Սյունիքում սահմանի որոշ հատվածներում ՌԴ սահմանապահներ կտեղակայվեն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանն այսօր Սյունիքում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի սպաների հետ հանդիպմանը քննարկել է Գորիս-Ստեփանակերտ ավտոճանապարհի հսկողության հարցերն ու Հայաստանի՝ Ադրբեջանի հետ սահմանի Սյունիքի հատվածում ռուսաստանցի սահմանապահների տեղակայման ծրագիրը:
ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ հանդիպմանը անդրադարձ է եղել նաեւ պատերազմի հետեւանքով անհայտ կորած անձանց որոնողական աշխատանքներին եւ առաջիկա անելիքներին:
Սյունիքի մարզում Վաղարշակ Հարությունյանը նաեւ աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել զորամիավորման հրամանատարի, Սյունիքի մարզպետի եւ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի տարածքային ստորաբաժանման հրամանատարի մասնակցությամբ:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանազատման, նոր ձեւավորվող բնագծերում զինված ուժերի ստորաբաժանումների եւ սահմանապահ զորքերի տեղակայման հետ կապված հարցեր:
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը հանձնարարականներ է տվել սահմանային բանակցություններին մասնակցող բարձրաստիճան սպաներին զորքերի տեղակայման, պահպանության տեղամասերի ստեղծման, ըստ ուղղությունների՝ նոր միավորների ձեւավորման գործընթացի վերաբերյալ: Զորամիավորման հրամանատարը եւ Սյունիքի մարզպետը ներկայացրել են վիճահարույց որոշ հատվածներում իրականացվող աշխատանքները, ընդգծել, որ կողմերի միջեւ սահմանային քննարկումները շարունակվում են:

В Сюнике на некоторых участках границы будут размещены российские пограничники - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Армении Вагаршак Арутюнян встретился сегодня в Сюнике с офицерами российского миротворческого контингента, чтобы обсудить вопросы контроля над автомагистралью Горис-Степанакерт и размещения российских пограничников на Сюникском участке армяно-азербайджанской границы.
Как сообщает пресс-служба Минобороны Армении, на встрече были затронуты вопросы поиска пропавших без вести в результате войны, а также предстоящие мероприятия.
В Сюникской области Вагаршак Арутюнян провел также рабочее совещание с участием командиров войсковых частей, губернатора Сюника и командующего территориальным подразделением погранвойск СНБ Армении.
В ходе совещания были обсуждены вопросы, связанные с демаркацией границы Армении и Азербаджана, размещением подразделений вооруженных сил и  пограничных войск на новообразованных участках границы.
Министр обороны дал указания высокопоставленным офицерам, участвующим в пограничных переговорах, о размещении войск, создании контрольно-пропускных пунктов, формировании новых частей по различным направлениям. Командир воинской части и губернатор Сюника представили работу, проделываемую на некоторых спорных участках, подчеркнув, что приграничные обсуждения между сторонами продолжаются.