ՀՀ-ում մեկնարկում է «Շանթ-2015» զորավարժությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սեպտեմբերի 3-6-ը Հայաստանում կանցկացվի «Շանթ-2015» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությունը:
Ինչպես հաղորդում են ՀՀ ՊՆ լրատվական ծառայությունից, ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչությունում այսօր տեղի է ունեցել ճեպազրույց, որի ընթացքում ՀՀ-ում հավատարմագրված օտարերկրյա պետությունների ռազմական կցորդներին եւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին իրազեկել են զորավարժության մասին:
««Շանթ-2015» զորավարժություն պլանային բնույթի է եւ նպատակաուղղված է պաշտպանությանը պետության անմիջական նախապատրաստության եւ ագրեսիայի հետմղման ընթացքում պետական եւ ռազմական կառավարման մարմինների զորահավաքային նախապատրաստության, պատրաստականության բարձր աստիճանների բերման ունակության վերստուգմանը, փոխգործակցության եւ գործողությունների ներդաշնակության մակարդակի բարձրացմանը»,- ասված է հաղորդագրությունում:
ՊՆ-ում նշել են, որ հաշվի առնելով Հայաստանի շուրջ եւ մերձատարածքում ստեղծված ռազմաքաղաքական իրադրությունը՝ զորավարժության սցենարում առկա մտացածին հակառակորդը եւ իրավիճակն առավելապես համապատասխանեցված են իրականությանը:

“Shant-2015” military exercise starts in Armenia
Yerevan/Mediamax/. "Shant-2015” military strategic command and staff exercise will be held in Armenia from September 3 to 6.
At a briefing at the Department of Defense Policy of the Defense Ministry today the military attachés of foreign companies accredited in Armenia and the representatives of international organizations were informed about the exercise, the press service of the Defense Ministry reported.
“‘Shant-2015’ is a regular exercise and aims to recheck the immediate defense preparedness of the state, the mobilization preparedness of the state and military governing bodies when repulsing aggression and the capability to bring to high degree of readiness, and to raise the harmony of interaction and actions,” reads the press release.
The Defense Ministry noted that considering the military and political situation that has emerged around Armenia and in the adjacent territory, the imaginary rival of the exercise and the situation are fitted to reality to the extent possible.