Հայաստանի հետ ձեւավորել ենք հավասար գործընկերային հարաբերություններ, ասել է ԱՄՆ դեսպանը - Mediamax.am
Հայաստանի հետ ձեւավորել ենք հավասար գործընկերային հարաբերություններ, ասել է ԱՄՆ դեսպանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆֆերնը հայտարարել է, որ մի շարք ոլորտներում Հայաստանի հետ հարաբերությունները վաղուց արդեն դոնոր եւ օգնություն ստացող կողմերի հարաբերություններից վերածվել են հավասար գործընկերային հարաբերությունների:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին ԱՄՆ դեսպանն ասել է Հայաստան-Կանզաս նահանգային գործընկերության ծրագրի շրջանակներում ՀՀ զինված ուժերի եւ Կանզասի ազգային գվարդիայի միջեւ համագործակցության 10-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառման ժամանակ:
Դեսպանը մասնավորապես ընդգծել է միջազգային կայունության եւ անվտանգության գործողություններում հայ խաղաղապահների ներդրումը Կոսովոյում, Աֆղանստանում եւ տարիներ առաջ Իրաքում, ինչպես նաեւ արտակարգ իրավիճակների արձագանքման եւ առեւտրատնտեսական շրջանակներում:
ՀՀ զինված ուժերի եւ Կանզասի ազգային գվարդիայի միջեւ համագործակցության 10-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով դեկտեմբերի 2-ից  8-ը աշխատանքային այցով Հայաստանում է գտնվում Կանզաս նահանգի ազգային գվարդիայի հրամանատար, ադյուտանտ գեներալ, գեներալ-մայոր Լի Թաֆանելիի եւ Կանզասի փոխնահանգապետ Ջեֆ Քոլյերի գլխավորած պատվիրակությունը:
Այցի ընթացքում Կանզասի պատվիրակությանն ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Հանդիպմանը կողմերը բարձր են գնահատել ՀՀ զինված ուժերի եւ Կանզասի ազգային գվարդիայի հետ ՀՀ պաշտպանության նախարարության համագործակցության մակարդակը: ՀՀ զինված ուժերը  եւ ԱՄՆ Կանզասի նահանգի ազգային գվարդիան շուրջ տասը տարի լայնորեն համագործակցում են ականազերծման, պրոֆեսիոնալ սերժանտական կազմի ձեւավորման, ռազմական բժշկության, ռազմական արդարադատության եւ այլ ոլորտներում:
Այցի ընթացքում կայացան Կանզասի պատվիրակության այցերը ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ բրիգադ, «Հումանիտար ականազերծման եւ փորձագիտական» կենտրոն պետական ոչ առեւտրային կազմակերպություն եւ ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ ինժեներական գումարտակ: Դեկտեմբերի 7-ին պատվիրակությունը Գյումրիում եւ Սպիտակում կմասնակցի Սպիտակի երկրաշարժի տարելիցին նվիրված միջոցառումներին:

С Арменией сформированы равные партнерские отношения, сказал посол США
Ереван /Медиамакс/. Посол США Джон Хефферн сказал, что отношения с Арменией в некоторых сферах уже перешли из формата “донор-получатель помощи” в формат равных партнерских отношений.
Как сообщает Медиамакс, об этом посол США сказал в ходе мероприятий, приуроченных к 10-летию сотрудничества между ВС Армении и Национальной гвардией Канзаса в рамках программы сотрудничества Армения-Канзас.
Посол, в частности, отметил вклад армянских миротворцев в вопросах международной стабильности и безопасности в Косово, Афганистане, в прошлые годы – в Ираке, а также торгово-экономических вопросах и реагирования во время чрезвычайных происшествий.
Для участия в мероприятиях, приуроченных к 10-летию сотрудничества между Арменией и Канзасом в сфере обороны, в Армении с 2 по 8 декабря с визитом находится делегация, возглавляемая командующим национальной гвардии Канзаса, генерал-майором Ли Тафанели и вице-губернатором Джефом Кольером.
В рамках визита делегацию Канзаса принял министр обороны Армении Сейран Оганян. Стороны высоко оценили уровень сотрудничества между ВС Армении и Национальной гвардией Канзаса в таких сферах как, формирование профессионального сержантского состава, военная медицина, разминирование и т.д.
В ходе визита делегация посетила миротворческую бригаду министерства обороны Армении, Центр гуманитарного разминирования и экспертизы, миротворческий инженерный батальон МО Армении.
7 декабря в Гюмри и Спитаке делегация примет участие в мероприятиях, приуроченных к годовщине Спитакского землетрясения.