ ֆիլմը «Ոսկե արմավենի» կստանա: Բայց հանկարծ դա իրականություն դարձավ՝ ես կանգնած էի բեմի վրա, իսկ մրցանակը ինձ հանձնում էր Ջորջ Լուկասը: Որոշ ժամանակ պահանջվեց հասկանալու Կաննում հաղթանակի արժեքը՝ այն թույլ է տալիս ինձ շարունակել նկարահանել ֆիլմերն այնպես, ինչպես ես եմ ցանկանում:

Шон Бейкер: «Я не ожидал такого успеха Аноры»
Фильм «Анора» режиссера Шона Бейкера стал триумфатором «Оскара», получив 5 статуэток. Предлагаем вашему перевод интервью режиссера изданию The Talks (с сокращениями)
- Как изменился ваш процесс кинопроизводства за последние 20 лет?
- Я стараюсь сохранять его неизменным, поддерживать «партизанский», независимый образ мышления, оставаясь открытым для случайностей и счастливых совпадений. Я всегда говорю: вы контролируете 90 процентов и оставляете 10 процентов на волю кинобогов, потому что эти счастливые случайности и делают эти фильмы.
- Становится ли труднее поддерживать этот независимый менталитет, когда вы достигаете успехов в киноиндустрии?
- Действительно становится немного сложнее. Но я работаю с невероятной командой, которая разделяет мое желание оставаться на обочине и вне голливудской машины. Это то, чему я научился у Джима Джармуша! Необязательно применять все то, чему вас учили в киношколе.
Нет одного способа создания фильма - кто угодно может снять фильм, и есть миллион разных способов сделать это. Мы стараемся смешивать и нарушать правила.
- У вас есть какие-то идеи на будущее? Или вы должны полностью завершить проект, прежде чем приступить к следующему?
- Я не могу творчески жонглировать. Поэтому, как только я решаю, что происходит с одним проектом, я не могу думать ни о чем другом. У меня есть некоторые идеи на заднем плане, но в последнее время мне нужно было сосредоточиться на «Аноре». Но скоро я начну новый процесс, который обычно требует некоторых исследований, и мне придется потратить несколько месяцев, чтобы поехать в какое-то место и посмотреть, есть ли там история для меня.
- Связь с сообществом кажется неотъемлемой частью вашего творческого процесса, по крайней мере, в случае с «Анорой».
- Фильм сосредоточен вокруг Бруклина, таких районов, как Брайтон-Бич и Кони-Айленд. Люди снимают на Кони-Айленде десятки лет. Многие режиссеры делали это, поэтому для меня было вызовом попытаться запечатлеть этот мир немного иначе.
Это такой «карман» далеко за пределами Манхэттена, где живут русские, украинцы, грузины, узбеки. Конда вы идете по бульвару Брайтон-Бич, то слышите в основном русскую речь Это сообщество, которое сохранило свое культурное наследие, мне это нравится, и я хотел это подчеркнуть. Я не хотел рассказывать типичную историю о русских гангстерах.
- Вы всегда любили рассказывать истории секс-работниц очень нестандартным образом, начиная с фильма «Звездочка», снятого в 2012 году.
- Да, мой интерес к этой теме возник именно из «Звездочки». Я познакомился с секс-работницами, услышал их истории и понял, что могу рассказывать их зрителям. Один фильм привел к следующему и так далее. Честно говоря, я не думал, что сниму пять фильмов подряд на эту тему. Просто так получилось.
- Успех «Аноры» невероятен. Вас это удивило?
- Я не ожидал этого! Никогда не думал, что фильм выиграет «Золотую пальмовую ветвь». Но вдруг это стал реальностью, и я стоял на сцене, а награду мне вручал Джордж Лукас! Мне потребовалось некоторое время, чтобы понять ценность победы в Каннах - это позволяет мне снимать те фильмы, которые я хочу.