Երեւանում է ԱՄՆ ԶՈՒ պատվիրակությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Սեյրան Օհանյանն այսօր ընդունել է Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի հրամանատարի տեղակալ, գեներալ-մայոր Ջոն Գրոնսկիին եւ ԱՄՆ Կանզաս նահանգի ադյուտանտ-գեներալ, ազգային գվարդիայի հրամանատար, գեներալ-մայոր Լի Թաֆանելիին:
Կողմերն ընդգծել են, որ Հայաստանում գտնվող ԱՄՆ ԶՈՒ տարբեր փորձագիտական խմբերի առկայությունը վկայում է ակտիվ եւ արդյունավետ համագործակցության մասին:
ՀՀ զինված ուժերի եւ Կանզասի ազգային գվարդիայի, Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի հետ համագործակցությունը ներառում է բազմաթիվ ուղղություններ՝ ՄԱԿ-ի հովանու ներքո խաղաղապահություն, միջազգային առաքելությունների համար ինքնաշեն պայթուցիկ սարքեր հայտնաբերող եւ վնասազերծող անձնակազմի պատրաստում, 2-րդ մակարդակի բուժօգնություն ապահովող դաշտային հոսպիտալի կարողությունների զարգացում եւ միջազգային հավաստագրում, արհեստավարժ սերժանտական կազմի ձեւավորում, բազմազգ համատեղ զորավարժություններ եւ այլն:
Ամերիկյան պատվիրակությունը վաղը կմասնակցի ՀՀ անկախության 25-րդ տարեդարձին նվիրված տոնակատարություններին:

В Ереване находится делегация ВС США - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Исполняющий обязанности министра обороны Армении Сейран Оганян принял сегодня заместителя командующего сухопутных войск США в Европе, генерал-майора Джона Гронского и адъютант-генерала штата Канзас, командующего национальной гвардии Канзаса, генерал-майора Ли Тафанели.
Стороны подчеркнули, что присутствие разных экспертных групп ВС США в Армении свидетельствует об активном и эффективном сотрудничестве.
Сотрудничество ВС Армении с Национальной гвардией Канзаса и Сухопутными силами США в Европе включает в себя множество направлений: миротворчество под эгидой ООН, подготовка специалистов по обнаружению и обезвреживанию самодельных взрывных устройств, расширение возможностей полевого госпиталя, обеспечивающего медицинскую помощь второго уровня, международная сертификация, формирование профессионального сержантского состава, совместные многонациональные учения и т.д.
Американская делегация примет завтра участие в празднованиях по случаю 25-й годовщины независимости Армении.