Վիգեն Սարգսյանը պատմել է, թե երբ ՀՀ-ն կարող է կիրառել «Իսկանդերը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը մեկնաբանել է Ադրբեջանի եւ Իսրայելի ռազմատեխնիկական համագործակցությունը:
«Կարծում եմ, Իսրայելը լուծում է անվտանգության սեփական, շատ լուրջ խնդիրները, եւ տարածաշրջանում ներգրավվելը, ըստ ամենայնի, բխում է այդ երկրի շահերից», - ասել է նախարարը ՌԻԱ Նովոստիի հետ հարցազրույցում:
Միաժամանակ, Վիգեն Սարգսյանը նշել է, որ ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառումն ու այնպիսի զինատեսակների փորձարկումը, ինչպիսիք, օրինակ, կամիկաձե անօդաչու սարքերն են, բացասական ազդեցություն է թողնում տարածաշրջանում իրավիճակի վրա:
«Սակայն ես չեմ ելնում նրանից, որ մենք պետք է զգացմունքային եզրակացություններ, կամ հապճեպ հետեւություններ անենք: Կարծում եմ, Իսրայելի շահերն այս ամենում շատ հասկանալի են: Իսկ թե որքանո՞վ է դա պետք Ադրբեջանին, ժամանակը ցույց կտա», - ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարարը:
Խոսելով Երեւանում 2016թ. սեպտեմբերին զորահանդեսում ցուցադրված «Իսկանդեր-Մ» համալիրների պատկանելության մասին՝ Վիգեն Սարգսյանն ասել է, որ դրանք «պատկանում են ՀՀ Զինված ուժերին, եւ այս հարցում երկրորդ կարծիք լինել չի կարող»:
«Այդ զենքի նշանակությունն ու ցուցանիշները թույլ են տալիս անուղղելի վնաս հասցնել այն երկրի ենթակառուցվածքին, որի դեմ այն կիրառվում է: Հետեւաբար, Իսկանդերների կիրառման մասին որոշումը սերտորեն կապված է լինելու իրավիճակի զարգացման հետ: Ամեն դեպքում, մենք այն դիտարկում ենք որպես երաշխավորված հարվածի զենք, եթե նման կարիք լինի: Դա առաջին հերթին զսպման զենք է: Բացարձակ ակնհայտ է, որ իրավիճակի զարգացումը կարող է թելադրել այդ մոտեցումների վերանայում, բայց, ընդհանուր առմամբ, դա այնպիսի զենք է, որ կարող է ցանկացած տաք գլուխ սառեցնել՝ որոշում ընդունելիս»,- ընդգծել է նախարարը:

Yerevan /Mediamax/. Defense Minister of Armenia Vigen Sargsyan commented on military-technical cooperation between Azerbaijan and Israel.
“I believe Israel is solving their own, very serious security issues, and most likely, involvement in the region is in the country’s interests,” Minister Sargsyan said in the interview to RIA Novosti.
Vigen Sargsyan noted that use of modern technologies and approbation of weapons such as kamikaze drones has negative impact on the situation in the region.
“I don’t think we should make emotional conclusions or short-term deductions. I believe that Israel’s interests are perfectly clear. Time will show if Azerbaijan needed all that. It’s up to them to decide,” said Defense Minister of Armenia.
Answering the question on ownership of Iskander-M missile systems, paraded in September, 2016 in Yerevan, Vigen Sargsyan said, “They belong to the Armed Forces of Armenia, there are no two ways about it.”
“The purpose and parameters of that weapon allow causing irreversible damage to the infrastructure of the country it’s used against. Therefore, decision on application of Iskander systems will be closely tied with the development of the situation. In any case, we consider it a weapon of a guaranteed impact, should the necessity arise. First, it’s a deterrent weapon. Obviously, the way the situation develops can dictate a change in approach, but principally, that kind of weapon should cool any hot head by its ideology and capacities,” the Minister stressed.