Զինծառայողների ապահովագրավճարների հատուցումը դեռ չի մեկնարկել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն այսօր ասել է, որ ավարտին է մոտենում զոհված կամ հաշմանդամություն ստացած զինծառայողների ապահովագրավճարների հատուցմամբ զբաղվող հիմնադրամի ձեւավորումը:
Պատասխանելով Մեդիամաքսի հարցին, թե արդյոք հունվարի 1-ից հետո ծագած դեպքերի համար արդեն իսկ կատարվել է ապահովագրավճարի փոխհատուցում, ինչպես սահմանված է համապատասխան օրենքով, նախարարն ասել է.
«Հիմնադրամի ձեւավորումից հետո տեղի է ունենում խորհրդի ձեւավորում, որը կլինի առաջիկա օրերին, այնուհետեւ կսահմանվի հատուցման կարգը, եւ առաջին իսկ ամսվա ընթացքում կկատարվեն հատուցումները»:
Վիգեն Սարգսյանն անդրադարձել է նաեւ մինչեւ հունվարի 1-ը ծագած դեպքերին՝ մասնավորեցնելով դեկտեմբերի 29-ին Տավուշի միջադեպը.
«Թեեւ հիմնադրամը նախատեսված է այս տարվա համար, սակայն սկսել ենք ճանապարհներ փնտրել այդ ընտանիքներին եւս նույն ծավալով փոխհատուցում կատարելու համար»:
Վիգեն Սարգսյանն ընդգծել է, որ հիմնադրամի թափանցիկությունն ապահովելու նպատակով ստեղծվել է կայք, որի միջոցով քաղաքացիները կտեղեկանան հիմնադրամի ֆինանսական մուտքերի ու ելքերի մասին:

Armenia is yet to launch compensation for soldiers - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Defense Minister Vigen Sargsyan said today that the foundation dealing with compensations for families with fallen or disabled soldiers is nearly formed.
In his answer to Mediamax’s question if any compensation was paid relating to the incidents that occurred after January 1, as was provisioned for in the corresponding law, the Minister said:
“Once we form the foundation, we will form the board. That will take place in the next few days, and then we will establish the compensation procedure and pay the insurance premium within the first month.”
Vigen Sargsyan also touched on the incidents that occurred before January 1, on December 29 in Tavush marz.
“Although the foundation is intended to start in 2017, we are trying to find a way to pay equal compensation to the families affected by that incident.”
Vigen Sargsyan stressed that the foundation launched a website to inform about inflow and outflow of money in order to keep its activity transparent.