Հայաստանը բանակցում է Լիբանան ուղարկվելիք խաղաղապահների թվի շուրջ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը ոչ միայն կշարունակի խաղաղապահ գործունեությունը Աֆղանստանում, այլեւ բանակցում է Լիբանան ուղարկվելիք իր խաղաղապահների թվի շուրջ:
Այս մասին Սեյրան Օհանյանն ասել է այսօր` պատասխանելով Մեդիամաքս-ի հարցին:
«Խաղաղապահ գործունեությունը մեր միջազգային ռազմական համագործակցության կարեւոր ուղղություններից է: Դրանով հաստատում ենք, որ Հայաստանն ունակ է մասնակցել միջազգային խաղաղության, կայունության ապահովման գործընթացներին»,- ասել է նախարարն լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
Սեյրան Օհանյանը տեղեկացրել է, որ «մենք Աֆսղանստանում շարունակելու ենք նույն ձեւաչափով իրականացնել մեր խաղաղապահ գործունեությունը»:
Բացի այդ, նախարարի խոսքերով, այսօր բանակցությունների փուլում է գտնվում Լիբանան գործուղման ուղարկվելիք հայ խաղաղապահների թվի հարցը:
«Փորձի փոխանակման, առաջատար չափանիշների տիրապետման, տարբեր երկրներում իրադրության ուսումնասիրման արդյունքում մենք բարձրացնում ենք մեր Զինված ուժերի փոխգործունակ լինելու կարողությունը, ինչը հետագայում կնպաստի մեր երկրի անվտանգության ապահովման խնդիրների կատարմանը»,- ասել է Սեյրան Օհանյանը:

Армения ведет переговоры о числе миротворцев, которых планирует направить в Ливан - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Армении Сейран Оганян сказал сегодня, что Армения не только продолжит миротворческую деятельность в Афганистане, но и ведет переговоры о числе миротворцев, которых планирует направить в Ливан.
Об этом Сейран Оганян заявил, отвечая на вопрос Медиамакс.
«Миротворческая деятельность - одно из важных направлений нашего международного военного сотрудничества. Этим мы подтверждаем, что Армения готова участвовать в процессе обеспечения международной безопасности и стабильности»,- сказал министр.
Сейран Оганян сообщил, что «мы продолжим в Афганистане нашу миротворческую деятельность в прежнем формате [после завершения миссии ISAF летом 2014 года]».
Кроме того, по словам министра, ведутся переговоры относительно числа миротворцев, которых Армения планирует отправить в Ливан.
«В результате обмена опытом, владения передовыми стандартами, изучения обстановки в разных странах мы укрепляем способности наших вооруженных сил, что в дальнейшем будет способствовать реализации задач по обеспечению безопасности нашей страны»,- сказал министр.