Կխորացվի գործակցությունը Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն այսօր ընդունել է Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Բեն Հոդջեսի եւ ԱՄՆ Կանզասի նահանգի Ադյուտանտ գեներալ, գեներալ-մայոր Լի Տաֆանելիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը, որին մասնակցել է նաեւ ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսը, քննարկվել են Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի եւ Կանզասի նահանգի հետ համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Սեյրան Օհանյանը կարեւորել է համագործակցության շրջանակում իրականացվող մի շարք նախագծերը, մասնավորապես` փոխգործակցելիության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված համատեղ վարժանքները, պրոֆեսիոնալ սերժանտական համակարգի պատրաստումը, միջազգային խաղաղապահ առաքելություններին աջակցելու նպատակով Հայաստանի ստանձնած հանձնառությամբ բժշկական եւ ինքնաշեն պայթուցիկ սարքերի հայտնաբերման եւ վնասազերծման մասնագիտացված ստորաբաժանումների պատրաստումը եւ այլն:
Բեն Հոդջեսը նշել է, որ ուրախ է Երեւանում անձամբ լինելու եւ համագործակցության զարգացման ուղղությամբ քննարկումների ունենալու համար, հատկապես, որ այս տարի արդեն հնարավորություն է ունեցել տեսնելու ՀՀ ԶՈՒ ռազմաբժշկական անձնակազմի տպավորիչ մասնակցությունը Գերմանիայի Հոհենֆելս քաղաքում Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի Saber Junction զորավարժությանը:
Հանդիպման արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել զարգացնել Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի եւ Կանզասի Ազգային Գվարդիայի համագործակցությունը Հայաստանի հետ՝ ինչպես երկկողմ ձեւաչափով, այնպես էլ տարածաշրջանում այլ գործընկերների հետ` փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում, ինչպիսիք են խաղաղապահ գործողությունները եւ ՆԱՏՕ-ի «Օպերատիվ կարողությունների հայեցակարգ» ծրագիրը:
Անդրադառնալով ԼՂ խնդրի շուրջ վերջին զարգացումներին՝ ամերիկյան կողմն իր մտահոգությունն է հայտնել բռնությունների զարգացման ժամանակ կողմերի կրած մարդկային կորուստների կապակցությամբ եւ նշել, որ հավատարիմ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործընթացի միջոցով հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը:

Армения углубит сотрудничество с сухопутными войсками США в Европе - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр обороны Армении Сейран Оганян принял сегодня американскую делегацию во главе с командующим сухопутными силами США в Европе, генералом Беном Ходжесом и генерал-адъютантом штата Канзас, командующим национальной гвардией штата, генерал-майором Ли Таффеналли.
На встрече обсуждались вопросы, касающиеся сотрудничества вооруженных сил Армении с сухопутными силами США в Европе и штатом Канзас.
Сейран Оганян отметил важность ряда проектов, реализуемых в рамках данного сотрудничества, в частности, учения, направленные на повышение уровня взаимосовместимости, подготовку профессиональной сержантской системы, специализированных подразделений по обнаружению и нейтрализации самодельных взрывчатых устройств и т.д.
Бен Ходжес отметил, что рад лично присутствовать в Ереване и обсуждать развитие сотрудничества, особенно после того, как в этом году ему довелось видеть впечатляющее участие военно-медицинского подразделения ВС Армении в рамках учений сухопутных сил США в Европе Saber Junction в немецком городе Хоэнфельс.
В результате встречи была достигнута договоренность о развитии сотрудничества сухопутных сил США в Европе и Национальной гвардии Канзаса с Арменией, как в двустороннем формате, так и с другими партнерами в регионе.
При обсуждении последних событий вокруг карабахского конфликта американская сторона выразила озабоченность в связи с человеческими потерями и подтвердила свою приверженность мирному урегулированию конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ.