Ֆիլիպ Գորդոն. ԱՄՆ կցանկանար առաջընթաց տեսնել հայ-թուրքական գործընթացում
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ֆիլիպ Գորդոնն ասել է, որ Միացյալ Նահանգները կցանկանար առաջընթաց տեսնել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ամերիկացի դիվանագետն այդ մասին ասել է Ստամբուլում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
Նա ասել է, որ ամերիկյան վարչակազմի ներկայացուցիչները պարբերաբար քննարկում են այդ թեման թուրք գործընկերների հետ:
Խոսելով երկկողմն հարաբերությունների մասին` Ֆիլիպ Գորդոնը նկատել է, որ տնտեսական կապերի ընդլայնումը ԱՄՆ-ի եւ Թուրքիայի առաջնորդների համար գերակայություն է հանդիսանում:
«Թուրքիան աշխարհի ամենաարագ աճող տնտեսություններից մեկն է: Մենք ունենք ամուր առեւտրային եւ ներդրումային հարաբերություններ, սակայն վստահ ենք, որ դրանք կարող են էլ ավելի ամրապնդվել», - ասել է պետքարտուղարի օգնականը:

Yerevan/Mediamax/. Philip H. Gordon, Assistant Secretary, Bureau of European and Eurasian Affairs, stated that the United States would like to see progress in the process of normalization of Armenian-Turkish relations.
The American diplomat said this during his meeting with journalists in Istanbul, Mediamax reports.
According to him, representatives of American administration regularly speak on the issue with their Turkish counterparts.
Speaking on bilateral relations, Philip Gordon noted that it’s been a priority for leaders in Ankara and Washington to expand economic ties.
''Turkey is obviously one of the more rapidly growing economies in the world. We have a strong trading and investment relationship, but we’re convinced it could be even stronger'', said the Assistant Secretary.