Տոնոյան. «Համապատասխան գործողություններ ենք իրականացրել» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն այսօր խորհրդարանում ասել է, որ վերջին շրջանում հայ-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանն օգտագործում է տարբեր տրամաչափի զենքեր։
«Մենք ցուցաբերել ենք տեղեկատվական զսպվածություն։ Դեպքերի վերաբերյալ տեղեկությունը տրամադրվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին։ Մի քանի անգամ զգուշացրել ենք, որ ռիսկերի նվազեցման մեխանիզմներ առկա չեն։ Այսօր, ցավոք, ունեցանք զոհ։
Ադրբեջանի ՊՆ-ն մտահոգություն է հայտնել։ Նրանց մտահոգությունը մեզ համար կանխատեսելի էր, քանի որ համապատասխան գործողություններ ենք իրականացրել»,- ասել է Դավիթ Տոնոյանը։
Պաշտպանության նախարարը նշել է, որ հուլիսյան գործողությունների դադարից հետո հրադադարի խախտումները գրեթե կրկնակի ավելացել են։
Դավիթ Տոնոյանը հույս է հայտնել, որ ՀՀ զինված ուժերի գործողությունների արդյունքում դադարը կպահպանվի ու կնպաստի բանակցային գործընթացին։

Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Армении Давид Тоноян заявил сегодня в парламенте, что в последнее время Азербайджан применяет на армяно-азербайджанской границе оружие разного калибра.
«Мы проявляли информационную сдержанность. Информация предоставлялась нами сопредседателям Минской группы ОБСЕ. Мы несколько раз предупреждали, что механизмов снижения рисков нет. Сегодня, к сожалению, у нас погиб военнослужащий.
В минобороны Азербайджана выразили обеспокоенность. Их обеспокоенность для нас вполне предсказуема, поскольку мы предпринимаем соответствующие меры», - сказал Давид Тоноян.
Министр обороны отметил, что после прекращения военных действий в июле нарушения режима прекращения огня почти удвоились.