Ֆիլիպ Գորդոն. ԱՄՆ կցանկանար առաջընթաց տեսնել հայ-թուրքական գործընթացում
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ֆիլիպ Գորդոնն ասել է, որ Միացյալ Նահանգները կցանկանար առաջընթաց տեսնել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ամերիկացի դիվանագետն այդ մասին ասել է Ստամբուլում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
Նա ասել է, որ ամերիկյան վարչակազմի ներկայացուցիչները պարբերաբար քննարկում են այդ թեման թուրք գործընկերների հետ:
Խոսելով երկկողմն հարաբերությունների մասին` Ֆիլիպ Գորդոնը նկատել է, որ տնտեսական կապերի ընդլայնումը ԱՄՆ-ի եւ Թուրքիայի առաջնորդների համար գերակայություն է հանդիսանում:
«Թուրքիան աշխարհի ամենաարագ աճող տնտեսություններից մեկն է: Մենք ունենք ամուր առեւտրային եւ ներդրումային հարաբերություններ, սակայն վստահ ենք, որ դրանք կարող են էլ ավելի ամրապնդվել», - ասել է պետքարտուղարի օգնականը:

Ереван/Медиамакс/. Помощник госсекретаря США Филип Гордон заявил, что Соединенные Штаты хотели бы видеть прогресс в процессе нормализации армяно-турецких отношений.
Как сообщает Медиамакс, американский дипломат сказал об этом на встрече с журналистами в Стамбуле.
По его словам, представители американской администрации регулярно обсуждают эту тему с турецкими коллегами.
Говоря о двусторонних отношениях, Филип Гордон заметил, что расширение экономических связей является приоритетом для лидеров США и Турции.
«Турция является одной из наиболее быстро растущих экономик в мире. У нас крепкие торговые и инвестиционные отношения, но мы убеждены, что они могут быть еще более усилены», - сказал помощник госсекретаря.