Երեւանում է ԱՄՆ ԶՈՒ պատվիրակությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Սեյրան Օհանյանն այսօր ընդունել է Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի հրամանատարի տեղակալ, գեներալ-մայոր Ջոն Գրոնսկիին եւ ԱՄՆ Կանզաս նահանգի ադյուտանտ-գեներալ, ազգային գվարդիայի հրամանատար, գեներալ-մայոր Լի Թաֆանելիին:
Կողմերն ընդգծել են, որ Հայաստանում գտնվող ԱՄՆ ԶՈՒ տարբեր փորձագիտական խմբերի առկայությունը վկայում է ակտիվ եւ արդյունավետ համագործակցության մասին:
ՀՀ զինված ուժերի եւ Կանզասի ազգային գվարդիայի, Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի հետ համագործակցությունը ներառում է բազմաթիվ ուղղություններ՝ ՄԱԿ-ի հովանու ներքո խաղաղապահություն, միջազգային առաքելությունների համար ինքնաշեն պայթուցիկ սարքեր հայտնաբերող եւ վնասազերծող անձնակազմի պատրաստում, 2-րդ մակարդակի բուժօգնություն ապահովող դաշտային հոսպիտալի կարողությունների զարգացում եւ միջազգային հավաստագրում, արհեստավարժ սերժանտական կազմի ձեւավորում, բազմազգ համատեղ զորավարժություններ եւ այլն:
Ամերիկյան պատվիրակությունը վաղը կմասնակցի ՀՀ անկախության 25-րդ տարեդարձին նվիրված տոնակատարություններին:

U.S. Army delegation is in Yerevan - Mediamax.am
The parties emphasized that the presence of various expert groups of U.S. Army in Armenia is a sign of active and productive cooperation.
Armenia’s collaboration with Kansas Narional Guard and U.S. Army Europe includes multiple directions: peacekeeping missions under the auspices of the UN, training of personnel for detection and defusion of improvised explosive devices for international missions, development and international certification of the field hospital providing 2nd level medical aid, forming of competent sergeant staff, joint multinational trainings, etc.
The American delegation will participate in the festivities dedicated to the 25th anniversary of Armenia’s independence tomorrow.