Զինծառայողների ապահովագրավճարների հատուցումը դեռ չի մեկնարկել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն այսօր ասել է, որ ավարտին է մոտենում զոհված կամ հաշմանդամություն ստացած զինծառայողների ապահովագրավճարների հատուցմամբ զբաղվող հիմնադրամի ձեւավորումը:
Պատասխանելով Մեդիամաքսի հարցին, թե արդյոք հունվարի 1-ից հետո ծագած դեպքերի համար արդեն իսկ կատարվել է ապահովագրավճարի փոխհատուցում, ինչպես սահմանված է համապատասխան օրենքով, նախարարն ասել է.
«Հիմնադրամի ձեւավորումից հետո տեղի է ունենում խորհրդի ձեւավորում, որը կլինի առաջիկա օրերին, այնուհետեւ կսահմանվի հատուցման կարգը, եւ առաջին իսկ ամսվա ընթացքում կկատարվեն հատուցումները»:
Վիգեն Սարգսյանն անդրադարձել է նաեւ մինչեւ հունվարի 1-ը ծագած դեպքերին՝ մասնավորեցնելով դեկտեմբերի 29-ին Տավուշի միջադեպը.
«Թեեւ հիմնադրամը նախատեսված է այս տարվա համար, սակայն սկսել ենք ճանապարհներ փնտրել այդ ընտանիքներին եւս նույն ծավալով փոխհատուցում կատարելու համար»:
Վիգեն Սարգսյանն ընդգծել է, որ հիմնադրամի թափանցիկությունն ապահովելու նպատակով ստեղծվել է կայք, որի միջոցով քաղաքացիները կտեղեկանան հիմնադրամի ֆինանսական մուտքերի ու ելքերի մասին:

Выплата страховых средств военнослужащим еще не началась - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Армении Виген Саргсян сказал сегодня, что близится к финалу формирование фонда, занимающегося страховыми выплатами погибшим или получившим инвалидность военнослужащим.
Отвечая на вопрос Медиамакс, выплачивались ли уже компенсации по инцидентам, произошедшим после 1 января, как установлено законом, министр сказал:
«После создания фонда последует формирование совета, это произойдет в ближайшие дни. А затем будет установлен порядок компенсации, и уже в течение первого месяца будут сделаны выплаты».
Виген Саргсян коснулся также случаев, произошедших до 1 января, выделив инцидент, имевший место в Тавуше 29 декабря:
«Хотя фонд рассчитан на этот год, однако мы ищем возможности, чтобы и этим семьям обеспечить компенсацию в том же объеме».
Виген Саргсян подчеркнул, что для обеспечения прозрачности работы фонда создан сайт, посредством которого гражданам будет предоставляться информация о финансовых поступлениях и расходах фонда.