ՀՀ-ում մեկնարկում է «Շանթ-2015» զորավարժությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սեպտեմբերի 3-6-ը Հայաստանում կանցկացվի «Շանթ-2015» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությունը:
Ինչպես հաղորդում են ՀՀ ՊՆ լրատվական ծառայությունից, ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչությունում այսօր տեղի է ունեցել ճեպազրույց, որի ընթացքում ՀՀ-ում հավատարմագրված օտարերկրյա պետությունների ռազմական կցորդներին եւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին իրազեկել են զորավարժության մասին:
««Շանթ-2015» զորավարժություն պլանային բնույթի է եւ նպատակաուղղված է պաշտպանությանը պետության անմիջական նախապատրաստության եւ ագրեսիայի հետմղման ընթացքում պետական եւ ռազմական կառավարման մարմինների զորահավաքային նախապատրաստության, պատրաստականության բարձր աստիճանների բերման ունակության վերստուգմանը, փոխգործակցության եւ գործողությունների ներդաշնակության մակարդակի բարձրացմանը»,- ասված է հաղորդագրությունում:
ՊՆ-ում նշել են, որ հաշվի առնելով Հայաստանի շուրջ եւ մերձատարածքում ստեղծված ռազմաքաղաքական իրադրությունը՝ զորավարժության սցենարում առկա մտացածին հակառակորդը եւ իրավիճակն առավելապես համապատասխանեցված են իրականությանը:

В Армении стартуют учения «Шант-2015» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Стратегические командно-штабные учения «Шант-2015» пройдут в Армении 3-6 сентября.
Как сообщает пресс-служба Министерства обороны Армении, в Управлении оборонной политики Минобороны сегодня состоялся брифинг, в ходе которого военные атташе аккредитованных в Армении иностранных государств были осведомлены о проведении учений.
«Учения «Шант-2015» носят плановый характер и направлены на проверку уровня мобилизационной подготовки и готовности государства к обороне,  способности государственных и военных органов управления к отражению агрессии, а также на повышение уровня их взаимодействия и слаженности действий», - говорится в сообщении.
В МО отметили, что, учитывая военно-политическую ситуацию, сложившуюся вокруг Армении и в регионе, в сценарии учений и условный противник, и ситуация максимально приближены к действительности.