Հայաստանը բանակցում է Լիբանան ուղարկվելիք խաղաղապահների թվի շուրջ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը ոչ միայն կշարունակի խաղաղապահ գործունեությունը Աֆղանստանում, այլեւ բանակցում է Լիբանան ուղարկվելիք իր խաղաղապահների թվի շուրջ:
Այս մասին Սեյրան Օհանյանն ասել է այսօր` պատասխանելով Մեդիամաքս-ի հարցին:
«Խաղաղապահ գործունեությունը մեր միջազգային ռազմական համագործակցության կարեւոր ուղղություններից է: Դրանով հաստատում ենք, որ Հայաստանն ունակ է մասնակցել միջազգային խաղաղության, կայունության ապահովման գործընթացներին»,- ասել է նախարարն լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
Սեյրան Օհանյանը տեղեկացրել է, որ «մենք Աֆսղանստանում շարունակելու ենք նույն ձեւաչափով իրականացնել մեր խաղաղապահ գործունեությունը»:
Բացի այդ, նախարարի խոսքերով, այսօր բանակցությունների փուլում է գտնվում Լիբանան գործուղման ուղարկվելիք հայ խաղաղապահների թվի հարցը:
«Փորձի փոխանակման, առաջատար չափանիշների տիրապետման, տարբեր երկրներում իրադրության ուսումնասիրման արդյունքում մենք բարձրացնում ենք մեր Զինված ուժերի փոխգործունակ լինելու կարողությունը, ինչը հետագայում կնպաստի մեր երկրի անվտանգության ապահովման խնդիրների կատարմանը»,- ասել է Սեյրան Օհանյանը:

Armenia negotiates on number of peacekeepers due to be sent to Lebanon - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan said today that not only will Armenia continue peacekeeping operations in Afghanistan but negotiate on the number of Armenian peacekeepers due to be sent to Lebanon.
Seyran Ohanyan said this today answering Mediamax's question.
"Peacekeeping is one of the most important areas of our international strategic cooperation. That comes to prove that Armenia is able to take part in the processes ensuring international peace and stability", said the Minister during his meeting with journalists.
Seyran Ohanyan said that "we will go on carrying out our peacekeeping actions in Afghanistan in the same format [after ISAF mission is over]".
Besides, according to the Minister, the number of Armenian peacekeepers due to be sent to Lebanon is also being negotiated now.
"As a result of experience exchange, introduction of leading standards and study of situations in various countries, we enhance our Armed Forces' ability of interaction which will contribute to realization of security issues of our country in the future", said Seyran Ohanyan.