ՀՀ-ն կշարունակի մասնակցել Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի առաքելությանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ շարունակելու օժանդակությունը Աֆղանստանում անվտանգության հաստատման ուղղությամբ գործադրվող հավաքական ջանքերին:
Այս մասին նախարարը հայտարարել է Բրյուսելում՝ Աֆղանստանում անվտանգության ապահովման «Վճռական աջակցություն» առաքելության մասնակից երկրների արտգործնախարարների հանդիպմանը:
Էդվարդ Նալբանդյանը մտահոգիչ է համարել Թալիբանի գործունեության եւ Աֆղանստանում ԴԱԻՇ-ի եւ այլ ահաբեկչական խմբավորումների ներկայության մասին տեղեկությունները:
«Դա մեզ հիշեցնում է, որ աշխարհի մի կետում անվտանգության խնդիրները, համապատասխան ուշադրության չարժանանալու դեպքում, սպառնալիք են դառնում բոլորիս համար: Ահաբեկիչները պետք է զրկվեն պարարտ հող գտնելու հնարավորությունից»,- հայտարարել է ԱԳ նախարարը:
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանը հանձնառություն է ստանձնել իր ներդրումն ունենալու միջազգային խաղաղության եւ անվտանգության ապահովման միասնական ջանքերում:
«Դրա վկայությունն է անցյալում ու ներկայում մեր մասնակցությունը Իրաքում, Կոսովոյում, Լիբանանում եւ Մալիում իրականացվող միջազգային առաքելություններին»,- նկատել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

Armenia to stay in NATO mission in Afghanistan - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Today Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian reaffirmed Armenia’s commitment to the joint efforts in establishment of security in Afghanistan.
The Minister made this statement in Brussels at NATO HQ, at the meeting of foreign ministers of the member states of Resolute Support Mission.
Edward Nalbandian branded as concerning the information about Taliban activity and presence of Daesh/ISIS and other terrorist groups in Afghanistan.
“This reminds us that when security issues don’t receive proper attention in one place on the map, they turn into a threat for us all. Terrorists must not be able to find fertile land,” Armenian FM stated.
He reminded that Armenia committed to contribute to the joint efforts in establishment of peace and security.
“That commitment is proved by our present and past participation in international missions in Iraq, Kosovo, Lebanon and Mali,” Edward Nalbandian remarked.