Հայ խաղաղապահները եռօրյա զորավարժություն են անցկացրել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՆԱՏՕ-ի օպերատիվ կարողությունների հայեցակարգի շրջանակում ՀՀ զինված ուժերի խաղաղապահ բրիգադի «ԶԱՌ» ուսումնական կենտրոնում սեպտեմբերի 27-30-ն անցկացվել է խաղաղապահ գործողությունների սցենարով պլանավորված եռօրյա զորավարժություն:
ՀՀ ՊՆ-ում նշել են, որ դաշտային շարժական հոսպիտալի օպերատիվ կարողությունների հայեցակարգի շրջանակում իրականացվել է նաեւ ՆԱՏՕ-ի չափորոշիչներով 1-ին մակարդակի ինքնագնահատում:
Զորավարժությանը մասնակցել են 500 զինծառայողներ, օգտագործվել են շուրջ 60 ռազմական եւ բժշկական տեխնիկա եւ ուղղաթիռներ:
Նախապես մշակված սցենարի համաձայն՝ բացազատված դաշտային շարժական հոսպիտալի աջակցությամբ իրականացվել է վիրավոր զինծառայողների ուղղաթիռային տարհանում, քաղաքացիական բնակաչությանը բուժօգնության ապահովում, միջազգային եւ ոչ կառավարական կազմակերպությունների հետ համագործակցության կազմակերպում եւ այլ միջոցառումներ:
Ինքնագնահատման գործընթացն իրականացվել է արտերկրում համապատասխան վերապատրաստում ստացած եւ ՆԱՏՕ-ի կողմից հավաստագրված ՀՀ ԶՈՒ սպաների կողմից` ՆԱՏՕ-ի եւ ԱՄՆ Կանզաս նահանգի ազգային գվարդիայի հրահանգիչների խորհրդատվությամբ ու դիտարկմամբ։

Армянские миротворцы проводят трехдневные учения - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В рамках концепции оперативных возможностей НАТО миротворческая бригада вооруженных сил Армении в учебном центре «ЗАР» 27-30 сентября проводит трехдневные учения по сценарию миротворческих операций.
В минобороны Армении отметили, что в рамках концепции оперативных возможностей мобильного полевого госпиталя было проведено самооценивание 1-го уровня по стандартам НАТО.
В учениях были задействованы 500 военнослужащих, около 60 единиц военной и медицинской техники, а также вертолеты.
Согласно заранее разработанному сценарию, с помощью развернутого полевого мобильного госпиталя была осуществлена эвакуация раненых служащих с помощью вертолетов, гражданскому населению была обеспечена медицинская помощь, установлено сотрудничество с международными и неправительственными организациями и приняты другие меры.
Процесс самооценивания под руководством и наблюдением инструкторов НАТО и Национальной гвардии штата Канзас проводили офицеры ВС Армении, которые прошли соответствующую подготовку за рубежом и получили сертификаты НАТО.