Լուսանկարը` ՌԴ ՊՆ մամուլի ծառայություն
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի ռազմական գերատեսչությունը պատրաստ է աջակցել Հայաստանի Զինված ուժերի արդիականացմանն ու բարեփոխմանը, այսօր ասել է ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուն ՀՀ պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանի հետ Մոսկվայում կայացած հանդիպման ժամանակ:
«Մենք կարեւոր նշանակություն ենք տալիս ռազմական ոլորտում համագործակցության զարգացմանը՝ ինչպես երկկողմ ձեւաչափով, այնպես էլ՝ ՀԱՊԿ շրջանակում։ Միեւնույն ժամանակ, մենք պատրաստ ենք շարունակել աջակցել Հայաստանի Զինված ուժերի բարեփոխումների ծրագրի իրականացմանը»,- ՌԴ ՊՆ մամուլի ծառայության փոխանցմամբ, ասել է Սերգեյ Շոյգուն։
Նա նաեւ նշել է, որ Հայաստանում գտնվող ՌԴ 102-րդ ռազմաբազան հագեցած է եւ հանդիսանում է անվտանգության երաշխավոր։
«Հայաստանը Ռուսաստանի դաշնակիցն ու առանցքային գործընկերն է Անդրկովկասում անվտանգության ապահովման հարցում, եւ մենք շահագրգռված ենք տարածաշրջանում կայունության պահպանման հարցում»,- ասել է Սերգեյ Շոյգուն։
Արշակ Կարապետյանն իր հերթին նշել է, որ «Ռուսաստանը միակ պետությունն է, որը հայ ժողովրդին անվտանգության իրական շոշափելի արդյունք է տալիս»։
«Այսօր Ռուսաստանը զբաղվում է անվտանգության հարցերով ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղում, այլեւ անմիջապես Հայաստանի սահմաններին: Մենք պատրաստ ենք սերտ եւ արդյունավետ համագործակցության»,- ասել է նա։

Sergei Shoigu: Armenia is a key partner for Russia
Yerevan /Mediamax/. Russian Defense Ministry is ready to support the modernization and reform program of the Armenian army, Russian Defense Minister Sergei Shoigu has told his Armenian counterpart Arshak Karapetyan at a meeting in Moscow today.
“We attach great importance to the development of cooperation in the military field, both in the bilateral format and within the CSTO. At the same time, we are ready to continue supporting the implementation of the reform program of the Armenian Armed Forces,” Shoigu noted, as Russian Defense Ministry said in a press statement.
He has also stated that Russia’s 102nd military base in Armenia is well-equipped and standing as a guarantor of security.
“Armenia is an ally and a key partner of Russia in ensuring security in the Caucasus, and we are invested in maintaining stability in the region,” said Sergei Shoigu.
Arshak Karapetyan, in his turn, has stated: “Russia is the only state that gives a real tangible result in terms of security to the Armenian people.”
“Russia is dealing with security issues not only in Nagorno-Karabakh but also on the borders of Armenia. We are ready for close and effective cooperation,” said Karapetyan.