Դավիթ Տոնոյանը եւ Նիկոլայ Բորդյուժան զրուցել են սահմանային դեպքերի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը եւ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան անդրադարձել են հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում հուլիս-օգոստոս ամիսների ընթացքում տեղի ունեցած իրադարձություններին:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը, Դավիթ Տոնոյանի Մոսկվա աշխատանքային այցի շրջանակներում փոխնախարարը հանդիպել է նաեւ ԱՊՀ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի քարտուղար Ալեքսանդր Սինայսկիի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են միջազգային եւ տարածաշրջանային անվտանգությանը, ինչպես նաեւ խաղաղապահությանն ու ռազմական կրթությանը վերաբերող հարցեր: Արծարծվել են նաեւ գալիք տարում Հայաստանում կայանալիք ՀԱՊԿ մասնակից պետությունների խաղաղապահ ուժերի «Անքակտելի Եղբայրություն-2015» համատեղ զորավարժությունների նախապատրաստման եւ անցկացման, ինչպես նաեւ ՀԱՊԿ-ի եւ ԱՊՀ-ի շրջանակներում գործող հիմնական մասնագիտական կրթական հաստատություններում կադրերի եւ մասնագետների պատրաստման վերաբերյալ հարցեր:
Այցի շրջանակներում վաղը նախատեսվում է նաեւ ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակաի մասնակցությունը  ՌԴ ԶՈՒ «Ալաբինո» ուսումնամարզական համալիրի բազայում անցկացվելիք «Տանկային բիաթլոն-2014» աշխարհի առաջնության եզրափակիչ փուլին:

Давид Тоноян и Николай Бордюжа поговорили о пограничный инцидентах - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Первый замминистра обороны Армении Давид Тоноян и генеральный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа поговорили o событиях, имевших место в кавказском регионе в июле-августе текущего года.
Как сообщает пресс-служба минобороны Армении, в рамках рабочего визита в Москву Давида Тоноян встретился также с секретарем Совета министров обороны государств-участников СНГ Александром Синайским.
В ходе встреч обсуждались вопросы международной и региональной безопасности, а также миротворчества и военного образования. Обсуждались также вопросы организации и проведения в следующем году в Армении совместных учений миротворческих сил государств-членов ОДКБ «Нерушимое братство 2015», а также подготовки кадров и специалистов в основных профессиональных учебных заведениях, действующих в рамках ОДКБ и СНГ.
В рамках визита завтра планируется также участие первого заместителя министра обороны Армении в финале чемпионат мира по «Танковому биатлону-2014», который состоится на базе учебно-тренировочного комплекса «Алабино» ВС РФ.