Տոնոյան. «Համապատասխան գործողություններ ենք իրականացրել» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն այսօր խորհրդարանում ասել է, որ վերջին շրջանում հայ-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանն օգտագործում է տարբեր տրամաչափի զենքեր։
«Մենք ցուցաբերել ենք տեղեկատվական զսպվածություն։ Դեպքերի վերաբերյալ տեղեկությունը տրամադրվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին։ Մի քանի անգամ զգուշացրել ենք, որ ռիսկերի նվազեցման մեխանիզմներ առկա չեն։ Այսօր, ցավոք, ունեցանք զոհ։
Ադրբեջանի ՊՆ-ն մտահոգություն է հայտնել։ Նրանց մտահոգությունը մեզ համար կանխատեսելի էր, քանի որ համապատասխան գործողություններ ենք իրականացրել»,- ասել է Դավիթ Տոնոյանը։
Պաշտպանության նախարարը նշել է, որ հուլիսյան գործողությունների դադարից հետո հրադադարի խախտումները գրեթե կրկնակի ավելացել են։
Դավիթ Տոնոյանը հույս է հայտնել, որ ՀՀ զինված ուժերի գործողությունների արդյունքում դադարը կպահպանվի ու կնպաստի բանակցային գործընթացին։

Yerevan /Mediamax/. Defense Minister of Armenia Davit Tonoyan has told the parliament today that Azerbaijani armed forces have been using weapons of various calibers on the border with Armenia recently.
“We have practiced restraint in terms of spreading information. The information about incidents was provided to the OSCE Minsk Group co-chairs. We have warned several times that there are no mechanisms for risk reduction. Unfortunately, we have had a casualty today.
Azerbaijan’s Defense Ministry has voiced concerns. These concerns have not surprised us, because we took corresponding measures in response to the use of weapons,” said Davit Tonoyan.
He has stated that ceasefire violations have almost doubled after the end of July clashes.
Davit Tonoyan has said he hopes that Armenian army’s actions will help maintain the ceasefire and facilitate negotiations.