Հայաստանում կմշակեն ռազմաքաղաքական որոշումների ընդունման միասնական ալգորիթմ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանի պաշտպանության ռազմավարական վերանայման (SDR) երկրորդ փուլի աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը:
Այն նախագահել են Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը եւ պաշտպանության նախարար Սերյան Օհանյանը:
Արթուր Բաղդասարյանն ասել է, որ պաշտպանության վերանայման գործընթացը ժամանակակից Զինված ուժերի ձեւավորման, ռազմական սպառնալիքների չեզոքացման ու ռազմական անվտանգության ապահովման գործուն մեխանիզմ է:
«Շուրջ 4 ամիսների ընթացքում ՀՀ Պաշտպանական ռազմավարական վերանայման գործընթացը համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի եւ շահագրգիռ մարմինների աշխատանքի արդյունքում հնարավոր եղավ իրականացնել ՀՀ անվտանգության միջավայրի եւ սպառնալիքների գնահատման փաստաթղթերի մշակումը՝ ՀՀ նախագահի հաստատմանը ներկայացնելու համար: Այդ փաստաթղթի ընդունումը ռազմավարական նշանակություն ունի: Ավելին` փաստաթղթով մեկնարկելու է ԱԱԽ աշխատակազմի կողմից ռազմավարական մի շարք հիմնարար նշանակության փաստաթղթերի մշակումը», - ասել նա:
Արթուր Բաղդասարյանն ասել, որ մշակվելու են ռազմաքաղաքական իրավիճակի զարգացման սցենարներ եւ դրանցով գործելու տարբերակներ, ինչպես նաեւ ռազմաքաղաքական որոշումների ընդունման միասնական ալգորիթմ:

Armenia to work out a joint algorithm of military-political decision-making
Yerevan /Mediamax/. The session of the interdepartmental commission coordinating the works of the second stage of Armenia’s Strategic Defense Review (SDR) was held in Yerevan today.
It was chaired by the Secretary of National Security Council Arthur Baghdasaryan and Defense Minister Seyran Ohanyan.
Arthur Baghdasaryan said that the Strategic Defense Review process is an effective mechanism of forming modern Armed Forces, neutralizing military threats and ensuring military security.
“The joint works of the interdepartmental commission coordinating Armenia’s SDR process and interested bodies over around 4 months resulted in elaboration of documents on risks assessments and Armenia’s security environment to submit them to Armenian President’s approval. The adoption of the document is of strategic significance. Moreover, the document will give start to elaboration of a number of fundamental strategic documents by the staff of the National Security Council”, he said.
Arthur Baghdasaryan said that they will work out scenarios of development of military-political situation and options of their realization as well as joint algorithm of military-political decision-making process.