Հայաստանի հետ ձեւավորել ենք հավասար գործընկերային հարաբերություններ, ասել է ԱՄՆ դեսպանը - Mediamax.am
Հայաստանի հետ ձեւավորել ենք հավասար գործընկերային հարաբերություններ, ասել է ԱՄՆ դեսպանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆֆերնը հայտարարել է, որ մի շարք ոլորտներում Հայաստանի հետ հարաբերությունները վաղուց արդեն դոնոր եւ օգնություն ստացող կողմերի հարաբերություններից վերածվել են հավասար գործընկերային հարաբերությունների:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին ԱՄՆ դեսպանն ասել է Հայաստան-Կանզաս նահանգային գործընկերության ծրագրի շրջանակներում ՀՀ զինված ուժերի եւ Կանզասի ազգային գվարդիայի միջեւ համագործակցության 10-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառման ժամանակ:
Դեսպանը մասնավորապես ընդգծել է միջազգային կայունության եւ անվտանգության գործողություններում հայ խաղաղապահների ներդրումը Կոսովոյում, Աֆղանստանում եւ տարիներ առաջ Իրաքում, ինչպես նաեւ արտակարգ իրավիճակների արձագանքման եւ առեւտրատնտեսական շրջանակներում:
ՀՀ զինված ուժերի եւ Կանզասի ազգային գվարդիայի միջեւ համագործակցության 10-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով դեկտեմբերի 2-ից  8-ը աշխատանքային այցով Հայաստանում է գտնվում Կանզաս նահանգի ազգային գվարդիայի հրամանատար, ադյուտանտ գեներալ, գեներալ-մայոր Լի Թաֆանելիի եւ Կանզասի փոխնահանգապետ Ջեֆ Քոլյերի գլխավորած պատվիրակությունը:
Այցի ընթացքում Կանզասի պատվիրակությանն ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Հանդիպմանը կողմերը բարձր են գնահատել ՀՀ զինված ուժերի եւ Կանզասի ազգային գվարդիայի հետ ՀՀ պաշտպանության նախարարության համագործակցության մակարդակը: ՀՀ զինված ուժերը  եւ ԱՄՆ Կանզասի նահանգի ազգային գվարդիան շուրջ տասը տարի լայնորեն համագործակցում են ականազերծման, պրոֆեսիոնալ սերժանտական կազմի ձեւավորման, ռազմական բժշկության, ռազմական արդարադատության եւ այլ ոլորտներում:
Այցի ընթացքում կայացան Կանզասի պատվիրակության այցերը ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ բրիգադ, «Հումանիտար ականազերծման եւ փորձագիտական» կենտրոն պետական ոչ առեւտրային կազմակերպություն եւ ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ ինժեներական գումարտակ: Դեկտեմբերի 7-ին պատվիրակությունը Գյումրիում եւ Սպիտակում կմասնակցի Սպիտակի երկրաշարժի տարելիցին նվիրված միջոցառումներին:

Equal partnership is developed with Armenia, U.S. Ambassador says
Yerevan /Mediamax/. U.S. Ambassador to Armenia John Heffern stated that relations with Armenia in a number fields have long turned from donor/recipient into partner relations.
The U.S. Ambassador said this at the event dedicated to the 10th anniversary of cooperation between Armenian Armed Forces and Kansas National Guard within Armenia-Kansas National Guard Partnership, Mediamax reports.
The Ambassador particularly pointed out the Armenian peacekeepers' contribution in the international stability and security operations in Kosovo, Afghanistan and Iraq a few years ago as well as in responding to emergency situations and commercial-economic ties.
To take part in the event devoted to the 10th anniversary of the cooperation between Armenian Armed Forces and Kansas National Guard, the delegation headed by Commander of the National Guard of Kansas, Adjutant General, Major General Lee Tafanelli and Vice Governor of the state of Kansas Jeff Keller was in Armenia on a working visit on December 2-8.
During the meeting, Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan met with the Kansas delegation. The sides hailed the level of Armenian Defense Ministry's cooperation with Kansas National Guard and Armenian Armed Forces. The Armed Forces and Kansas National Guard have extensively cooperated in the fields of demining, professional sergeant staff formation, military medicine, military justice and others for around 10 years.
During the visit, the Kansas delegation met with the peacekeeping brigade of the Armenian Armed Forces, "Center for Humanitarian Demining and Expertise" NGO and peacekeeping engineer detachment. On December 7, the delegation will take part in the events devoted to the Spitak earthquake in Gyumri and Spitak.