Մեկնարկել է «1991 ստորաբաժանման» դասընթացի հայտագրումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում մեկնարկել է «1991 ստորաբաժանման» նախապատրաստական դասընթացի թեստավորման փուլը։
Տվյալագիտության եւ արհեստական բանականության ոլորտների վերաբերյալ Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) դասընթացին մասնակցելու հայտ էր ներկայացրել ամառային զորակոչի ենթակա մոտ 400 երիտասարդ (17-23 տարեկան)։
Ինտենսիվ նախապատրաստական դասընթացի նպատակն է նախազորակոչային տարիքի երիտասարդներին տրամադրել լրացուցիչ գիտելիքներ տվյալագիտության եւ արհեստական բանականության ոլորտների վերաբերյալ, որպեսզի նրանք պատրաստ լինեն հետագայում ծառայության անցնել «1991 ստորաբաժանում»-ում։
FAST հիմնադրամը, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը եւ «Հայ Տեք» կիբեռանվտանգության կենտրոն հիմնադրամը «1991 ստորաբաժանում» ստեղծելու փոխըմբռնման հուշագիրը ստորագրել էին 2019թ. սեպտեմբերին։
«Նախապատրաստական դասընթացի շնորհիվ FAST հիմնադրամը ցանկանում է ամրապնդել երիտասարդների գիտելիքները տվյալագիտության եւ արհեստական բանականության ոլորտներում։ Դասընթացները լինելու են պարբերական․ մեկնարկելու են յուրաքանչյուր զորակոչից 6 ամիս առաջ եւ տեւելու են 24 շաբաթ։
Հաջորդ դասընթացը կմեկնարկի ամռանը: Չափազանց ոգեւորիչ է, որ առաջին դասընթացին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 400 երիտասարդ»,- նշել է FAST հիմնադրամի հիմնադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանը։
«ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կարեւորում է FAST հիմնադրամի կողմից իրականացվող նախապատրաստական դասընթացը։ Հարկ է նշել, որ դասընթացին մասնակցելը շատ կարեւոր է, բայց դեռ երաշխիք չէ, որ երիտասարդները ծառայության կանցնեն «1991 ստորաբաժանում»-ում։ Այդ ընդունելությունն առանձին կարգով է կազմակերպվելու։ Բացի այդ՝ բոլոր ցանկացողները կարող են նաեւ ինքնուրույն պատրաստվել եւ մասնակցել «1991 ստորաբաժանման» ընդունելության մրցույթին»,- ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Արծրուն Հովհաննիսյանը Արծրուն Հովհաննիսյանը
19 հարցի պատասխանելու համար նախատեսված էր 91 րոպե։ Քննության փուլը հաղթահարած երիտասարդներին FAST հիմնադրամը կհրավիրի հարցազրույցի։
Արդյունքում մոտ 60 ապագա զինծառայողներ կմասնակցեն 6 ամիս տեւողությամբ անվճար նախապատրաստական դասընթացին, որը պաշտոնապես կմեկնարկի հունվարի 29-ին։

Admission for “Unit 1991” training course is underway - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. The admission test for the "Unit 1991” training course has been held at the Armenian State University of Economics.
Nearly 400 young men (17-23-year-old), to be conscripted this summer, have applied for the Data Science and Artificial Intelligence training course organized by the Foundation for Armenian Science and Technologies (FAST).
“Unit 1991” to educate the soldiers of tomorrow
The intensive training course aims to provide future conscripts with additional knowledge in the fields of data science and artificial intelligence for them to become more qualified to serve in the “Unit 1991”.
FAST, the Ministry of Defense of Armenia and the Hi-Tech Cybersecurity Center signed a Memorandum of Understanding to create the “Unit 1991” in September 2019.
“With this training course, FAST aims to strengthen the knowledge of potential young conscripts in the fields of data science and artificial intelligence. The periodic educational courses will start 6 months prior to each conscription and last 24 weeks. The next course will kick off in summer 2020. We are excited to start the program with 400 candidates,” said Armen Orujyan, FAST Founding CEO.
“The Ministry of Defense of Armenia attaches great importance to the “Unit 1991” training course implemented by FAST. It should be noted that attending the course is of immense value, yet not a guarantee that young people will serve in the “Unit 1991”. This admission will be organized separately. In addition, anyone can prepare and apply for the “Unit 1991” on his own,” noted Artsrun Hovhannisyan, Defense Minister’s Spokesman.
Artsrun Hovhannisyan Artsrun Hovhannisyan
Applicants had 91 minutes to answer 19 questions. FAST will invite the successful applicants to an interview.
As a result, about 60 future conscripts will attend a 6-month free-of-charge training course to be officially launched on January 29.