ՀՀ-ն կշարունակի մասնակցել Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի առաքելությանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ շարունակելու օժանդակությունը Աֆղանստանում անվտանգության հաստատման ուղղությամբ գործադրվող հավաքական ջանքերին:
Այս մասին նախարարը հայտարարել է Բրյուսելում՝ Աֆղանստանում անվտանգության ապահովման «Վճռական աջակցություն» առաքելության մասնակից երկրների արտգործնախարարների հանդիպմանը:
Էդվարդ Նալբանդյանը մտահոգիչ է համարել Թալիբանի գործունեության եւ Աֆղանստանում ԴԱԻՇ-ի եւ այլ ահաբեկչական խմբավորումների ներկայության մասին տեղեկությունները:
«Դա մեզ հիշեցնում է, որ աշխարհի մի կետում անվտանգության խնդիրները, համապատասխան ուշադրության չարժանանալու դեպքում, սպառնալիք են դառնում բոլորիս համար: Ահաբեկիչները պետք է զրկվեն պարարտ հող գտնելու հնարավորությունից»,- հայտարարել է ԱԳ նախարարը:
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանը հանձնառություն է ստանձնել իր ներդրումն ունենալու միջազգային խաղաղության եւ անվտանգության ապահովման միասնական ջանքերում:
«Դրա վկայությունն է անցյալում ու ներկայում մեր մասնակցությունը Իրաքում, Կոսովոյում, Լիբանանում եւ Մալիում իրականացվող միջազգային առաքելություններին»,- նկատել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

Армения продолжит участие в миссии НАТО в Афганистане - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Эдвард Налбандян подтвердил сегодня готовность Армении продолжить участие в коллективных усилиях по установлению безопасности в Афганистане.
Об этом министр заявил в Брюсселе на встрече глав МИД стран-участниц миссии «Решительное содействие» по обеспечению безопасности в Афганистане.
Эдвард Налбандян назвал тревожными сообщения о деятельности Талибана и присутствии ИГИЛ и других террористических организаций на территории Афганистана.
«Это напоминает нам, что, если проблемам с безопасностью в одной точке мира не уделяется достойное внимание, то они становятся угрозой для всех. Террористов нужно лишить возможности находить себе благоприятную почву», - заявил министр.
Он напомнил, что Армения обязалась вносить свой вклад в обеспечение международного мира и безопасности. «Свидетельством этого является наше участие в международных миссиях, которые проводились и проводятся в Ираке, Косово, Ливане и Мали», - отметил Эдвард Налбандян.