Վիգեն Սարգսյանը պատմել է, թե երբ ՀՀ-ն կարող է կիրառել «Իսկանդերը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը մեկնաբանել է Ադրբեջանի եւ Իսրայելի ռազմատեխնիկական համագործակցությունը:
«Կարծում եմ, Իսրայելը լուծում է անվտանգության սեփական, շատ լուրջ խնդիրները, եւ տարածաշրջանում ներգրավվելը, ըստ ամենայնի, բխում է այդ երկրի շահերից», - ասել է նախարարը ՌԻԱ Նովոստիի հետ հարցազրույցում:
Միաժամանակ, Վիգեն Սարգսյանը նշել է, որ ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառումն ու այնպիսի զինատեսակների փորձարկումը, ինչպիսիք, օրինակ, կամիկաձե անօդաչու սարքերն են, բացասական ազդեցություն է թողնում տարածաշրջանում իրավիճակի վրա:
«Սակայն ես չեմ ելնում նրանից, որ մենք պետք է զգացմունքային եզրակացություններ, կամ հապճեպ հետեւություններ անենք: Կարծում եմ, Իսրայելի շահերն այս ամենում շատ հասկանալի են: Իսկ թե որքանո՞վ է դա պետք Ադրբեջանին, ժամանակը ցույց կտա», - ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարարը:
Խոսելով Երեւանում 2016թ. սեպտեմբերին զորահանդեսում ցուցադրված «Իսկանդեր-Մ» համալիրների պատկանելության մասին՝ Վիգեն Սարգսյանն ասել է, որ դրանք «պատկանում են ՀՀ Զինված ուժերին, եւ այս հարցում երկրորդ կարծիք լինել չի կարող»:
«Այդ զենքի նշանակությունն ու ցուցանիշները թույլ են տալիս անուղղելի վնաս հասցնել այն երկրի ենթակառուցվածքին, որի դեմ այն կիրառվում է: Հետեւաբար, Իսկանդերների կիրառման մասին որոշումը սերտորեն կապված է լինելու իրավիճակի զարգացման հետ: Ամեն դեպքում, մենք այն դիտարկում ենք որպես երաշխավորված հարվածի զենք, եթե նման կարիք լինի: Դա առաջին հերթին զսպման զենք է: Բացարձակ ակնհայտ է, որ իրավիճակի զարգացումը կարող է թելադրել այդ մոտեցումների վերանայում, բայց, ընդհանուր առմամբ, դա այնպիսի զենք է, որ կարող է ցանկացած տաք գլուխ սառեցնել՝ որոշում ընդունելիս»,- ընդգծել է նախարարը:

Виген Саргсян рассказал, когда Армения может применить «Искандер» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр обороны Армении Виген Саргсян прокомментировал военно-техническое сотрудничество Азербайджана и Израиля.
«Израиль, я думаю, решает свои собственные, очень серьезные проблемы безопасности, и вовлечение в регион, скорее всего, исходит из интересов этой страны», - сказал министр в интервью РИА Новости.
При этом Виген Саргсян заметил, что использование передовых технологий и апробация таких видов оружия, как например дроны-камикадзе, является негативным влиянием на ситуацию в регионе.
«Но я не исхожу из того, что мы должны делать эмоциональные выводы или скоротечные умозаключения. Я считаю, что интересы Израиля во всем этом очень понятны. Насколько это все нужно Азербайджану, покажет время. Им решать», - сказал министр обороны Армении.
Отвечая на вопрос о принадлежности продемонстрированных на параде в сентябре 2016 года в Ереване ракетных копмлексов «Искандер-М», Виген Саргсян сказал, что «они принадлежат Вооруженным силам Армении, и тут второго мнения быть просто не может».
«Назначение и параметры этого оружия позволяют нанести непоправимый ущерб инфраструктуре страны, против которой оно может быть применено. Соответственно, решение о применении «Искандеров» будет тесно связано с развитием ситуации. В любом случае мы рассматриваем его как оружие гарантированного удара, если будет такая необходимость. Это в первую очередь оружие сдерживания. Совершенно очевидно, что развитие ситуации может диктовать пересмотр таких подходов, но в принципе, по своей идеологии, своим возможностям, это оружие такое, которое должно любую горячую голову остудить в плане принятия решений», - подчеркнул министр.